Folier köper mark och expanderar

PUBLICERAD: 15 september 2025
UPPDATERAD: 16 september
”Vi kommer få ett mycket större showroom och andra ytor som ger oss möjlighet att utvecklas ytterligare” säger Mikael Sandberg om Foliers planerade flytt inom sörmländska Vagnhärad.

Material och maskinåterförsäljaren Folier förvärvar fastighetsmark för att bygga ett nytt hem till bolaget.

Folier startade i Södertälje 2014 men flyttade till Vagnhärad i Trosa kommun för fem år sedan. Nu behöver företaget större lokaler igen och har förvärvat mark ett hundratal meter från sina nuvarande hemvist.

– Vi gör detta för att kunna bygga en fastighet som är ännu mer anpassad för vårt behov. Vi kommer flytta hela verksamheten till den nya fastigheten som beräknas vara klar i slutet på 2026, säger Mikael Sandberg, vd.

Större möjligheter

Idag har Folier cirka 1000 kvadratmeter men med den fastigheten får de en lokalarea på ungefär 2 000 kvadratmeter.

– Vi kommer få ett mycket större showroom och andra ytor som ger oss möjlighet att utvecklas ytterligare, säger Mikael Sandberg.

Folier trivs i Trosa kommun och enligt Mikael Sanberg handlar det inte bara om att läget intill E4 är bra för transporter och logistik. De tycker även att företagsklimatet är bra i kommunen.

Markköpet gör bolaget tillsammans med ett byggföretag från Trosa som kommer uppföra byggnaden och ett fastighetsföretag från Södertälje där Mikael Sandberg är delägare. Folier tillträder fastigheten vid årsskiftet. Närmsta granne blir Willys och det planeras också för att starta Jysk- och Rustabutik intill livsmedelsbutiken.

Snabbare print and cut-maskiner från Secabo

 

Senaste nytt

Indukta-bolagen introducerade UV-laser för mikrogravyr

Indukta, Indukta Technologies och ACP Systems presenterade en kompakt UV-DTF-skrivare för dekaler och UV-lasern YM 15 för smidig märkning.

DSC_2345
Indukta-bolagen introducerade UV-laser för mikrogravyr

NIZE kombinerar maskinkraft med intelligent programvara

Det är en glad Lars Nikolajsen, ägare till NIZE equipment, vi möter på Sign&Print Scandinavia i Stockholm.

Nize_SP
NIZE kombinerar maskinkraft med intelligent programvara

Kokboksproduktion – från ax till limpa

Temat i Horizons monter på årets Sign&Print Scandinavia var ett komplett flöde för bokproduktion, där Canon stod för trycket och Horizon för all efterbehandling.

Jack
Kokboksproduktion – från ax till limpa

Mässdebut för Kimlas CNC-fräs byggd för skyltbranschen

Alvöen visade den treaxkliga CNC-fräsmaskinen Kimla BPFM. Det innebär premiär för varumärket på Sign&Print-mässan.

DSC_2311
Mässdebut för Kimlas CNC-fräs byggd för skyltbranschen

Läs vidare

Idag inleds Sign&Print Scandinavia!

Här finns allt du behöver veta inför ditt besök.

DSC_4816
Idag inleds Sign&Print Scandinavia!

Lamtek visar laminat och folie

Stockholmsföretaget Lamtek har specialiserat sig på efterbehandling av produkter som är tryckta med både offset och digitaltryck. Det kommer de att visa exempel på under Sign&Print Scandinavia. 

Lamtek-w
Lamtek visar laminat och folie

Vikten av rätt fuktighet

Processbefuktning med bas i Älta i Stockholm har specialiserat sig på olika system för luftbefuktning, bland annat för den grafiska branschen.

Processbefuktning-webb
Vikten av rätt fuktighet

JCDecaux tillkännager order på 72 miljoner

JCDecaux investerar 72 miljoner kronor för inköp av den senaste generationens digitala skärmar i Storstockholms lokaltrafik. En avgörande funktion är att kunna koppla på VMA (Viktigt meddelande till allmänheten).

JCDCAUX
JCDecaux tillkännager order på 72 miljoner