Fjärde generationen av molnbaserat affärssystem

PUBLICERAD: 22 augusti 2025
UPPDATERAD: 22 augusti
Alexandra Pettersson på Simutek.

GKS4 från Simutek ger tryckerier full kontroll från offert till leverans. Se hur det molnbaserade affärssystemet kan förenkla och effektivisera produktionen – live på Sign&Print Scandinavia.

Simutek är ett familjeägt företag med över 30 års erfarenhet av att utveckla affärssystem specifikt för grafisk produktion. Deras system GKS används av både små och stora aktörer.

– Med fokus på automation, användarvänlighet och en heltäckande produktkalkyl sparas tid vid offertgivning och man får bättre kontroll över sin produktion och ekonomi, förklarar Alexandra Pettersson på Simutek.

Vad visar ni upp i er monter?

– Vi presenterar GKS4 som är helt molnbaserat och byggt för att stödja tryckerier i det dagliga arbetet, från offert och kalkyl till produktion och distribution. Det som särskiljer oss är bland annat vår snabba kalkylmotor för offset, digitaltryck och storformat, samt våra färdiga integrationer mot ekonomi, transport och webbportaler – allt i ett användarvänligt gränssnitt. GKS4 är cloud native och framtidssäkrat enligt Microsofts standard för en modern affärsplattform(PaaS).

Varför ska mässbesökarna komma till er monter?

– För att se vad ett affärssystem som är utvecklat för tryckerier – inte bara anpassat till – faktiskt kan göra för effektiviteten. Många kunder som byter till GKS upplever att kalkyler går snabbare, produktionen blir tydligare och att de får mer gjort med färre klick. Vi visar hur hela flödet kan sitta ihop – från sälj till färdig leverans – och hur ni snabbt kommer igång utan dyra konsultinsatser.

Varför väljer ni att ställa ut på mässan?

– Det är en självklar mötesplats för branschen. För oss är det ett tillfälle att träffa både befintliga och nya kunder, visa vad GKS4 kan bidra med och lyssna på vilka utmaningar branschen står inför. Vi ser det som en viktig kanal för dialog och för att fördjupa och bygga relationer.

Mässan Sign&Print Scandinavia äger rum på Kistamässan i Stockholm den 7–9 oktober 2025. Mässan är gratis för registrerade besökare. Registrera dig här: signochprint.se

Senaste nytt

De investerar i digitalpress med efterbehandling

"Vi har ett uppsving för tryckta medier nu" säger Christopher Åberg, en av delägarna i Designhuset-Screentext.

bildjpg
De investerar i digitalpress med efterbehandling

Ny DTO-skrivare från Mimaki klarar tyngre objekt

Mimaki lanserar en direct-to-object-skrivare (DTO) för industriella volymer. Nya UJF-7151plus II e är en flatbädds-UV som levererar upp till 1800 dpi i höga hastigheter.

_0644_UJF-7151plus-II-e
Ny DTO-skrivare från Mimaki klarar tyngre objekt

HP lanserar ny print- and cut

HP DesignJet T870 är en kompakt, lätt och mångsidig 24-tumskrivare. Den skriver ut från A4- till A1-format.

HP-Designjet-T870_Retail_KSP_00_Hero_JPN_015_v2
HP lanserar ny print- and cut

Girls Who Print arrangerar "Fempire"

Den 13 november återvänder Girls Who Print Day Conference med "Fempire". En uppmaning att bygga, styra och äga sin framtid inom print.

FotoJet---2025-11-07T123222.859
Girls Who Print arrangerar ”Fempire”

Läs vidare

Här är vinnarna i Publishingpriset – och tryckerierna bakom

Under tisdagen hölls Publishinggalan på Berns Salonger i Stockholm. Bland annat vinner Elanders pris för sin egentryckta årsredovisning. Här är alla vinnare där det framstår vem som tryckt bidragen.

Berns_skymnNY2000
Här är vinnarna i Publishingpriset – och tryckerierna bakom

Nu är nya Sign&Print här!

Nu kommer nya Sign&Print varm från tryckeriet! Årets sista nummer innehåller en 28 sidor stor mässrapport från Sign&Print Scandinavia.

583
Nu är nya Sign&Print här!

Klassiskt skånskt bokbinderi i konkurs

Företaget har hamnat på obestånd.

FotoJet---2025-09-22T110803.590
Klassiskt skånskt bokbinderi i konkurs

Marabu visar kraftfull flatbädd på Öppet hus

Den grafiska återförsäljaren bjuder in till Öppet hus i Malmö den 12 november för att visa upp det senaste inom digitaltryck och produktionslösningar. 

DSC_2249
Marabu visar kraftfull flatbädd på Öppet hus