Dubbla etiketter räddar ölen

PUBLICERAD: 28 januari 2025
UPPDATERAD: 28 januari
Foto: Carlsberg

Har du en eller par flaskor med julöl över efter helgerna kan du om de är från Eriksberg, omvandla dem till påsköl med ett enkelt handgrepp. Carlsberg och Eriksberg har tänkt till.

Öl spelar en viktig roll på julbordet för många, men inte sällan dröjer sig också några flaskor julöl kvar i kylen efter firandet. Mer än hälften av de som köper julöl uppger att de har öl kvar efter julen. Det visar en ny undersökning gjord på uppdrag av Carlsberg Sverige och Eriksberg, som vill uppmärksamma en lösning för att minska svinnet efter julhelgen. Det visar sig att ”julen vara än till påska”

Fler än var tredje svensk (35 procent) tycker att öl är den viktigaste drycken till julbordet. Allra mest populär är det bland svenska pensionärer, där nära varannan (49 procent) anger att de prioriterar öl före annan dryck under julen. Det visar en Kantar Sifo-undersökning från Carlsberg Sverige och varumärket Eriksberg som gjordes inför julhelgen.

– Julölen har en speciell plats på julbordet och så har det varit länge, men det är också tydligt att julöl blir över efter helgerna. Detta vill vi uppmärksamma och inspirera konsumenter till att tänka nytt och mer hållbart kring, säger Anna Anderberg, hållbarhetschef på Carlsberg Sverige.

Ny julölsetikett ska uppmärksamma svinnet

I Sverige står hushållen för den största delen av matsvinnet. Vid högtider är risken stor att vi slänger ännu mer mat och för att sätta ljuset på detta har Eriksberg tagit fram två etiketter till årets julöl. Den som har någon flaska över när julen är slut kan då redan börja smaka på påsken genom att byta ut juletiketten. Med en och samma flaska passar ölen under två högtider, i stället för att hällas ut i samband med att granen kastas ut.

– Vi vet att många köper fler julöl än de faktiskt dricker under julen, och ville hitta en smart lösning för att uppmärksamma svinnet. Vi hoppas att det blev ett roligt samtalsämne runt julbordet såväl som att det blir det på påskmiddagen, säger Ida Vesterlund, varumärkeschef på Eriksberg.

Om undersökningen

Undersökningen genomfördes av Kantar Sifo mellan den 29 november och 2 december med 1 053 deltagare från den svenska befolkningen i åldrarna 18–79 år. Syftet var att få en djupare förstående för svenska konsumenternas syn på julöl inför julhelgen.

 

Läs vidare

Etiketto Groups ägare förvärvar etikettjätte

Nu tar Etiketto Group steget in på ny marknad.

FotoJet---2025-02-04T161312.200

Digital tryckteknik från Xeikon ger flexibilitet hos Nordic Label

Nordic Label är en ledande tillverkare av PSA-etiketter för livsmedel och drycker på den finländska marknaden. Verksamheten bygger på en balanserad blandning av flexo- och digitaltryck.

Nordic-label

Unika dekaler med exklusiv UV-gelskrivare för Hillstedts

Hillstedts i Nykvarn utanför Södertälje har investerat i en UV-gelskrivare från Canon. I Colorado M3W kan de skapa både matta och blanka dekaler, även i kombination.

Hillstedts_7529

Hit flyttar UPM etikett- och dekalproduktion från Tyskland

UPM Raflatac har beslutat att stänga fabriken i Kaltenkirchen i Tyskland för att förbättra företagets effektivitet.

image1 (1)

Senaste nytt

Summa lanserar vinylskärare för DTF

Summa lanserar en vinylskärare för Direct to to film-applikationer. Den är speciellt byggd för att förhindra repor och rullmärken som kan uppstå vid transport av PET-film.

S-Class-3-TC75-DTF.27

”Ett skyltfönster för att få fler att upptäcka Addbrand”

Addbrand har som ambition att vara Nordens bästa grossist på papper, kuvert, lätt emballage och grafiska tillbehör. På Sign, Print & Promotion, 19–20 mars i Oslo, visar de ett urval av sin breda produktportfölj.

Addbrand kollage

Lundbergs grafiska lämnar över Komori till ny återförsäljare

De tar över distributionen för märket.

Kenneth-Nielsen

Agfa lanserar kompakt skrivare i Anapurna Ciervo-serien

Agfa utökar med en kompakt, men ändå mångsidig, maskin.

Anapurna-Ciervo-H2500_PR