De spanade på produktiva DTF-lösningar

PUBLICERAD: 2 juni 2023
UPPDATERAD: 2 juni
Ni Solutions försäljningschef Magnus Lundgren och produktchef Peter Lofthag träffade kunder och spanade efter nya säljobjekt på Fespa-mässan.

Återförsäljaren NI Solutions var inte bara på Fespa-mässan för att träffa kunder och presentera skär- och printnyheter för olika typer av grafisk produktion. De letade också efter samarbeten för att bredda sitt sortiment med en högvolymsprodukt för att skriva ut transfer.

För närvarande säljer NI Solutions Epsons senaste lösningar i DTG- och DTF-segmentet, SureColor F2200 och F3000, för att printa direkt på plagg eller på transferfilm. Men på Fespa-mässan höll företaget också ögonen öppna efter en produkt som kan bredda sortimentet. Speciellt är det en rulle till rulle-lösning för högvolymsprint av transfer som står på önskelistan, enligt försäljningschefen Magnus Lundgren.

– Vi vill komplettera med något som är ännu mer produktionseffektivt i vårt sortiment.

Många exempel på mässan

DTF-lösningar generellt, i större och mindre storlekar för att skriva ut direkt på transferfilm, fanns det gott om i tillverkarnas montrar på Fespa. Peter Lofthag, produktchef på NI Solutions, förklarar att de främst letar efter en trygg och stabil tillverkare med många år bakom sig i branschen.

– Alla söker återförsäljare, men vi har inte riktigt valt vilka vi vill jobba med. Alla har sina olika vägar till printhuvuden. Vi vill ha ett bra system där vi vet att det finns bra tillverkare bakom och så vidare.

Caldera ställde ut på Fespa med mjukvara för skärning och print.
Bästa återförsäljare två år i rad

De flesta av NI Solutions uppåt 15 leverantörer på både hård- och mjukvarusidan medverkade på årets Fespa-mässa. Caldera var ett av företagen, en arbetsflödesutvecklare med mjukvara för skärning och print. Två år i rad ha NI Solutions utsetts till deras bästa återförsäljare. Även Enfocus som är en stor leverantör på arbetsflödessidan visade upp sina nyheter. Automatisering av förflödena inom storformat blir allt vanligare och vi säljer allt fler sådana lösningar till våra nordiska kunder, säger Magnus Lundgren.

Magnus Lundgren visar upp figurskärning i en av Comagravs skärmaskiner.
Presenterade mindre skärbord

På efterbehandlingssidan säljer NI Solutions den tjeckiska tillverkaren Comagravs skärbord. I deras mässmonter tog de fasta på att demonstrera sina senaste mindre skärbordsmodeller för bland annat skyltproduktion. Det minsta är 1,5 x 1,7 meter. Det kan jämföras med de annars riktigt stora skärborden tillverkaren tar fram i stil med 6 x 18 meter. Peter Lofthag säger att det handlar om prisvärda och stabila maskiner:

– Comagrav kommer ursprungligen från träindustrin och har extremt hög precision på sina grejer.

Senaste nytt

Brother lägger bud på Mutoh

Målet är att stärka sin position inom storformat och industriellt tryck.

DSC_2940
Brother lägger bud på Mutoh

Onlineprint i omvälvning kräver "Total självrannsakan och rätt AI-strategi"

"Vi befinner oss i ett läge där onlineprint måste tänkas om från grunden" säger Ruppert Bodmeier, medarrangör av Online Print Summit.

4.-PM-OPS_additional_speakers_NEU
Onlineprint i omvälvning kräver ”Total självrannsakan och rätt AI-strategi”

Sign&Print avslöjar: Nytt samarbete för tryckerier lanseras

"Därför är vi i full gång med att etablera en svensk verksamhet", säger Jesper Daugaard, direktör för Prinfo Denmark.

Skärmavbild-2026-02-06-kl.-11.58.04
Sign&Print avslöjar: Nytt samarbete för tryckerier lanseras

Spandex visar ny Mutoh under sina demodagar

Den 11 februari har Spandex öppet hus i Spånga och den 18 mars är det Laholms tur.

FotoJet---2026-02-10T094903.657
Spandex visar ny Mutoh under sina demodagar

Läs vidare

De ska dela på ledarrollen i Bauer Media Outdoor

"Traditionella massmedier förlorar kraft" säger Mimmi Sandström som ska dela vd-rollen med Nicklas Norrby.

6981c8b8e881675581fbe7c1_Nicklas_Mimmi
De ska dela på ledarrollen i Bauer Media Outdoor

Fiery gör det lättare att personalisera storformat

Nu kommer en ny version av Fierys variabeldatapp för personalisering av tryckjobb, FreeForm Create 2.0. 

Skärmavbild-2026-02-03-kl.-10.12.14
Fiery gör det lättare att personalisera storformat

Mimaki + Color Systems = sant

Color Systems blir auktoriserad återförsäljare för Mimaki i Sverige.

Demorummetweb
Mimaki + Color Systems = sant

Detta bjuder vi på i nya tidningen

Nu kommer årets första Sign&Print!

FotoJet---2026-02-05T104518.404
Detta bjuder vi på i nya tidningen