Entevor köper The Brand Studios konkursbo

PUBLICERAD: 5 mars 2024
UPPDATERAD: 5 mars
Jenny Ebers på The Brand Studio och Thomas Blomqvist på Entevor.

I februari gick The Brand Studio i konkurs. Nu köper Entevor konkursboet, anställer delar av personalen och driver vidare varumärket från ny ort.

Jenny Ebers har drivit Profil- och reklambyrån The Brand Studio i Nynäshamn sedan starten 2014. Skylt- och kommunikationsföretaget Entevor i Jordbro i södra Stockholm kommer driva vidare The Brand Studios varumärke med delar av personalen.

– Skyltar är vår grund men det är relativt ofta som vi får förfrågningar från våra kunder om vi kan leverera profilprodukter, så tankarna har funnits där men inte kunskapen. Nu såg vi möjligheten i att få in både lång erfarenhet och samtidigt en komplett maskinpark för att kunna tillfredsställa våra kunders behov. The Brand Studio kommer leva kvar som ett varumärke i vår nya profilavdelning, säger Thomas Blomqvist, sales manager för Entevor, i en kommentar.

Entevor ser fram emot att kunna erbjuda sina kunder ett ännu bredare utbud och bli en helhetsleverantör inom skylt, tryck, profil och reklam.

”Såg bara möjligheter”

– Jag kunde inte önska mig en bättre lösning. Mitt i allt elände av konkursen hörde Tobias Åhs, VD på Entevor av sig, till både mig och Christian och frågade oss om vi var sugna på att driva vidare verksamheten. Mötet dagen efter ledde till att vi började planera för hur allt ska gå till. Vi var väldigt entusiastiska och entreprenörer som vi är så såg vi bara möjligheter, säger Jenny Ebers på The Brand Studio.

The Brand Studio kommer omlokalisera verksamheten till Jordbro i sydvästra Stockholm.

– Nu har vi tömt The Brand Studios gamla lokaler och flyttat hela den gamla verksamheten upp till Jordbro där Entevor har sitt säte. Under nästa vecka ska vi börja bygga upp ett showroom och se till så att produktionen kommer igång på nytt, säger Jenny Ebers.

 

 

Entevor

Företaget arbetar rikstäckande med helhetslösningar för skyltar och kommunikationsplatser. Endevor arbetar med reklammontage, från konceptutveckling, konstruktion, bygglov till montering, affischering och underhåll. Sedan företaget startade har de byggt cirka 20 000 skyltar, till exempelvis av den typen som står på stormarknadernas parkeringar. De monterar 12 000 affischer varje helg tillsammans med sitt nätverk av entreprenörer från Haparanda till Ystad. Entevor omsatte 81 miljoner kronor 2023.

The Brand Studio

The Brand Studio är en kreativ profil- och reklambyrå med fokus på personlig service och bra kvalitet. ”Vi hjälper företag att välja rätt reklamprodukter när de vill synas. Hos oss får man hela paketet – från idé och design till färdig produkt i handen”. The Brand Studio omsatte 7,2 miljoner kronor 2023 men gjorde en förlust på 277 000 kronor.

 

 

Senaste nytt

De vinner order värd 30 miljoner kronor

Alfa Neon: "Så klart en trygghet med en order av den här storleken så här tidigt på året."

Collage-maker-project-(5)
De vinner order värd 30 miljoner kronor

Ricoh börjar sälja Kyocerapress

Maskinen beskrivs som en högproducerande och prisvärd arkmatad inkjettpress.

Ricoh-Kyocera_tcm100-112400
Ricoh börjar sälja Kyocerapress

Skylt och storformat ett lyft för offsettryckeriet

Hur möter man en trend med minskande tryckvolymer? Det är en fråga som Geir Hagen, vd för norska Skipnes, har funderat mycket över.

Geir-1024x683
Skylt och storformat ett lyft för offsettryckeriet

Första draken har landat

Scandinavian Print Group är först ut i Skandinavien med att investera i "draken" Ricoh Pro Z75. "Det handlar hela tiden om att sänka kostnaden per tryck" säger produktionschefen på tryckeriet.

LaserTryk_01
Första draken har landat

Läs vidare

Canon höjer ambitionsnivån på nytt

För andra året i rad tilldelas Canon EcoVadis platinastatus.

Collage-maker-project-(4)
Canon höjer ambitionsnivån på nytt

Brother lägger bud på Mutoh

Målet är att stärka sin position inom storformat och industriellt tryck.

DSC_2940
Brother lägger bud på Mutoh

Onlineprint i omvälvning kräver "Total självrannsakan"

"Onlineprint måste tänkas om från grunden" säger Ruppert Bodmeier, medarrangör av Online Print Summit.

4.-PM-OPS_additional_speakers_NEU
Onlineprint i omvälvning kräver ”Total självrannsakan”

Sign&Print avslöjar: Nytt samarbete för tryckerier lanseras

"Därför är vi i full gång med att etablera en svensk verksamhet", säger Jesper Daugaard, direktör för Prinfo Denmark.

Skärmavbild-2026-02-06-kl.-11.58.04
Sign&Print avslöjar: Nytt samarbete för tryckerier lanseras