Skånskt tryckeri köper ny tonerpress: "Vill spänna bågen"

PUBLICERAD: 6 augusti 2024
UPPDATERAD: 6 augusti
Oscar Runesson på Heidelberg tillsammans med Peter Karlsson och Anette Kulas på Litografen i Vinslöv i samband med att affären signerades. Foto: privat

Litografen i Vinslöv investerar i Heidelbergs tonerpress Versafire LP med efterbehandling från Plockmatic.

Tryckeriet utanför Hässleholm vill dubblera volymen digitaltryckta ark och få en färdig produkt ur maskinen. Deras nya Versafire LP har muskler att skriva ut 115 sidor i minuten med arbetsflödessystemet Prinect DFE.

– Vi har haft en maskin som var till åren så vi behövde byta. En nyinvestering var nödvändig för att kunna skriva ut snabbare och med bättre kvalitet. Det är de största anledningarna. Sedan vill vi kunna skriva ut på tjockare papper. Digitaltrycket ökar mer och mer och vi kände att vi vill spänna bågen lite, säger Peter Karlsson, vd på Litografen i Vinslöv.

Pressen kommer att installeras i slutet av september. Versafire LP bygger på Ricoh Pro C9500.

– Det är en ny, snabbare och bättre maskin.  Vi har en Heidelberg Versafire idag. Vi tittade på flera märken som kvalitetsmässigt var ungefär likvärdiga. Det har fungerat bra och vi var imponerade av kvalitén som kom fram. Vi har arbetat med Heidelberg-system och tycker det fungerar bra så inkörningstiden blir lätt, säger Anette Kulas.

Versafire LP bygger på Ricoh Pro C9500. (Det är inte helt denna uppsättning de Litografen får levererat. Foto: Pressbild

Pressen är kopplad inline till efterbehandling från Plockmatic med skär, fals, häft med fyrkantsrygg.

– Så vi kan printa färdiga broschyrer. Det kunde vi tidigare också men nu kan vi göra det i större volymer och bli ännu snabbare, säger Peter Karlsson.

Tryckeriet har också köpt till en stacker.

– En del upplagor som vi kör offset kanske vi kan köra digitalt. Idag hinner vi inte med det. Vi räknar mer att printa mer digitalt, säger Peter Karlsson.

Mer broschyrer

Vad kommer ni producera i maskinen?

– Framförallt flyers och broschyrer, särskilt klammerhäftade broschyrer. Det har tidigare gått lite långsamt, säger Anette Kulas.

Kommer investeringen leda till nya kunder?

– Vi hoppas på det. Framförallt vill vi tillgodose befintliga kunder med bra service. Sen ska vi försöka dra in fler kunder, säger Peter Karlsson.

Under senare år har Litografen i Vinslöv investerat en del i efterbehandling för digitaltryck för att kunna hantera det snabbare och mer effektivt.

Det skånska tryckeriet har även en annan Heidelbergmaskin under taket, nämligen offsetpressen Speedmaster CX102.

Solig satsning

Företaget äger fastigheten och har satt upp solceller och tilläggsisolerat taket vilket gjort att de fått ner uppvärmningskostnaderna. Idag står solcellerna för ungefär 50 procent av det årliga elbehovet.

– Det är bra ur miljösynpunkt. Det känns bra. Och det har hjälpt oss jättemycket ekonomiskt vilket vi är glada för, säger Peter Karlsson.

Senaste nytt

Superlönsamt offsettryckeri satsar på ny teknik

Tidningstryckeriet Pressgrannar har stark tilltro till tryckta tidningar. Förra året investerade de i nya CTP-linjer med framkallning och automatisk plåtladdning och nu sjösätter de ett nytt kamerasystem på sin coldsetpress som fungerar som en automatisk kvalitetskontroll.

DSC_0385
Superlönsamt offsettryckeri satsar på ny teknik

DTF och flipper skapade drag hos Signcore

Signcore kom till Sign&Print Scandinavia som gamla i gemet, men med ett relativt nybildat bolag. Därför var mässan framför allt ett tillfälle att få folk att lägga namnet Signcore på minnet.

Simon-1
DTF och flipper skapade drag hos Signcore

Ny fiberlaser visades hos ACG Nyström

Under mässdagarna såldes ett exemplar till PT:s Mekaniska.

DSC_2597
Ny fiberlaser visades hos ACG Nyström

Flera mässaffärer för Ricoh

Ricoh hade fyllt sin monter med allt ifrån tonerpressar till efterbehandling och annan kringutrustning. De genererade gott om besökare – och ledde även till flera affärer.

Ricoh-4
Flera mässaffärer för Ricoh

Läs vidare

Flexibel planskrivare för stora och små tryckbehov

Primotek visade planskrivaren HandTop HT3020UV på Sign&Print Scandinavia. Maskinen kan anpassas efter önskat antal skrivarhuvuden och bläckalternativ.

DSC_2468
Flexibel planskrivare för stora och små tryckbehov

Sign Nordic har hittat sin kostym

Är man underleverantör till de stora tryckerierna och skyltproducenterna är Sign&Print Scandinavia helt rätt plats att vara på. Det konstaterar Stefan Högberg, vd på Sign Nordic.

Sign-Nordic
Sign Nordic har hittat sin kostym

Molanders i ny Durst-kostym: ”Nu ska vi gasa”

Det händer mycket hos nybildade Durst Nordic, tidigare Molanders Sign & Display. Sign&Print fick en pratstund med nya vd:n Mattias Hersby om vägen framåt.

Durst-1
Molanders i ny Durst-kostym: ”Nu ska vi gasa”

Två tryckföretag i Göteborg utses till Gasellföretag

Här är vinnarna!

DSC_5971
Två tryckföretag i Göteborg utses till Gasellföretag