De hjälper tryckerier med produktion och web to print

Foto: Søren Winsløw
PUBLICERAD: 8 oktober 2025
UPPDATERAD: 8 oktober
Henrik Frydendahl, försäljningschef på Lasertryck kan hjälpa andra tryckare med webbshop och 34 000 kvadratmeter produktionsyta.

Lasertryck har troget presenterat sina White Label-lösningar på Sign&Print Scandinavia sedan 2016.

– Vi har fått 15–20 nya partners varje gång vi har ställt ut, och det har varit mer än tillräckligt för att det ska löna sig, säger Henrik Frydendahl, försäljningschef.

Idag har de omkring hundra partners i Sverige, spridda över hela landet. White Label-lösningen innebär att Lasertryck tillhandahåller en web-to-print-sida för partnern, som Lasertryck servar och underhåller mot att partnern omsätter en viss volym hos dem.

Partnern bestämmer själv vilka produkter och priser som ska visas på webbplatsen. När en order läggs kan den produceras, packas och skickas direkt till slutkunden med partnerns logotyp och design, så att kunden aldrig märker att den inte kommer direkt från partnern.

– Det är en lösning som oftast är mest intressant för mindre företag med begränsade produktionsresurser. De kan dra nytta av samarbetet under högsäsonger eller ta emot beställningar på sådant de själva inte kan producera. Genom att de slipper tacka nej till jobb har de ofta lättare att behålla sina kunder, förklarar Henrik Frydendahl.

Han betonar också att det pris partnern får är lägre än om de handlade direkt på Lasertrycks egen webbplats. Med andra ord finns det utrymme för en viss marginal för partnern.

Senaste nytt

Läs vidare