Bonnierägda Bold Printing Mitts tryckeri i Östersund stängs vid årsskiftet. Anledningen är att antalet papperstidningar minskar.
Produktionen av Östersundsposten, Länstidningen Östersund och Tidningen Härjedalen flyttas till Sundsvall.
– Sen har vi fyra tidningar i Hälsingland som tillsammans är i snitt 11 000. Och även Dagens Industri i mellannorrland, säger driftchefen Richard Forsberg till SVT Jämtland.
Åtta anställda förlorar nu jobbet. Fastigheten har sålts till fastighetsbolaget MP3 med säte i Sundsvall. Tanken är att byggnaden och tryckpressen ska säljas, rapporterar SVT.
Tryckpressen ska säljas
Tidningstryckeriet i Torvalla utanför Östersund startade 2004.
– Tryckeriet är förhållandevis modernt, med en fantastisk personal och en effektiv produktionsprocess. Tyvärr är det geografiska läget inte optimalt sett till förutsättningarna för att framför allt kunna ta sig an externa uppdrag, sa tryckeriets vd Jan Andersson, i ett pressmeddelande i samband med att planerna offentliggjordes i oktober.