
Sign&Print besökte Borås för att få veta mer om iECHOs nya skärbord och upptäckte samtidigt flera andra spännande nyheter från återförsäljaren VBS.
VBS har utökat sitt sortiment med flera nya maskiner, inklusive ett nytt skärbord från iECHO, flera DTF-lösningar, lasergravyrutrustning och storformatsskrivare.
IECHOS nya bord framför oss heter TK4S och är det första i Sverige.
– Alla skrider efter att ha så låg personaltäthet som möjligt. I dag hanterar en operatör på ett tryckeri ofta fem till sju olika arbetsmoment. Med en enkel och användarvänlig maskin blir det lättare att utbilda personalen, vilket är en stor fördel för verksamheten, säger Björn Olsson, vd för VBS.

Det aktuella skärbordet har en skärmatta som mäter 1,60 x 2,5 meter. VBS erbjuder också modeller med längder på 3,5 och 5,5 meter. Den roterande mattan möjliggör både avrullning och mottagning av material från rulle eller ark. Bordet kan även hantera toppstansning och skärning av etiketter från rulle.

Maskinen är utrustad med en spånsug och en kraftfull fräs som klarar material upp till 50 millimeter i tjocklek. Den har också verktyg för toppstansning, bigning och perforering, med tre verktyg integrerade i samma huvud.
– Sedan är den väldigt snabb, den rör sig 1 500 millimeter i sekunden. Det finns jättemycket konkurrens och jag ska inte säga att det här är fasligt mycket bättre än något annat. Men jag vet att vi ligger väldigt bra till i pris för pris är också viktigt.

Mataren från iECHO, som ingår, kan lasta material direkt från pall, vilket underlättar hanteringen av större produktioner, exempelvis med skivmaterial.
– Hela idén är att få ett så automatiserat flöde som möjligt så operatören kan göra andra saker också. Det effektiviserar produktionen. Vi är övertygade om att vi har hittat en bra lösning.
Chans till nästa steg
Björn Olsson säger att de stora iECHO-borden kan passa kunder som har de mindre skärborden och vill ta ett steg upp och kunna köra andra typen av skärarbeten.
Det lilla bordet har ingen fräs och där brukar snittjockleken på materialet vara under två millimeter.
Björn Olsson berättar att stora bolag i den grafiska branschen har köpt iECHO-bord för att komplettera till resten av sin maskinflotta.
– Vi har ett sådant här bord på TB Printsolutions och de gör inget annat än att toppstansa för att det är snabbt, effektivt och väldigt säker kvalitet på det. Mottagare av de här borden är de stora och de små på grund av att inköpet är så pass lågt i förhållande till nyttjandet så alla har råd med det. Det är väl det som är styrkan i det.
Men det är inte bara den grafiska industrin som ser nyttan i den här typen av bord. Även inom förpackningsindustrin och läderindustrin finns kunder.

En stor skillnad med den nya skärbordsmodellen är att de inte levereras i ett stycke som de andra borden.
– Bordet är modulärt. Vi bygger ihop det vilket gör att vi kommer in genom en 90-dörr. De flesta digitalavdelningar är inte i stora tryckhallen utan man är i en lokal som är så lite dammig som möjligt digitalprintrarnas skull. Även där går det att få in en sådan här. Det är den stora styrkan.
Bordet golvyta är cirka 2.10×2.30 meter stort.
– Den är otroligt flexibel när det gäller val av verktyg. I kombination med matarenheten får man en automatfunktion. Det är det som gör den väldigt speciell.
Mindre outsourcing
En tydlig fördel med skärborden är att de gör det möjligt för tryckerier att behålla mer av produktionen in-house.
– Frakt har blivit en ganska substantiell del av en tryckares inköpskostnader. Det är jättedyrt att ta hem eller skicka ut saker. Har man produktion i det egna huset så vinner man tid, säkerhet och kostnader. Den här branschen behöver öka sina marginaler och tjäna mer pengar för att kunna fortsätta och utveckla nya idéer och investera.
Han säger att han vågar påstå att alla de som köpt de 45 skärborden från VBS har ett väsentligt större bidrag i sin verksamhet med investeringen.
– Det man får tillbaka per investerad krona är från dag ett. Det är det som är det fina i kråksången. Alla som köper den här nyttjar den dag ett och kan kapa sina andra kostnader.
Kompakta iECHO-bord
VBS säljer också iECHOs mindre bord i PK-serien. Borden finns med skärytan 600×400, 750×530, 700×1000 samt 900×1200 mm. Samtliga är i PK plus-serien. Alla borden kan skära upp till 1200 millimeter i sekunden. De kommer med en matare och en roterande matta som för fram materialet.
– Om man inte har egen utrustning för att stansa, skära och biga så är alternativet som kunden använder konventionellt att skicka saker på extern stansning. Det här blir en otrolig installation för kunden. Den skär ut färdiga ämnen med oregelbunden form. Det är det som är hela poängen.
När VBS valde att satsa på de mindre iECHO-borden funderade de på vad marknaden skulle tycka om produkten. De gjorde tre installationer i olika verksamheter för att se hur maskinerna mottogs, hur flödena var och för att se vad operatörerna tyckte.
– Vi insåg snabbt att det här är en ”no brainer”. Det är något som alla kan ha.

VBS har sålt ett 40-tal skärbord från iECHOs PK-serie. Det är något de jobbat med i snart tre år.
– De är otroligt intelligenta. Den har två dragskär. Den ena är till för genomskär. Den andra är för partiellt skär, toppstansning om du ska göra etiketter. Sedan har den inbyggd big och aktiv kniv som konventionella skärbord har. Den rör sig efter hur skärbanan ser ut. Den oscillerar så att man kan skära upp till nio millimeter i maskinen. Det går även att köra tjock Forex så den är väldigt kompetent.
Han berättar att skärborden nästan alltid står bredvid tryckpressar som kör småformat, SRA3 ute hos tryckerierna.
– Vi har sådana här även på stora tryckerier som TB Printsolutions, Realtryck och Åtta45. De kör en del småserier och det är där den kommer fram. För den är inte snabb men otroligt flexibel. I och med att den har en matare så kan användaren stoppa i sin bunt och så står den här och jobbar. Den får ur sig ungefär tre ark i minuten. Det är väldigt långsamt men väldigt effektivt.
Maskinen har ingen starttid eller ställtid och man slipper kostnader för stansformar.
– Ekonomin för många kunder blir dramatiskt mycket bättre för att utföra något man tidigare skickade i väg på stansning med bud.
TMG i Stockholm har till exempel i princip inte lagt ut ett enda jobb på två år.
– Den står och går nästan dygnet runt. Genom att inte vara beroende av underleverantörer längre så har vi ökat våra intäkter och kortat ledtider, säger Tomas Eklund, vd på TMG.
Bordet har varit ett bra verktyg för många tryckerier att bredda sitt erbjudande.
– Vi har inte en enda kund som inte är nöjd med bordet eller inte använder det. Samtliga har haft en bra avkastning på investeringen, säger Björn Olsson.
PK5 på ingång

VBS erbjuder inom kort ytterligare en nyhet från iECHO. Skärbordet heter PK5 och har storleken 900×1200.
Den starkaste nyheten är att bordet har samma typ av skärhuvuden som de största borden har och att iECHO nu också lanserar en modul för tejpapplicering, vilket innebär att bordet applicerar självhäftande tejp för montering av förpackning, i samma process som skärning och bigning utförs.

Satsar på Direct to film
VBS breddar också sitt utbud med DTF-lösningar. Märket Sunthinks är en ny leverantör, och VBS erbjuder nu två olika maskiner som kan anpassas för olika produktionsvolymer.
– Det har väldigt hög kvalitet och avancerade tekniskt. Så för oss var det här rätt val. Vi måste ställa oss frågan om det vi har tillför tillräckligt mycket för att vi kan bryta oss in på den marknaden. Det anser jag nu att vi gör med den leverantör vi hittat.
Återigen har den grafiska branschens utmaningar en stor del i bakgrunden till satsningen. Många kämpar med bristande volymer, vikande marknader och allt dyrare produktionskostnader.
Samtidigt finns några få större spelare som har ambitionen att växa genom uppköp. Där kan varenda förvärvad verksamhet vara en förlorad kund för återförsäljarna, säger Björn Olsson.
– Vår utmaning är att hitta lösningar som kan skapa nya intäktsmöjligheter för våra kunder. Det låter klyschigt. När jag sitter med en kund och frågar vad de har för investeringsbehov nästa år så säger många att de inte vet, men att de vet att de måste. Det är få som har planen klart för sig.
Men det handlar också om att förstå ny teknik och undersöka vilka nya möjligheter som finns.
– Det gör man genom att prova och titta i alla skrymslen och vrår som finns. Men också globalt och se vad som händer i framför allt Kina och Indien som börjar bli stålmakter.
Samtidigt blir det inte fler tryckerier, konstaterar han.
– Vi vill försöka bredda oss och DTF är i ropet. Vi ska satsa på att komma åt en helt ny kundgrupp, profildelen av grafisk bransch. Vi har fantastiska leverantörer på DTF, värmepressar och även DTG, säger Daniel Nyström, vd på Gibon Borås och ägare till VBS.
Flera Sunthinks-lösningar
Sunthinks stora DTF har två eller fyra skrivarhuvuden beroende på hur snabbt kunden vill köra. Rullen är upp till 60 centimeter bred. Filmen förs in i maskinen där den skriver ut för att sedan gå in i en del där hot melt-limmet läggs på. Sedan fortsätter den in genom värmeugnen för att sedan rullas upp.
– Du har färdig transfer som kommer ut i andra änden som bara är att skära till. Maskinen är för de bolagen som har lite mer volym av transfer, säger Daniel Nyström.
I maskinen sitter Epsons 3200-huvuden.
– Den går så fort som de huvudena kan printa i färg och vitt. Det är hög produktionshastighet. Det rullar på väldigt bra. Den hinner både värma och kyla i den hastigheten. Den tror vi stenhårt på, säger Daniel Nyström.

De erbjuder också en enklare DTF-lösning från Sunthinks där skrivare, ugn och värmepress säljs separat och processen är lite mer manuell. I den går det att köra A4, A3 eller 30 centimeter breda rullar.
Limningen sköts manuellt genom att man lägger filmen i ett skakbad eller låda. Limmet fastnar där det finns bläck. Sedan får filmen svettas en halv minut i en värmetunnel innan transfern är klar.
– Den tror jag kommer vara ett insteg på många ställen. Kanske framför allt på ett tryckeri som vill börja testa med transfer. Det är ett ganska ekonomiskt fördelaktigt kit att köpa en mindre värmepress, en maskin och en ugn för att göra egna transfer. Kör man på rulle eller A3-ark så får man ut ganska mycket transfer på ett ark.

Det lilla kitet kan fungera bra för kunder som bara vill göra prover.
– Om man sedan ska göra tusen tröjor kanske man lägger ut den produktionen. Eller om man behöver 20 t-shirts till ett event så kan man producera det i de små maskinerna. Det tror vi starkt på, säger Daniel Nyström.
Björn Olsson tror att DTF kan vara intressant även för helt andra marknader som profilföretag eller idrottsföreningar.
– Titta på Sveriges föreningsliv och möjligheten att kunna göra lagtröjor och annat. Klubbar skulle mycket väl kunna ha en sådan här. Många är egenfinansierade och det finns intresse att göra promotionmaterial som klubben säljer. Nu kanske inte Malmö FF köper en sådan men tar du den lokala idrottsklubben så kanske det finns intresse. Det är ett rikt föreningsliv i Sverige och det finns många målgrupper, säger Björn Olsson.

Laser nytt ben
En annan nyhet hos VBS är laser och gravering. På Drupa knöt VBS upp en ny leverantör, portugisiska Widlaser. Daniel Nyström tycker att de nya fiberlasrarna också går in under profilflaggan.
– Det är för fingravering i guld eller smycken. Även för pennor med väldigt fina detaljer så är fiberlaser fantastiskt bra. Widlaser har både laser, fiberlaser och vanlig CO2-laser.
GZ-skrivare i sortimentet
Ett annat tillskott i sortimentet är storformatsskrivarna från GZ. Dessa eco-solvent- och UV-skrivare finns i bredder från 1,60 meter till 5,20 meter och erbjuder både rulle-till-rulle och hybrida lösningar.
– De är extremt kostnadseffektiva och därför tror vi att vi kommer sälja en del av de här. De är billiga att driva, väldigt robusta och lättanvända, säger Björn Olsson.
Maskinerna med eco-solvent finns i bredder från 1.60 upp till 5.20 meter. De finns också som UV, rulle till rulle och hybrider med riktigt stora bredder. I UV-skrivarna kan man köra både skivor och rulle till rulle.

G är en hybrid UV-skrivare som har en utskriftsbredd på två meter. Maskinen klara medier på upp till 70 millimeter i tjocklek.
– Det går att printa på en dörr om man vill. De blir ruskigt flexibla, säger Daniel Nyström.
Maskinen kan skriva ut på ett stort utbud av medier vilket inkluderar allt från aluminiumplåt till textil, film och PVC. Den har linjär motor och metallgaller för lågt brus och exakta utskrifter. Nyligen lades ett lackalterntiv till. Upplösningen är 600×1800 dpi.
Maskinerna går att få med Ricohhuvuden eller Epsonhuvuden beroende på vad kunden föredrar.
– Ricoh gen5-huvudet är bra om du ska skjuta på lite avstånd från det du ska printa på. Vi har Ricoh gen6-huvuden i den här maskinen. De är lite större och det går lite snabbare med lite större precision. De är kanske inte lika bra på hög höjd som gen5-huvudet. Det finns olika fördelar med olika huvuden. Vill man ha ett bläck som är stenhårt eller mer flexibelt? säger Daniel Nyström.
– Epsons huvud har väldigt fina egenskaper när det gäller fina detaljer som text. Det är väldigt hög kantskärpa, säger Björn Olsson.
VBS erbjuder också GZ ThunderJet AQ1602UV som är en UV-rullskrivare med vitt bläck, lack och mesh-bältsystem. Den hanterar mediebredder upp till 1600 millimeter. Bläck finns i konfigurationerna KCMY, KCMY+W och W+KCMY+V.
Alternativt finns också samma modell fast med eco-Solvent och heter då ThunderJet AQ1602S. Bägge dessa maskiner är riktade för små- och mellanstora volymer och är väldigt mycket skrivare för pengarna.
Bjuder in till Borås
– Den 26-27 februari 2025 har vi vårt årliga event ”Grafiska dagarna” i Borås, då vi visar maskiner men också erbjuder olika typer av seminarier, kopplat till olika områden inom grafisk produktion. Den som önskar komma tidigare, eller efter de utsatta dagarna, är givetvis mycket välkommen, avslutar Björn Olsson.