Plockmatic Group förvärvar LED-beläggningsteknik

PUBLICERAD: 27 februari 2025
UPPDATERAD: 27 februari
Jan Marstorp, vd för Plockmatic Group och Tony Michiels som utvecklat LED-beläggningstekniken.

Plockmatic Group har köpt all immateriell egendom och teknologi för sin LED-beläggningslösning från Tony Michiels som är grundare av bolagen SP Tec Spare Parts International s.l. och Business Development Manager LED Coater.

– Detta förvärv gör att vi kan stärka vårt erbjudande, hjälpa våra kunder bättre och expandera på viktiga marknader, säger Jan Marstorp, vd för Plockmatic Group, i ett pressmeddelande.

Förvärvet innebär att Plockmatic Group nu har full kontroll över LED-beläggningsteknologin, inklusive produktion, reservdelshantering och kundsupport. Detta stärker företagets position inom hållbara beläggningslösningar för digitaltryck.

Mångårigt samarbete

Plockmatic Group och Tony Michiels har samarbetat i flera år för att utveckla en flexibel LED-beläggningsteknik som fungerar både inline och offline. Tekniken är mer energieffektiv och miljövänlig jämfört med traditionell UV-beläggning.

Tony Michiels och Marc Prade (Systems Software Engineer & Support) kommer att fortsätta arbeta inom Plockmatic Group för att vidareutveckla LED-beläggningsverksamheten.

– Vi förblir engagerade i att tillhandahålla hållbara och pålitliga lösningar som möter den digitala tryckindustrins föränderliga behov, säger Jan Marstorp.

Senaste nytt

Läs vidare