Wackes tror på starkt år – nyanställer tre

Foto: Pressbild
PUBLICERAD: 2 juli 2024
UPPDATERAD: 2 juli
Wackes tror på tillväxt under året och har därför anställt tre personer. Från vänster: Maria Blomqvist, Frida Hilmersson och Donghui Yang.

Produktmediaföretaget Wackes förstärker organisationen med tre anställda. Detta för att möta en ökad efterfrågan på bolagets produkter och tjänster.

Wackes är specialiserade på branded merchandise med hållbarhet i fokus. Företaget ser en ökad efterfrågan på dessa produkter och efter ett starkt första halvår 2024 görs nu en expansion. Maria Blomqvist och Donghui Yang anställs till kontoret i Stockholm och Frida Hilmersson ska stärka huvudkontoret i Göteborg.

– Med de tre nyanställningarna rustar vi oss för att kunna fortsätta vår utveckling och tillväxtresa. Alla tre har erfarenhet från branschen på olika sätt och kommer tillföra värdefull kunskap till organisationen. Vi ser en fortsatt ökad efterfrågan av framför allt hållbara produkter. Därför anställer vi nu medarbetare som vill vara med på vår resa och som har den kompetens som krävs för att vi ska bli ännu bättre på att hantera allt vi gör utifrån ett hållbart perspektiv, säger Thomas Davidsson, vd på Wackes i ett pressuttalande.

Förutom positiva siffror för de första sex månaderna så räknar företaget med att kunna ta hem ett antal stora affärer efter sommaren. Prognosen för helåret 2024 pekar på en omsättning på cirka 180 miljoner kronor.

Den 1 januari 2023 gick de två företagen Wackes och Olsson & Co samman och sedan dess har de drivits vidare under det gemensamma namnet Wackes. Sammanslagningen har enligt företaget inneburit att man kunnat attrahera nya typer av kunder. Genom delägarskapet i Prominate har man även kunnat öppna upp för många internationella affärer.

– Wackes är nu ett bolag som kan hantera alla typer av kunder och har dessutom resurser att fortsätta att utveckla såväl bolaget som branschen i stort. Fokus på hållbarhet där vi ställer krav på våra leverantörer och faktiskt även på våra kunder gör att vi har en position på marknaden som vi är mycket stolta över och som vi ser kommer att växa under lång tid framöver, säger Thomas Davidsson.

Senaste nytt

Canon skrotar franchisemodellen – "Förändring är nödvändigt"

Canon Svenska signalerar stora förändringar:
✔️Franschisemodellen avvecklas ✔️Ny partnerstruktur ✔️Fokus på tillväxt

Christer Byfors -43
Canon skrotar franchisemodellen – ”Förändring är nödvändigt”

Webbinarium: Därför är toner­teknologi här för att stanna

Torsdagen den 13 november kl. 09.00 (CET) arrangerar Xeikon ett kostnadsfritt webbinarium på engelska med titeln "Why is toner technology here to stay for label and packaging printing". Webbinariet arrangeras i samarbete med vår systertidning Packnews.

Frank-Jacobs-900x600-1
Webbinarium: Därför är toner­teknologi här för att stanna

Två nya delmässor får premiär på Fespa i Barcelona

I maj nästa år hålls Fespa. Mässan har temat ”The place for experts” som ska betona Fespa som global mötesplats för expertis, affärsutveckling inom tryck och visuell kommunikation. I veckan presenterades två nya delmässor som kommer lanseras i Barcelona.

FotoJet---2025-11-05T132301.202
Två nya delmässor får premiär på Fespa i Barcelona

Kongsberg lanserar lösning för mer automatisk skärning

Kongsberg tillkännager semiautomatisk "Smart Material Handler" som förlänger det befintliga skärbordet.

KongsbergPCS_SmartMaterialHandler-scaled
Kongsberg lanserar lösning för mer automatisk skärning

Läs vidare

Nu är nya Sign&Print här!

Nu kommer nya Sign&Print varm från tryckeriet! Årets sista nummer innehåller en 28 sidor stor mässrapport från Sign&Print Scandinavia.

583
Nu är nya Sign&Print här!

Klassiskt skånskt bokbinderi i konkurs

Företaget har hamnat på obestånd.

FotoJet---2025-09-22T110803.590
Klassiskt skånskt bokbinderi i konkurs

Marabu visar kraftfull flatbädd på Öppet hus

Den grafiska återförsäljaren bjuder in till Öppet hus i Malmö den 12 november för att visa upp det senaste inom digitaltryck och produktionslösningar. 

DSC_2249
Marabu visar kraftfull flatbädd på Öppet hus

Storaffär skapar produktmediajätte

Det norska familjeägda produktmediabolaget Idé House of Brands har undertecknat en avsiktsförklaring (LOI) om att förvärva det svenskbaserade Wackes, för att etablera Europas största distributör av produktmedia.

Wackes
Storaffär skapar produktmediajätte