Storvarsel på By Wind: Åtta45 flyttar produktion till Stockholm

PUBLICERAD: 1 oktober 2024
UPPDATERAD: 1 oktober
Erik Mauritzon, vd på Åtta45 och Peter Hjelm, vd på By Wind.

En stor del av de 40-talet anställda på tryckeriet By wind är varslade. Anledningen är att nya ägarna Åtta45 avser att flytta delar av produktionen till Stockholm, rapporterar Corren.se.

– Det är på grund av ett ägarbyte som företaget By Wind avser att flytta en del av produktionen i Ödeshög, förklarar vd Peter Hjelm till tidningen.

By Wind har 55 anställda varav cirka 40 jobbar i Ödeshög. Hur många av dessa som kommer att försvinna från orten vill Peter Hjelm inte säga idag.

– Vi kommer att MBL-förhandla med grafikerfacket GS under oktober månad.

Sign&Print söker Åtta45 för en kommentar.

Det var i juni som Sign&Print kunde rapportera att Åtta45 förvärvat By Wind och GBGT box.

Senaste nytt

Konica Minolta visade prototyp på ny etikettpress

Konica Minoltas maskinserie AccurioLabel passade på att fira 10 år på Labelexpo Europe nyligen.

konica-prototypx
Konica Minolta visade prototyp på ny etikettpress

När färgen förändras vet du vad som händer – AI gör förpackningar smartare

I Finland har doktorand Jari Isohanni undersökt hur maskininlärning effektivare kan användas för att identifiera färgförändringar i smarta förpackningar.

Vasa
När färgen förändras vet du vad som händer – AI gör förpackningar smartare

Nedslag från mässan: Skyltar i kvadrat

Vad är väl en Sign & Print-mässa utan utställare inom skylt? Vi besökte några av dem och fick kika på allt ifrån ljusskyltar till taktila skyltar och ljuslådor. 

Skyltenkät
Nedslag från mässan: Skyltar i kvadrat

Två nya etikettpressar med olika teknik från Xeikon

Ursprungligen utvecklade Xeikon sin torrtonerteknologi med namnet Titon för användning vid tryck på pappersbaserade, flexibla förpackningar. På Labelexpo visade man nästa steg där tonern kan användas i normal produktion av etiketter. Sign&Print träffade Per Larsson, nordisk försäljningschef, i montern i Barcelona.

per-xeikon
Två nya etikettpressar med olika teknik från Xeikon

Läs vidare

Amica vill stärka sin närvaro i Norden

Amica Technology är en amerikansk tillverkare som specialiserat sig på UV-printers för roterande objekt. Tidigare hade de mycket OEM-tillverkning, men sedan några år tillbaka satsar de på att bygga upp ett eget varumärke.

Amica-1
Amica vill stärka sin närvaro i Norden

Samtal om tryckets framtid i en föränderlig värld

Hur ser framtiden ut för det tryckta budskapet? Canon har låtit fyra framtidsforskare fått svara på den frågan och deras slutsatser har samlats i en rapport. På Sign&Print Scandinavia diskuterade Canons Erik Åkenes och trendspanaren Nicklas Bergman detta ämne.

Canon-sem
Samtal om tryckets framtid i en föränderlig värld

Partex förvärvar skyltföretag

Partex Group köper norska Skiltgravering.

Partex
Partex förvärvar skyltföretag

Brittisk mässmonterleverantör etablerar sig i Sverige

ISOframe öppnar kontor och showroom i Borås.

IOSH-render-scene-15-x-6_Camera_SOLIDWORKS-Viewport-5.png-Large
Brittisk mässmonterleverantör etablerar sig i Sverige