Nu hoppas Roland DG göra sig hörda i high end-segmentet

Foto: Felix Alnemark
PUBLICERAD: 30 januari 2025
UPPDATERAD: 31 januari
Rolands ledning svarade på frågor. Paul Williams, chef för produktledning och affärsutveckling på Roland i EMEA, Gregory Bilsen, vd för Roland EMEA, Kohei Tanabe, president och vd samt Andrew Oransky, verkställande direktör för global försäljning och marknadsföring.

Roland DG vill inta pole position med sin nya storformatsskrivare. De var budskapet när de presenterade sin nya högvolymsskrivare på Formel 1-banan i Monza i Milano. Frågan är om den nya maskinen med ett helt nytt rött bläck är en vinnare när den ska tävla med konkurrerande grafiska fortkörare.

Formel 1-banan i Monza kallas för The temple of speed. Det är lätt att förstå att Roland har valt platsen för att symboliken ska framgå tydligt när de lanserar storformatsskrivaren TrueVIS XP-640 och DTF-lösningen TY-300. Sign&Print var på plats.

Roland DG höll sin presentation av de nya maskinerna på ”The temple of speed”, Formel 1-banan i Monza utanför Milano.

– När vi nu är i The temple of speed tycker jag att det är passande att vi börjar med att prata om en produkt som blivit byggd för att var snabb. När jag säger snabb så betyder det att det är den är den snabbaste produkten i vår portfölj. Den är inte bara lite snabbare utan dubbelt så snabb som vår TrueVIS VG3. Ur vår synvinkel är det ett riktigt genombrott och en riktigt viktig produktlansering, säger Paul Williams, chef för produktledning och affärsutveckling på Roland i EMEA-området.

Rullskrivaren är 2 886 millimeter bred och tar mediebredder upp till 1 625 millimeter. Den kan skriva ut i upp till 1 800 dpi. I sitt snabbaste läge ska den kunna skriva ut hela 80 kvadratmeter i timmen.

TrueVIS XP-640 påminner om andra skrivare i de olika TrueVIS-serierna och bygger på samma plattform.

– Den har specifikt byggts för att leverera höghastighetspresterande utan att kompromissa med det som kännetecknar True-VIS-plattformen, säger Paul Williams.

Besökarna fick titta närmare på Formel 1-stallet BWT:s bilar.

XP-640 ska enligt Roland passa applikationer som banners, storformat, fordonsgrafik, mässmaterial, fönster- och golvgrafik, bakbelysta skyltar och väggutskrifter.

– XP-640 kan leverera till alla applikationer ni känner till från TrueVIS-serien men i mycket högre hastigheter, med större färgomfång och i högre volymer. Jag tror att det är nyckelordet när vi sammanställer alla dessa faktorer.

Ny färg

Till skrivaren kommer också nya eco-solventbläck. För första gången lanserar Roland ett rött sådant bläck för att skapa ett större färgomfång.

XP-640 går att köra med CMYK + ljus svart, grönt, orange och rött.

– Det hjälper till att öka uppfattningen om kvalitén på produkten och hastigheten. Eftersom att det är en True-VIS-produkt betyder det att den är enkel att använda och lika pålitlig. Den är dessutom kostnadseffektiv. Vi byggde in allt det i XP-640 och är riktigt entusiastiska, säger Paul Williams.

Vad är det då som gör den nya maskinen snabbare än sina föregångare? Den stora faktorn är den nya skrivarhuvudteknologin och hur den inkluderats i plattformen utan att kompromissa med kvalitén, enligt Roland.

Alla funktioner som känns igen från TrueVIS-plattformen har behållits men gjorts snabbare.

En annan faktor som varit en kritisk punkt för att lyckas med att komma upp i hastighet har varit introduktionen av de nya bläcken. Det finns två färgkonfigurationer som skrivaren kan ha. Antingen dubbel CMYK-uppsättning som gör att den kan nå upp i nära 80 kvadratmeter i timmen. Eller en åttafärgsuppställning där CMYK fått sällskap av ljus svart, grönt, orange och den nya röda.

– Det ger oss ett unikt färgomfång som vi inte haft till vårt förfogande tidigare. Alla dessa element gör den här maskinens prestation ganska unik, säger Paul Williams.

Enligt Roland ska den röda färgen ge högre noggrannhet i röda och orangea nyanser som är de mest kritiska inom skyltgrafik.

Color Systems från Sverige var en av de svenska återförsäljarna för Roland på plats. Torbjörn Hedén, vd och delägaren Magnus Edfeldt.
”Ett icke-svar”

På plats under eventet var 300 personer varav majoriteten var återförsäljare. Det fanns också ett stort medieuppbåd med ett 30-tal journalister från Europa men också Marocko, USA och Azerbajdzjan.

”Du kan anklaga mig för att ge lite av ett icke-svar” säger Andrew Oransky när han ska besvara behovet av ett rött bläck i Rolands nya storformatsskrivare.

När det var dags för frågestund kommer direkt frågan om behovet av det röda bläcket upp. Roland har redan orange bläck, gult och magenta. Handlar det om marknadsföring eller tillför det röda något?

– Du kan anklaga mig för att ge lite av ett icke-svar men faktum är att vi experimenterat med en rad saker under åren. Om du tittar på vår bredd, men också våra konkurrenter som vi alltid mäter oss mot, så finns det ljusa färger, grönt och orange. Tidigare har det funnits RGB-bläck som färgomfångsförlängare. Det finns alla möjliga konfigurationer och genom att testa alla idéer försöker våra utvecklare ständigt optimera för den bästa kombinationen för det maximala färgomfånget. Men också torkningsöverväganden, materialkompatibilitet och hållbarhet utomhus, säger Andrew Oransky, verkställande direktör för global försäljning och marknadsföring.

Han säger att han inte kan ge ”formeln” exakt för varför valet med rött bläck gjordes.

– Men jag kan säga att det representerar någon form av optimering av alla dessa faktorer. Det var den kombination som våra utvecklare upptäckte skulle leverera det bästa resultatet från den här specifika plattformen, säger Andrew Oransky.

Nya kunder med högre krav

Leverantören tror att potentiella kunder för den nya maskinen kan vara både verksamheter som nått tillväxt genom att investera i Rolandteknik tidigare men nu behöver ökad kapacitet.

– Men vi letar också efter kunder som kör större volymer eller producerar fordonsgrafik. De kanske inte övervägt Roland eftersom de behövt högre kapacitet. De kanske tittade på oss men behövde snabbare och större maskiner. Jag tror att de kunderna nu starkt kan överväga vad Roland kan erbjuda och att vi kan se nya kunder som kan vara intresserade av vår produktportfölj, säger Paul Williams.

Provtryck med XP-640 där den röda färgen är framträdande.

Leverantören ser det som att det går in i ett nytt segment när det kommer till produkt-ivitet.

– Inom högvolymsproduktion har vi inte spelat en så stor roll men XP bygger var vi befinner oss idag och sätter helt enkelt ett nytt riktmärke. TrueVIS XP-640 är dubbelt så snabb som VG3 men den slår också alla andra skrivare på marknaden i sin kategori. Tidigare har vi inte nödvändigtvis fokuserat på hastighet. Alla vet att vi satsar på kvalitet och pålitlighet. Vi adderar den här dimensionen för att göra oss mer attraktiva, inte bara för befintliga användare, utan också för nya. Det är vi övertygade om att vi blir, säger Andrew Oransky.

Han säger att marknadstrender inom högvolymsprint visar att antalet kvadratmeter som produceras ökar snabbare än takten det kommer nya maskiner eller det totala antalet installerade skrivare hos den typen av producenter.

– Det indikerar tydligt för oss att printleverantörer letar efter mer produktiva lösningar som tillåter dem att producera mer från färre eller samma antal maskiner. Det beror på kostnaden, utrymme och många andra faktorer. Den nya XP:n adresserar verkligen det behovet på marknaden på ett sätt som vi kanske inte kunnat tillmötesgå tidigare, säger Andrew Oransky.

Roland DG släpper inte ut några gröna bananer på marknaden enligt Gregory Bilsen, vd på Roland EMEA.
Mogen frukt

– Pålitlighet har alltid varit i vår DNA. Vi är inte ett företag som bara vill sätta ut gröna bananer på marknaden för att visa att vi har något nytt. Om en banan släpps så är det inte en grön frukt. Den är pålitlig och vi känner oss säkra på den. Vi vill också att alla våra återförsäljare ska känna sig säkra så att den kan sälja med säkerhet. Det är extremt viktigt, säger Gregory Bilsen, vd för Roland EMEA.

Skrivaren har en 7-tums LCD-färgpekskärm, en automatisk medieinställningsfunktion för precisa justeringar av avstånd och kompensation, ett medieuppsamlingssystem för att minska skevhet och en perforerad arkskärare för snabb efterbehandling. Den kommer med Versa works rip och är kopplad till Connect-plattformen.

– Det här är Rolands flaggskepp bland våra produkter, slår Paul Williams fast.

Den nya DTF-lösningen Roland TY-300 med tork- och skakenheten Roland DTFS800.
Ny DTF en milstolpe

På racingbanan presenterades också en ny större DTF-skrivare, TY-300. Maskinen klarar mediebredder på 182×762 millimeter. Skrivaren skriver ut i upp till 1 200 dpi.

– Det är en milstolpe för Roland. DTF funnits ett bra tag nu och växt fort. Roland har gått in på den marknaden förra året med BY-20, vår 50 centimeters skrivbordsskrivare. Med TY-300 så kliver vi in i en ny fas inom DTF-affären. Den är utrustad för kvalitet och produktivitet. Det är en riktig utmanare, säger Paul Williams.

DTF-skrivaren har dubbla skrivarhuvuden. Den arbetar med en ny uppsättning bläck riktade för DTF-applikationer för att uppnå hög produktivitet och kvalitet.

DTF-skrivaren TY-300.

TY-300 kan köras som enskild produkt där användaren sköter limapplicering och ugn. Men Rolands har också utvecklat en tork- och skaklösning tillsammans med externa partners. Roland DTFS800 kan integreras sömlöst till skrivaren.

– TY-300 är en print and cut-maskin. Det är den enda DTF-skrivaren på marknaden som vi känner till som är det, säger Paul Williams.

Till skrivaren kommer den andra generationen av S-PG-bläck. De är speciellt framtagna för att arbeta med de nya skrivarhuvudena och hårdvaruplattformen.

DTF-utskrifter från TY-300.

– Behovet av vitt bläck inom DTF är ganska betydande jämfört med andra färger. Vi har sett till att det finns dubbel uppsättning vitt för att åstadkomma ständig produktion, säger Paul Williams.

Han tror att potentiella kunder av maskinen kan finnas inom textilindustrin men som vill sköta produktionen in house. Det kan också vara aktörer som vill producera för små kunder.

Roland tillhandahåller både DTF-film och limpulver för att säkerställa att hela lösningen lever upp till förväntningarna.

Ty-300 passar applikationer som t-shirts, sport- och träningskläder, väskor, kuddar och förkläden.

– TY-300 kan hantera alla applikationer oavsett typ av textil, mjukare material och i vissa fall även hårdare material. Men det jag tror verkligen komma imponera på er är detaljerna och bildkvalitén på våra provtryck.

Roland DG:s ledning fick många frågor från det tillresta medieuppbådet.

Läs vidare

Summa lanserar vinylskärare för DTF

Summa lanserar en vinylskärare för Direct to to film-applikationer. Den är speciellt byggd för att förhindra repor och rullmärken som kan uppstå vid transport av PET-film.

S-Class-3-TC75-DTF.27

Agfa lanserar kompakt skrivare i Anapurna Ciervo-serien

Agfa utökar med en kompakt, men ändå mångsidig, maskin.

Anapurna-Ciervo-H2500_PR

NIZE equipment visar Nyala 5

Vill du uppleva all high-end-teknologi från NIZE Equipment på nära håll? Nu har du chansen! Under två dagar bjuder återförsäljaren in till öppet hus på sitt democenter där du kan komma riktigt nära och se maskinerna i aktion.

nize_fespa_02

Det här visar Gibon Borås på Grafiska dagarna

Årets fokus ligger på mjukvaror, smarta arbetsflöden och automatisering.

DSC_8066

Senaste nytt

Summa lanserar vinylskärare för DTF

Summa lanserar en vinylskärare för Direct to to film-applikationer. Den är speciellt byggd för att förhindra repor och rullmärken som kan uppstå vid transport av PET-film.

S-Class-3-TC75-DTF.27

”Ett skyltfönster för att få fler att upptäcka Addbrand”

Addbrand har som ambition att vara Nordens bästa grossist på papper, kuvert, lätt emballage och grafiska tillbehör. På Sign, Print & Promotion, 19–20 mars i Oslo, visar de ett urval av sin breda produktportfölj.

Addbrand kollage

Lundbergs grafiska lämnar över Komori till ny återförsäljare

De tar över distributionen för märket.

Kenneth-Nielsen

Agfa lanserar kompakt skrivare i Anapurna Ciervo-serien

Agfa utökar med en kompakt, men ändå mångsidig, maskin.

Anapurna-Ciervo-H2500_PR