"Roligt att få höra hur det går för våra medlemmar"

PUBLICERAD: 18 september 2023
UPPDATERAD: 18 september
”Det är väldigt roligt med en kvalitetsmässa hemma i Sverige.” säger Fespa Swedens ordförande Johan Höckert om Sign & Print Scandinavia. Foto: Play Reklam & Event AB i Motala

Fespa Swedens ordförande tycker att Sign & Print Scandinavia är ett sätt att både träffa medlemmar – och potentiella nya sådana. Föreningen framhåller också de personliga mötena som viktiga för att sprida kunskaper mellan branschkollegor.

Fespa Sweden är en förening som samlar Screen- och specialtryckare i Sverige.

– Det är ett starkt nätverk av tryckerier och leverantörer som genom föreningen jobbar med de viktigaste frågorna ute bland företagen. En mycket viktig del i Fespa är träffarna där vi breddar vår kunskap samtidigt som vi har roligt med branschkollegor. Vi är också en del av den globala FESPA-organisationen som alla känner till genom mässorna, säger Johan Höckert, ordförande i föreningen.

Ser fram emot många möten

Han hoppas på besök av både medlemmar och icke-medlemmar i Fespas monter.

– Det är alltid roligt att få höra hur det går för våra medlemmar runt om i landet och vad de har på gång. Lika roligt är det att träffa alla de som ännu inte blivit medlemmar för att höra om deras verksamheter.

Han vill gärna berätta om allt det positiva som ett medlemskap ger.

–Vi vill ge alla screen- och specialtryckare chansen att bli en del av det här fantastiska nätverket, säger Johan Höckert.

Varför väljer ni att ställa ut på Sign&Print-mässan?

– För att det är en så viktig mässa för tryckerier i Sverige. Det finns få tillfällen där vi kan träffa så många medlemmar, potentiella medlemmar och andra viktiga personer för branschen på ett och samma ställe. Sen ska vi inte glömma bort att det också är väldigt roligt med en kvalitetsmässa hemma i Sverige.

Läs vidare

Alvöen breddar utbudet av fräs- och skärmaskiner

Alöven är nu skandinavisk distributör av Kimlas CNC-fräs- och skärbord för industriell produktion. Det ska komplettera de lösningar som företaget sedan tidigare erbjuder från MultiCam. 
CNC Alvöen

Du missar väl inte Packnorth Award 2024?

Bidragen till Packnorth Award kommer nu in i tät följd. Det är fjärde gången tävlingen arrangeras och i år är prisutdelningen tillbaka på Scanpack. Årets tävling bjuder på nyheter.
PNA-head-240627x

Wackes tror på starkt år – nyanställer tre

Produktmediaföretaget Wackes förstärker organisationen med tre anställda. Detta för att möta en ökad efterfrågan på bolagets produkter och tjänster.
Wackes 1

Har Lessebo Paper hittat årets sommarhit?

Frågan vi väl alla gått och grunnat på är väl hur ett papper låter, en fråga som nu äntligen ett svar tack vare Lessebo Paper som tagit ett djärvt steg bortom det visuella genom att utforska denna något udda fråga. Resultatet är Lessebo Paper Player – en spelare som förvandlar papperets tysta elegans till en fascinerande ljudupplevelse.
Lessebo Paper

Senaste nytt

Alvöen breddar utbudet av fräs- och skärmaskiner

Alöven är nu skandinavisk distributör av Kimlas CNC-fräs- och skärbord för industriell produktion. Det ska komplettera de lösningar som företaget sedan tidigare erbjuder från MultiCam. 
CNC Alvöen

Du missar väl inte Packnorth Award 2024?

Bidragen till Packnorth Award kommer nu in i tät följd. Det är fjärde gången tävlingen arrangeras och i år är prisutdelningen tillbaka på Scanpack. Årets tävling bjuder på nyheter.
PNA-head-240627x

Wackes tror på starkt år – nyanställer tre

Produktmediaföretaget Wackes förstärker organisationen med tre anställda. Detta för att möta en ökad efterfrågan på bolagets produkter och tjänster.
Wackes 1

Har Lessebo Paper hittat årets sommarhit?

Frågan vi väl alla gått och grunnat på är väl hur ett papper låter, en fråga som nu äntligen ett svar tack vare Lessebo Paper som tagit ett djärvt steg bortom det visuella genom att utforska denna något udda fråga. Resultatet är Lessebo Paper Player – en spelare som förvandlar papperets tysta elegans till en fascinerande ljudupplevelse.
Lessebo Paper