Realtrycks rekordstarka start på året

Foto: Felix Alnemark
PUBLICERAD: 7 februari 2025
UPPDATERAD: 10 februari
Jonas Andersson, delägare och projektledare på Realtryck, vid laminatorn GMB SW-820B som är inköpt av VBS där Björn Olsson är vd.

Realtryck i Stockholm går in i 2025 med en historiskt stor orderstock. Tryckeriet ser stor potential i mellanstora volymer och har investerat i en ny laminator från GMB.

Realtryck är lite av ett specialisttryckeri. De trycker på all möjlig plast och kartong upp till 1,3 millimeter i tjocklek men också på papper och självhäftande material. De besitter stor kunskap i att förädla det tryckta materialet och har en stor variation av maskiner för ändamålet.

Offsetproduktion står för 60 procent av omsättningen medan 10 procent är digitaltryck och resterande del efterbearbetning som till exempel laminering, fodring, prägling, stansning med mera.

– Offsetdelen går ner generellt i branschen till förmån för digitalbiten. Däremot ökar vi på specialproduktionerna som kartong och miljövänlig PP-plast, då vi vill fasa ut produkter som innehåller PVC, säger delägaren och projektledaren Jonas Andersson när Sign&Print hälsar på i Västberga industriområde.

Men även upplagorna blir kortare i branschen.

– Det blir mer variabeldata och mindre serier. A och O när det gäller offset är snabba intag och vi har köpt en tryckpress med all automatik och rengöringssystem. Vi kan skifta plåtar och färg på sju minuter. Det är väldigt viktigt. För det är där vi kan ”åka igen” tiderna och tjäna pengar på det.

När Realtryck satte in KBA Rapida 106 på andra våningen i fastigheten fick de förstärka golvet.

Offsetpressen KBA Rapida 106 investerade de i 2016.

– Det är en hybrid och mig veterligen finns det bara en till sådan i hela världen som har samma konfiguration med både LED-system och UV i samma press plus tork. Den har sex färger plus lack. De flesta har fyra eller fem färgverk. Det är lite unikt. Det kräver mycket av våra duktiga tryckare med vår tryckerichef Robert Metzelius i spetsen, säger Jonas Andersson.

Starkt dotterbolag
Moderbolaget Screenbolaget arbetar med skylt/dekor, display och expo bland annat.

Realtryck är ett helägt dotterbolag till Screenbolaget som arbetar med skylt/dekor, display/expo och presentreklam/textil.

Patrick Nermark är vd för båda bolagen men sköter i första hand Screenbolaget medan Jonas Andersson hanterar Realtryck i samråd med Patrick.

– Vi har specialiserat oss på varsitt område. Det har varit lyckat och Patrick har gett mig väldigt fria tyglar att utveckla Realtryck så som jag har velat. Jag är väldigt tacksam för det. Jag måste också nämna vår grundare och styrelseordförande Lennart Nermark som lagt grunden för att vi ser ut som vi gör idag och som satte Screenbolaget på kartan inom den grafiska branschen. Han är still going strong och fyller 80 år 2025, så ett stort tack till honom.

Realtryck har använt den kassa de byggt upp till att investera i ny teknik och utrustning de senaste åren. 2022 köpte de inkråmet av Elitha Kartong för att själva kunna fodra och stansa tjock kartong. Kartongföretaget var en underleverantör till Realtryck som hade det tufft ekonomiskt.

– Det är svårt att nästan enbart förlita sig på att företag skickar material. Därför köpte vi allting och de investeringarna har varit väldigt lyckade, säger Jonas Andersson.

Via VBS har de nyligen köpt en seglamineringsmaskin av märket GMB. De har också uppgraderat sin fodringsmaskin med nya tillbehör. Realtryck har dessutom två nya mindre kapselmaskiner med kall- och varmlim som även är bestyckade med tejpapplikatorer.

Fodringsmaskinen från Lamina System applicerar lim på tjockare kartongkvaliteter och wellpapp som sedan sammanförs till en enhet med offsettryckta ark.
Nya medarbetare

Det senaste året har de med gott resultat anställt personal från bolag som gått omkull den senaste tiden.

– De kan branschen och behövde ingen inskolningstid.

Jonas Andersson framhåller åldersmixen på sin personal som en framgångsfaktor. De yngre kommer med nytänk och är snabbare att anamma den nya tekniken.

På avdelningen för efterbearbetning har de en mix av erfarna och yngre kollegor trots utmaningen att hitta yngre medarbetare i branschen.

– Niklas Thull som är vår avdelningschef på efterbehandlingen är otroligt maskinkunnig och det finns inget han inte klarar av. Det spelar ingen roll vad vi köper för maskiner om vi inte har kompetent personal. Jag vill lyfta fram vår personal som gör ett fantastiskt jobb. Mixen är bra. Vi har en snittålder på 50 år och det får anses som ungt i vår bransch.

På avdelningen för projektledning finns Simon Tesch som är 32 år och Marcus Andersson som är 30 år. Dessa två projektleder drygt 70 procent av Realtrycks omsättning idag.

– Det är fantastiskt. De är snabblärda. Det känns som att de jobbat här i 20 år.

En nyckel till Realtrycks framgångar tror Jonas Andersson är att projektledarna är väldigt snabba på att lämna offerter.

– Snabba offertförslag gör skillnad. Tar det för lång tid går kunden till konkurrenter.

Något annat som kommer göra skillnad för Realtryck framöver är att de nu är skuldfria.

– Vi har inga skulder och stadd kassa, säger Jonas Andersson.

Jonas Andersson och Björn Olsson.
Snabbare laminering

Realtryck hade tidigare laminering via en Neopostmaskin. De ser att efterfrågan på laminering ökar, då kunderna efterfrågar mer hållbara produkter.

– Vi måste titta på utveckling och var marknaden finns framöver.

Med nya laminatorn GMB SW-820B vill de stärka sig inom ett segment på förpackningar med upplagor upp till 15 000– 20 000 ex där de kan vara konkurrenskraftiga.

– Där tycker jag att det funnits ett glapp på marknaden. Det har varit väldigt positivt för oss att hitta rätt där och jag tror att vi kan fortsätta att utvecklas. För de större upplagorna finns det andra förpackningsföretag som vi får det svårt att konkurrera med. Men det finns ett mellansegment med små upp till medelstora upplagor som passar oss alldeles utmärkt.

Laminatorn laddas från pall.

Han tycker att det finns potential i laminering men det är kanske inte laminatorn i sig som kommer innebära tillväxt utan mer i kombination med befintliga maskiner. Med GMB SW-820B har tryckeriet fått bättre kapacitet för lite större upplagor och maskinen har underlättat arbetet.

– Vi har ökat lite grann sedan vi fick maskinen för att det går så snabbt att laminera. Vi har lite nya kunder på väg in inom förpackning. Det är intressant men vi vet inte var det kommer ta vägen.

I den nya laminatorn kan de producera väldigt stora upplagor. Den har en maxbredd på 800 millimeter vilket gör att Realtryck kan köra standardbredder som till exempel 70×100 eller ner till A4.

– Den här laminatorn har dubbla moduler för själva lamineringsprocessen vilket gör att den automatiskt laminerar dubbelsidigt i samma svep, säger Björn Olsson, vd på VBS som levererat laminatorn.

Ark och laminat passerar en bred värmevals och mottrycksvals där de utsätt för tryck och värme. Maskinen kan laminera dubbelsidigt i ett svep.

Att kunna köra dubbelsidigt i ett svep är något som är nytt för tryckeriet och har stora fördelar.

– Nu kör vi det rakt igenom på bägge sidorna och slipper vändköra. Har du tunt papper så är det lätt att det curlas och det kan bli spänningar i materialet men det slipper vi nu, säger Jonas Andersson.

Smart funktion

Laminatorn har en slittningsfunktion som kan skära ner laminatet till den storlek som behövs om det är mindre storlekar som ska lamineras. Det är en funktion som finns på de flesta laminatorer men oftast inte håller precisionen enligt Björn Olsson.

– Jag var ganska skeptisk men kände samtidigt att det är riktigt byggt. Vi provade och det har fungerat över förväntan.

Slittningsfunktionen gör att tryckeriet inte behöver ha massor av olika materialbredder av laminat i lager som tar plats.

Det gör också att de slipper hamna i en situation där de saknar ett laminat som passar bredden. De överflödiga centimetrarna kan snittas bort och tryckeriet slipper beställa en ny rulle. Något som kan bli avgörande när det är snabba puckar.

– Om man ska göra ett specialformat till någon och vi inte har det laminatet kan väntetiden för att få det kapat vara ända upp till två-tre veckor. Här får vi bara spilla den biten. Som alla vet är det kortare och kortare led-tider hela tiden, säger Jonas Andersson.

Laminatorn har en slittningsfunktion som kan skära ner laminatet till lämplig storlek.

Dessutom kan det bli billigare.

– Man slipper den extra kostnaden för frakt som är ganska väsentlig. En sådan rulle väger nästan 60 kilo, säger Björn Olsson.

Realtryck har ett regelbundet återkommande jobb som brukade ta tre dagar att producera i den gamla laminatorn. Nu blev samma jobb klart på drygt fem timmar.

Så här ser en laminatrulle ut där slittningsfunktionen har använts.
”Fina effekter”

Realtryck trycker ofta material som lamineras för att sedan tryckas på nytt med partiellt UV-lack i offsetpressen.

– Det kan bli väldigt fina effekter som poppar upp. Vi präglar också i efterhand. Lamineringen förädlar produkten och hållbarheten. Det är framför allt matt och soft touch vi använder. Laminering är komplement som har varit väldigt framgångsrikt till övriga verksamheten, säger Jonas Andersson.

I laminatorn kör de mest papper och kartong. Det går även utmärkt med PP-plast och PVC-fri vinyl.

– Vi var lite tveksamma om det skulle fungera men det går väldigt bra. Det kräver att operatören är tillräckligt insatt och har fingertoppskänsla. Det har vi nu. Det är två man som behärskar maskinen. Den gick fort att lära sig, säger Jonas Andersson.

Maskinen har en stor flexibilitet när det kommer till att göra justeringar när olika material ska lamineras.

VBS säljer fyra sorters laminat: matt, blankt, soft touch och scuff-free som är extra reptålig film. Realtryck har experimenterat med ganska många olika laminat för att utveckla produkterna.

– Ibland gör vi bara en prägling där det inte behövs partiellt UV-lack. Men om du präglar efteråt, beroende på hur motivet ser ut, så poppar det verkligen upp. Det blir en helt annan yta. Det är väldigt intressant, säger Jonas Andersson.

De håller på med en del provtryck med lack och har också testat med blankt laminat i kombination med soft touch-lack ovanpå.

– Vi försöker utveckla den här tryckmetoden och då får man fram olika effekter. Det finns även laminat med mönster som trästruktur men än så länge har vi inte kommit dit, säger Jonas Andersson.

Laddas från pall

Laminatorn laddas från pall med ark som lyfts upp till mataren. I nästa modul finns registerbordet där arken går in och laminatet läggs på. Här finns många rattar och knappar från vilka operatören kan styra alla moment i lamineringen.

– Det är en otrolig styrka för när du väl har gjort det här i steg vet du att allt är perfekt inställt när du väl trycker på knappen för att köra 60 meter per minut som är maxhastighet, säger Björn Olsson.

Ark och laminat passerar en bred värmevals och mottrycksvals där de utsätt för tryck och värme. Vid dubbelsidig laminering passerar materialet på nytt en värmevals och mottrycksvals men denna gång har valsarna bytt plats så att det går att lägga på laminat även på arkets andra sida.

Valsarna i steg ett och två är kopplade mot en sensor som ser till att hastigheten i stegen matchar varandra.

I nästa enhet separeras arken genom att perforeras och ryckas isär. Där matas de ut på en mottagande pall. Voila!

Förpackningar är en stor del av vad Realtryck producerar.
Starka siffror

Tryckeriet har ett starkt fjolår bakom sig och har motsvarande en tredjedel av sin budget inne i order när de gick in i det nya året. Fjolåret gick både upp och ner men summeras ändå positivt.

– 2024 kommer tangera 2023 års siffror. Det är väldigt bra när branschen går ner. Vi har en väldigt bra start för 2025. Det är vår största orderstock inför ett nytt år någonsin, säger Jonas Andersson.

Då är inte möjliga uppdrag åt print management-bolag inräknade, för vilka de har avtal att vara med och räkna på jobb.

Präglad förpackning.

De inför året redan bokade jobben är fördelade på flera kunder så det är inte bara ett fåtal bolag som står för volymen. Dessutom är uppdragen fint fördelade över 2025.

– Det är långsiktigt arbete som ligger bakom. Vi har månadsleveranser och veckoleveranser som är fastställda under hela 2025, säger Jonas Andersson.

Det senaste bokslutet visade en omsättning på 59,1 miljoner kronor och ett resultat på strax över sju miljoner kronor. Faktum är att Realtryck faktiskt vuxit om Screenbolaget sedan några år tillbaka sett till omsättning.

Realtryck har ett kompakt skärbord från iECHO som de köpt via VBS.
Skärmaskinen Polar 115 XT Autotrim. AIK verkar ta större plats än Hammarby hos Realtryck.

 

Horizon Crease and Folder CRF-362 för vikning av ark.

Senaste nytt

Läs vidare