Swissqprint lanserar helt ny instegsmodell

PUBLICERAD: 1 september 2025
UPPDATERAD: 2 september
Topi 5 och Oryx 5 har alla funktioner som övriga modeller i den femte generationen flatbäddsskrivare från Swissqprint, men med en lägre hastighet. Foto: Pressbild

Swissqprint har gjort sig kända för sina flatbäddskrivare i det högre segmentet. Nu släpper den schweiziska tillverkaren två instegsmodeller som ska leverera samma höga kvalitet i trycket – men med en lägre hastighet.

Topi 5 är en helt ny modell, en 3,2 x 2 meter stor planprinter som kan producera upp till 126 m²/h. Den kommer att visas i NIZE equipments monter på Sign&Print Scandinavia, den 7–9 oktober. Enkelt uttryckt har Topi 5 alla fördelar som en Nyala 5 – utom hastigheten.

Den andra nya modellen är Oryx 5 som med en bredd på 2,5 meter kan nå en kapacitet på upp till 114 m²/h, vilket är 26 procent mer än föregångaren Oryx 4. Båda maskinerna kan utrustas med rulle till rulle och ska kunna erbjuda en mångsidighet när det gäller applikationer.

– Med det nya och mer harmoniserade sortimentet har vi en skräddarsydd lösning för företag av alla storlekar, där Oryx och Topi riktar sig till användare med höga kvalitetskrav och små till medelstora utskriftsvolymer, säger Carmen Eicher, försäljnings- och marknadschef på Swissqprint, i ett pressutskick.

Carmen Eicher, försäljnings- och marknadschef på Swissqprint, i samband med lanseringen av Nyala 5 i januari 2025. Foto: Arkiv/Anja Degerholm
Samma grund som high end-maskinerna

För företag som har en högre produktivitet finns modellerna Impala, Nyala och Kudu med en kapacitet upp till 341 m²/h.

– Förutom en lägre produktivitet och prisnivå är Oryx och Topi identiska med de andra femte generationens modeller och erbjuder en hel rad konkurrensfördelar, förklarar Carmen Eicher.

Den femte generationen flatbäddsskrivare med bland annat Nyala 5 släpptes i januari 2025 och har byggts på en helt ny grund, med funktioner som ett linjärt drivsystem för högsta precision och hastighet.

Samtliga modeller i Swissqprints portfölj har tio färgkanaler som kan konfigureras efter behov, till exempel med neonfärger, orange, lack eller primer. Upplösningen på nya Topi 5 och Oryx 5 är på 1 350 dpi, precis som maskinerna i det högre segmentet, men de har bara en rad med skrivhuvuden. Det enda som egentligen skiljer dessa två modeller från de övriga är den lägre hastigheten.

Kan byggas på efterhand

Det finns en rad olika tillvalsmöjligheter oavsett modell. Detta modulära tänk ska göra det möjligt för användare att växa med sin maskin och lägga till funktioner efterhand. Det kan vara rulle till rulle och dubbla rullar, ett alternativ för extra stora skivor för styva medier upp till fyra meter på längden samt en insamlingsfunktion för papper för att eliminera städarbete för operatörer som regelbundet gör utfallande tryck. Färgkanaler kan också eftermonteras eller omvandlas på fältet.

Swissqprint lämnar 36 månaders fabriksgaranti på alla sina maskiner.

Senaste nytt

De investerar i digitalpress med efterbehandling

"Vi har ett uppsving för tryckta medier nu" säger Christopher Åberg, en av delägarna i Designhuset-Screentext.

bildjpg
De investerar i digitalpress med efterbehandling

Ny DTO-skrivare från Mimaki klarar tyngre objekt

Mimaki lanserar en direct-to-object-skrivare (DTO) för industriella volymer. Nya UJF-7151plus II e är en flatbädds-UV som levererar upp till 1800 dpi i höga hastigheter.

_0644_UJF-7151plus-II-e
Ny DTO-skrivare från Mimaki klarar tyngre objekt

HP lanserar ny print- and cut

HP DesignJet T870 är en kompakt, lätt och mångsidig 24-tumskrivare. Den skriver ut från A4- till A1-format.

HP-Designjet-T870_Retail_KSP_00_Hero_JPN_015_v2
HP lanserar ny print- and cut

Girls Who Print arrangerar "Fempire"

Den 13 november återvänder Girls Who Print Day Conference med "Fempire". En uppmaning att bygga, styra och äga sin framtid inom print.

FotoJet---2025-11-07T123222.859
Girls Who Print arrangerar ”Fempire”

Läs vidare

Ny UV-färg utan fotoinitiatorer

Flint Groups färgnyhet Flexocure LEAP underlättar vid tryck av livsmedelsförpackningar genom att klara migrationstesterna.

Flintx
Ny UV-färg utan fotoinitiatorer

ECO3 introducerar allt i ett-vattenflexolösning

Under Labelexpo i Barcelona presenterade ECO3 MAGIS PRO-Eco 300+, en nästa generations allt i ett vattenbaserad processor.

ECO3-MAGIS-PRO-Eco
ECO3 introducerar allt i ett-vattenflexolösning

Gallus Five definierar hybridpressar på ett nytt sätt

Det var i allra högsta grad fullsatt i Heidelberg/Gallus monter på Labelexpo när de presenterade nyheterna, Gallus Five och Gallus Alpha.

Gallus-CEO
Gallus Five definierar hybridpressar på ett nytt sätt

Plockmatic introducerar nya lösningar för efterbehandling

Plockmatic Group hade två produktnyheter med sig på Printing United, där huvudattraktionen är den nya Plockmatic SC7800 Pro XL Finisher.

Plockmatic-Colorcut (2)
Plockmatic introducerar nya lösningar för efterbehandling