
Pressgrannar har stark tilltro till det tryckta mediet. Förra året investerade man i två nya CTP-linjer och i år sjösätts ett nytt kamerasystem i tryckpressen.
Pressgrannar består av två tryckerier. Dels verksamheten i Linköping, dels Tryck i Norr i Luleå. Pressgrannar är ett helägt dotterbolag som båda ingår i NTM koncernen. NTM äger tidningar från Vimmerby i söder upp till Kiruna i norra Sverige. Bland de större kan nämnas Östgöta Correspondenten, Uppsala Nya Tidning, Norrköpings Tidningar och Norrländska Socialdemokraten
– Utöver våra egna koncerntidningar har vi ett 60-tal kunder som trycker allt från dagstidningar till månadsmagasin och andra tidskrifter med varierande utgivningsfrekvens. I grunden tror vi på print, vi investerar kontinuerligt i ny teknik för att ligga i framkant och för att möta marknadens behov, säger Jonny Björk, prepresschef.
Mediekoncernen har även flera bolag inom bland annat ljudproduktion, reklam, marknadsföring, transport, och e-handel.

Dubbla tryckjobb
I Linköping trycker man majoriteten av produkterna, vilket gäller både koncerntidningar och produkter för den externa marknaden.
– Det är ganska många olika typer av tabloidtryck. Det kan vara medlemstidningar, gratistidningar, ODR och DR till externa kunder, Jonny Björk.
– Och trimmade tidningar, icke att förglömma. Vi har möjlighet att trimma tidningar till andra format än det traditionella tabloidformatet, säger Markus Blohm, prepress.

Pressgrannar kan producera upp till 96 sidor i sin MAN Regioman som installerades 2011. Med dubbla utgångar ges möjligheten att trycka två produkter samtidigt i en hastighet av 75 000 exemplar i timmen. Tryckpressen rullar i tvåskift mellan klockan 07.45 på morgonen fram till 22.15 sex dagar i veckan.
Pressgrannar har totalt ett 50-tal anställda varav cirka 35 i Linköping. Under en längre tid har man jobbat med en pågående generationsväxling.
Åldersfördelningen har gradvis blivit mer utjämnad. Idag har vi flera yngre medarbetare i åldersgruppen 20–30 år, säger Markus Blohm.

Nya plåtlinjer
Förra året investerade Pressgrannar i två nya CTP-linjer, Advantage N-PL HS från ECO3.
– Det är en väldigt smidig och ergonomisk lösning, att kunna ställa in hel pall med tryckplåtar i stället för som tidigare att ladda för hand. Det gör att vi kan spara ryggen lite, säger Markus Blohm.
På prepressavdelningen produceras i snitt 600 tryckplåtar per dygn.
– Vi kan inte riskera att bli stillastående. Våra tidigare CTP- linjer började bli gamla och för att inte riskera att stå utan reservdelar så var det dags för en nyinvestering. Valet föll då på de här maskinerna från ECO3, säger Markus Blohm.
De nya CTP-linjerna och laddningen har ökat kapaciteten.
– De kan producera snabbare. Vi kan leverera upp till 180 tryckplåtar per timme, säger Markus Blohm.
Med automatisk rengöring i våra ECO3 Attiro blir det längre intervaller mellan rengöringarna.
– Processen blev avsevärt mycket bättre. Vi kunde halvera tiden de tar att rengöra utrustningen, säger Jonny Björk.

Trygg med ECO3
Pressgrannar har samarbetat med ECO3 (tidigare Agfa) i över 25 år.
– Det fungerar jättebra. Man känner sig trygg med att ha ECO3 som leverantör. De är kunniga och lätta att samarbeta med, vi upplever att det är kort väg till support och utvecklare, säger Markus Blohm.
– De är väldigt tillgängliga och har en utmärkt service, säger Jonny Björk.
ECO3 är leverantör för både CTP:erna, tryckplåtar, och prepressystemet Arkitex.
– De erbjuder support 24/7 och det är också något som vi har valt att ha här. Det är en trygghet för oss och för våra kunder. Men som sagt så är det oerhört stabilt. Det är sällan vi stöter på någonting som gör att vi får driftstopp säger Jonny Björk.

Kameraövervakning
Just nu håller Pressgrannar på med ett projekt i presshallen. Ett kamerasystem som läser och justerar färger och passning installeras. Systemet fungerar som en automatisk kvalitetskontroll under drift.
– Vi skickar digitala bilder från prepress till kamerasystemet där hela tryckbilden analyseras. Sedan mäter kameran online medan vi trycker, på olika platser på arket och ställer in fukt, färgbalans och passning, med full automatik, säger Markus Blohm.

Vill växa med externa jobb
Vi kommer till att prata om upplagor och framtiden för tryckta tidningar.
– Det är ganska negativa tongångar kring tidningar och tidningsproduktion. Men vi känner inte riktigt igen oss i det, säger Jonny Björk.
– Vi vill vara ett tryckeri som finns kvar. Vi satsar på ny utrustning för att kunna vara kvar och vara konkurrenskraftiga, utvecklar Markus Blohm.

”Känner inte igen oss”
Vi kommer till att prata om upplagor och framtiden för tryckta tidningar.
– Det är ganska negativa tongångar kring tidningar och tidningsproduktion. Men vi känner inte igen oss i det riktigt, säger Jonny Björk.

Exempelvis har gratistidningar blivit ett allt större segment för Pressgrannar.
– Varje vecka trycker vi en hel del gratistidningar till ett stort geografiskt spridningsområde runt om i Sverige. Ett av många exempel är bolaget Made in Båstad som startat flera nya tidningar i Halland, Småland och Skåne.
– Det är verkligen ett företag som tror på print, den lokala annonsaffären och att vara nära sina läsare, säger Markus Blohm.
– De går i bräschen för det positiva tänket kring att trycka tidningar överhuvudtaget, säger Jonny Björk.


