
ECO3:s rasterexpert Els Van Cauwenberghe berättar att rotations- och förpackningstryckerier kan dra nytta av SPIR@L, en ny rasterteknologi som har utvecklats av ECO3.

Els Van Cauwenberghe förklarar att SPIR@L är designad för att minska förbrukningen av tryckfärg, öka tryckkvaliteten och främja hållbarhet.
Fördelarna med den här typen av rastering kommer av punktens form. Istället för att låta en rund prick fortsätta att växa vid dess yttre gräns, växer den in i en spiral.
Så du får inte ett berg av tryckfärg på en enda prick, utan flera små kullar av tryckfärg, vilket resulterar i ett tunnare tryckfärgslager och kristallklara bilder.
Resultatet blir att du använder mindre tryckfärg för att fylla samma område, samtidigt som kvalitetsnivån bibehålls. Med SPIR@L kan du uppnå upp till 12 procents minskning av tryckfärgsförbrukningen.
Du kan hålla en öppen punkt på mellan 1 och 99 %. Detta ger dig detaljerade nyanser samtidigt som du minskar bildoskärpa eller synliga CtP-artefakter.
– SPIR@L kräver inga dyra uppgraderingar av ditt CtP-system eller din tryckpress, avslutar Els Van Cauwenberghe.