Canon vill inspirera till förbättrad kundkommunikation

Foto: Pressbild
PUBLICERAD: 11 september 2023
UPPDATERAD: 12 september
Darren Rands på Canon EMEA ska berätta om den så kallade Inspire-plattformen under ”Inspirational days with Canon”. Casper Bech Andersen, enterprise account manager, på Quadient ska prata om trender inom kundkommunikation.

I anslutning till Sign&Print Scandinavia anordnar Canon ett eget två dagar långt event med föreläsningar. Fokus ligger på hur företag kan förbättra sin kundkommunikation.

Bland talarna under ”Inspirational days with Canon” finns Darren Rands, affärsutvecklare, på Canon EMEA som ska berätta om företagets mjukvarulösning för kundkommunikation, den så kallade Inspire-plattformen från Quadient.

Programvaran är en CCM-lösning som enligt Quadient ska kunna minska isolerade arbetsflöden och minska behovet av IT. Det hela beskrivs som ett modernt sätt att kommunicera med kunden. Darren Rands kommer bland annat visa på vilka fördelar systemet ger för företag som väljer att använda tjänsten.

Trendspaning inom kundkommunikation

Under första dagen kommer Casper Bech Andersen, enterprise account manager, på Quadient prata om trender inom kundkommunikation.

Matteus Celinski, Sverigechef på Canon och Peter van Assem, solution architecht på Quadient.

Andra talare under dagarna är Matteus Celinski, Sverigechef på Canon och Peter van Assem, solution architecht på Quadient, som bland annat kommer gå igenom hur Inspire-plattformen är uppbyggd.

Evenemanget arrangeras 19-20 september på Victoria Tower som ligger granne med Kistamässan. Eventet kräver registrering på Canons site.

Läs vidare

”Ett skyltfönster för att få fler att upptäcka Addbrand”

Addbrand har som ambition att vara Nordens bästa grossist på papper, kuvert, lätt emballage och grafiska tillbehör. På Sign, Print & Promotion, 19–20 mars i Oslo, visar de ett urval av sin breda produktportfölj.

Addbrand kollage

Lundbergs grafiska lämnar över Komori till ny återförsäljare

De tar över distributionen för märket.

Kenneth-Nielsen

Stockholmstryckeri vinner Årets Lokala industriföretag

"Hos oss blir man väl bemött oavsett om det handlar om att trycka 500 kuvert eller om man vill beställa nåt jättestort."

Stefan-Ekblom

Produktion av grafiskt papper ökar: "Effekten väntas inte bestå"

Produktionen av papper och kartong i Sverige ökade med 7,7 procent ifjol. Men Skogsindustrierna tror att utvecklingen kommer brytas.

Charlotte-Dickens

Senaste nytt

Summa lanserar vinylskärare för DTF

Summa lanserar en vinylskärare för Direct to to film-applikationer. Den är speciellt byggd för att förhindra repor och rullmärken som kan uppstå vid transport av PET-film.

S-Class-3-TC75-DTF.27

”Ett skyltfönster för att få fler att upptäcka Addbrand”

Addbrand har som ambition att vara Nordens bästa grossist på papper, kuvert, lätt emballage och grafiska tillbehör. På Sign, Print & Promotion, 19–20 mars i Oslo, visar de ett urval av sin breda produktportfölj.

Addbrand kollage

Lundbergs grafiska lämnar över Komori till ny återförsäljare

De tar över distributionen för märket.

Kenneth-Nielsen

Agfa lanserar kompakt skrivare i Anapurna Ciervo-serien

Agfa utökar med en kompakt, men ändå mångsidig, maskin.

Anapurna-Ciervo-H2500_PR