
I slutet av sommaren blev det klart att VBS och Fujifilm inlett ett samarbete och under Sign&Print-mässan visades två tonermaskiner som är nya i VBS sortiment. Men även nyheter från andra leverantörer inom såväl print som skärning.
Fujifilms flaggskeppsmodell Revoria PC1120 hade en given plats i montern. En tonermaskin för print on demand (POD) med sex tonerstationer och tio olika typer av toner, även guld, silver och lack för möjligheten att producera förädlade produkter.
– Det är en elva meter lång produktionsmaskin. Tekniken har utvecklats av Fujifilm, men har köpts av Xerox och finns därför även i deras maskiner. Till den här modellen har Fujifilm bland annat förbättrat bildstabiliseringen och lagt till en antistatenhet som inte finns i Xerox maskiner, berättar Björn Olsson, vd på VBS.
För kunder som trycker i lägre volymer finns modellen Revoria EC1100, som visades på en europeisk mässa för första gången under Sign&Print Scandinavia. En press som har många likheter med PC1120, men alltså inte samma höga kapacitet.
– Det är den maskinen som jag tror vi kommer sälja mest av, säger Björn Olsson och passar på att rosa det nya samarbetet med Fujifilm:
– Deras starka varumärke är den helt grundläggande anledningen till att vi valt att gå in i det här samarbetet. Det är direkt avgörande för oss som ett litet bolag att de vi jobbar med har en hög servicegrad.
Tonermaskinerna från Fujifilm kommer inte att säljas direkt av VBS utan via återförsäljare runtom i landet.

Sålt ett fyrtiotal maskiner
VBS har sin bakgrund inom framför allt mjukvaror för den grafiska branschen, men utökade för ett par år sedan sitt sortiment med skärbord från kinesiska Iecho och sedan dess har ett 40-tal maskiner sålts i Sverige. På mässan visades en ny modell kallad PK4 som hanterar ark i 70 x 100-formatet och som är utrustad med fem olika verktyg för alla typer av efterbehandlingar så som bigning, perforering, genomskärning, toppstansning, samt två olika oscillerings-verktyg som skär upp till 16 millimeter tjockt material. Den fick nordisk mässpremiär på Kistamässan.
Björn Olsson säger att tanken är att ta in fler produkter från Iecho framöver som riktar sig till olika segment, även utanför den grafiska industrin.
– Vi har bara nosat på det som Iecho kan erbjuda. Vi vill bredda oss och har bland annat tittat på skärbord för textila applikationer.

Lockar nya kundgrupper
VBS säljer sedan en tid tillbaka maskiner från Imprimo, som multiprintern Superbaby, som är optimal för tryck på alla möjliga typer av profilprodukter. Skor är ett sådant exempel som är populärt i Europa. Nu har Imprimo Aqua Single Pass 21 även tagit plats i sortimentet. Den har ett fast printhuvud på 21 centimeter och en matta undertill som rör sig.
– Den har en otrolig hastighet och passar för till exempel tryck på påsar eller förpackningar i wellpapp och kartong.
En maskin som lockat en annan typ av intressenter än de traditionella grafiska kunderna:
– Under mässan har det varit besökare även från närliggande branscher, till exempel restaurangkedjor som vill ha inhouse-produktion av förpackningar. Det kan till exempel vara personaliserade pizzakartonger.
I montern visades även exempel på mjukvara, som Taopix, EFI Jobflow och Prep-it, för att visa hur hela produktionsflödet kan se ut, från ax till limpa.
