Kaffespill blir tryckfärg

Foto: Pressbild
PUBLICERAD: 23 maj 2025
UPPDATERAD: 23 maj
Samarbetspartners från ett tryckeri, en bläcktillverkare, ett kafferosteri och en högskola.

Förpackningstryckeriet Cabassi i Finland har lyckats trycka påsar med kaffebläck. 

Det hela är ett resultat av ett samarbete tillsammans mellan Cabassi, Tammerfors yrkeshögskola, bläcktillverkaren Natural Indigo Finland och kafferosteriet Meira.

Det vattenbaserade biobläcket produceras av kaffespill från rosteriet som sedan har använts för flexotryck av fiberbaserade förpackningar.

Resultatet är ett naturligt och förnybart alternativ till syntetiska pigment som traditionellt används vid förpackningstryck.

– Det här är en verklig lösning för cirkulär ekonomi. Vi har använt en industriell sidoström och förädlat den till ett högvärdigt biobaserat färgämne från kaffeavfall som ersättning för syntetiska tryckfärger, säger Pasi Ainasoja, vd för Natural Indigo Finland, i ett pressmeddelande.

Höga förväntningar

De inblandade aktörerna ingår i ett internationellt konsortium med tio företag och universitet för vilka de söker söker finansiering för forskning och utveckling på 9,5 miljoner euro. Målet är är att ta den biobaserade färgen till den globala scenen som ett alternativ till syntetiska pigment, genom att använda industriavfall och naturliga material.

– Det här är en betydande grön innovation inom global förpackningstryckning, en marknad värd hundratals miljarder euro, säger Dr. Kai Lankinen, som undervisar och forskar om hållbar förpackningsproduktion vid Tammersfors yrkeshögskola.

Påsarna trycks av förpackningstryckeriet Cabassi.

Senaste nytt

Läs vidare