
Folier.se säljer maskiner och material för att göra det mesta inom tryck i allmänhet och textiltryck i synnerhet. De tog bland annat med sig Secabos rulle till rulle-skärbord för DTF till Sign&Print-mässan.
Folier.se har riktat in sig på att bland annat hjälpa företag att komma igång med olika trycktekniker och material. Bolaget startade i Södertälje men har sedan två år tillbaka flyttat till större lokaler i sörmländska Vagnhärad. Nästa år firar de tio år.
Den färskaste nyheten för Folier.se är Secabo DTF MultiCut pro.
– Den kan skära ut printad DTF-folie och sublimeringsfolie. Det är ett förhållandevis snabbt arbetsflöde. Det är mycket besparande för många. Det är mycket idag som skärs mer manuellt så det gör mycket för den som producerar stora mängder, säger Mikael Sandberg, VD.
Nytt bläck i Epsons nya DTG-skrivare
Företaget visade också upp Epsons DTG-printer SureColor SC-F2200. Det är den tredje generationen DTG-skrivare från Epson som används till digitaltryck på textil.
Skrivaren kombinerar utmärkt bildkvalité med bättre produktionshastighet, reducerad printkostnad och support för de senaste DTF-teknikerna enligt Folier.se. Den har också ett nytt bäck, UltraChrome DG2, som ger bättre kvalité på flera olika material.
Hjälper nystartade företag
Mikael Sandberg tycker att mässan har varit bra med mycket att göra.
– Det var annat intresse för vissa maskiner första dagen jämfört med andra dagen. Det där vet man aldrig innan. Pratar man med en annan monter så har det helt andra upplevelser. Jag hoppas att vi får många människor vi kan kontakta i efterskott. Sedan är mycket att möta våra kunder till vardags och massor av nya, och visa vad vi har och kan erbjuda.
Vad har ni för kunder?
– Det är företag. Ofta de lite mindre och inte de riktiga storproducenterna. Men även andra in house, kommuner och de som är nystartade. Vi har allt vårt sortiment online och det tilltalar att man kan sitta och titta när man ska börja på något nytt, säger Mikael Sandberg.