"Viktigare att realisera idén än att det ska vara ekonomiskt försvarbart"

PUBLICERAD: 31 oktober 2025
UPPDATERAD: 31 oktober
”Katalogen för Miss Brunnsviken är ett bra exempel, då jag fick binda alla för hand inför vernissagen eftersom det inte gick att göra på maskinell väg. Men det lönade sig även ekonomiskt till slut i och med prispengarna.” Foto: Anna Levin

Med mod som kompass och viljan att tänja på gränser och normer har den grafiska formgivaren Aron Kullander Östling vunnit Formgivningspriset 2025. För Sign&Print berättar han bland annat om arbetet bakom katalogen till konstutställningen Miss Brunnsviken och om den varma relationen till tryck.  

Aron Kullander Östling huserar i Stockholm där han också gör de flesta av sina jobb. Efter examen från Konstfack med inriktningen visuell kommunikation 2011 har han fortsatt på samma spår. Framför allt jobbar han frilans med att formge böcker, kataloger, affischer och utställningsmaterial inom konst- och kulturområdet, men gör också samarbeten och är en del av designkollektivet Total Effekt.

Vinner Formgivningspriset 2025

Formgivningspriset är ett pris som årligen delas ut till en professionell grafisk formgivare som producerat merparten av en trycksak i Sverige. Förutom äran ingår även en vinstsumma på 50 000 kronor. Priset har delats ut av Grafiska Företagen sedan 2008. Stiftelsens vd Eva Glückman förklarar att de tagit fram priset i syfte att tydligare främja de grafiska yrkena i Sverige.

– Priset är ett sätt för oss att uppmärksamma värdet av grafisk produktion i Sverige. Det är viktigt både för den grafiska branschen, men också för den kreativa process som formgivarna har med tryckerierna.

 

”Jag tycker om den extra dimensionen där fler aspekter än ytan och bilden spelar in. Storlek, vikt, materialval, bindning, tryckteknik och så vidare.”

 

Foto: Aron Kullander Östling.

Aron blev nominerad till Formgivningspriset för katalogen till konstutställningen Miss Brunnsviken, som beskrivs som ett konstverk i sig.

Först och främst – stort grattis till vinsten Aron! Vad hoppas du att den ska leda till?

– Tack! Främst är det kul med uppskattningen, att andra har tagit sig tid att ta sig an något jag gjort och att juryn formulerat en fin motivering. Som frilansande formgivare är man inte helt bortskämd med sammanhang att diskutera och uppmärksamma de arbeten som görs. Det kan vara lite ensamt över lag, och när ett projekt blir klart är det dags att hoppa på nästa. Så det är behövligt att stanna upp ibland och se tillbaka på något som blev bra!

Vidare menar han att prissumman på 50 000 kronor också är väldigt uppskattad – speciellt då han ofta tar på sig krångliga och tidskrävande projekt som egentligen inte ryms inom budgetens ramar.

– Om jag tror på idén så blir det viktigare att realisera den än att det ska vara ekonomiskt försvarbart. Katalogen för Miss Brunnsviken är ett bra exempel, då jag fick binda alla för hand inför vernissagen eftersom det inte gick att göra på maskinell väg. Men det lönade sig även ekonomiskt till slut i och med prispengarna, säger han med ett skratt.

Katalog till konstutställningen Miss Brunnsviken

Projektet med katalogen tog sin början då chefen för Carl Eldhs Ateljémuseum, Sara Bourke, hörde av sig. Konstnären Ingela Ihrman skulle ha en sommarutställning och behövde en tillhörande katalog. Processen skedde sedan i dialog med Sara, Ingela och Caroline Malmström.

– Inledningsvis kollade vi på de tilltänkta verken, processen, arkivmaterial, sammanhanget med huset och trädgården, och försökte hitta en känsla som kändes rätt för alla. Jag satt och vred och vände på vikta A4-ark när jag hittade ett sätt att få volym genom att böja arken istället för att vika dem. Resultatet blev blomliknande former som kändes passande både för Ingelas verk – som ofta tar form av stora växter och blommor som blir kostymer och skulpturer – samt som referens till trädgården runt ateljémuseet.

Foton: Sara Bourke / Aron Kullander Östling.
Tryck som uttryck

Enligt Eva Glückman är en viktig anledning till att de anordnar Formgivningspriset att inspirera fler att använda tryck som kommunikationskanal.

För Aron är just tryck något av en passion och menar att det betyder mycket för hans scen när formgivning och tryck uppmärksammas. Det egna intresset och kunskapen kring tryckprocessen har gjort att han vågar testa sig fram genom nya idéer och tekniker utan att kompromissa.

Processen ger fler kreativa parametrar att dra i som i sin tur möjliggör skapandet av något nytt med unika vinklar. Trycktekniken adderar helt enkelt ett extra lager som inte finns på en skärm.

– Jag tycker om den extra dimensionen där fler aspekter än ytan och bilden spelar in. Storlek, vikt, materialval, bindning, tryckteknik och så vidare. Det finns många val att göra för att förstärka en idé eller känsla, och även möjligheten att upptäcka nya grejer och bli överraskad längs processens väg.

 

”En bokhylla känns alltid som en mer spännande plats att dyka in i än en data-mapp”

 

För Aron är samspelet med tryckeriet en viktig del i arbetet, och anledningen till att han helst trycker på lokala tryckerier.

Varför tycker du att tryck är viktigt i samhället?

– Personligen gillar jag att det är något beständigt som inte försvinner så lätt. Ett nedslag i tiden där något samlats ihop för att kommas ihåg och sammanfatta något som hänt eller berättats. Kanske är jag bara dålig på att ha ett bra sätt att spara digitala saker och få överblick över dem, men en bokhylla känns alltid som en mer spännande plats att dyka in i än en data-mapp. Men varför jämföra, det digitala är bra på mycket annat! menar Aron.

Grafiska designers avslöjar allt i självutlämnande bok

Senaste nytt

Faktorer för framgång: färg, fart och flexibilitet

Marabu tror starkt på sitt nya storformatsmärke Liyu. En av fördelarna är flexibiliteten i hur man kan utrusta maskinerna för stora volymer eller spännande bläckuppsättningar. Men finns det intresse för neon och fluorescerande färger? 

FotoJet---2025-11-12T143615.355
Faktorer för framgång: färg, fart och flexibilitet

Braille är en intressant nischmarknad

Braille – eller punktskrift, som läses med fingrarna av synskadade – kan i princip produceras av vilken UV-skrivare som helst som kan lägga färg i flera lager.

DCS_01
Braille är en intressant nischmarknad

Förvärv: Antalis styrker sin position inom textiltryck

Antalis köper nederländska Texo Trade Services.

tts-banner
Förvärv: Antalis styrker sin position inom textiltryck

Rekordstark period för Billes Tryckeri: "All time high"

Billes tryckeri i Mölndal har stark vind i seglen. Det senaste året har de investerat stort i bland annat den nya hybrida storformatsskrivaren från Fujifilm som ökat kapaciteten markant. Idag har Billes den enda Eurosize offsetpressen i Norden som används för att trycka affischer för kollektivtrafiken i Sverige, Norge och Danmark.

BillesDSC_1958
Rekordstark period för Billes Tryckeri: ”All time high”

Läs vidare

De investerar i digitalpress med efterbehandling

"Vi har ett uppsving för tryckta medier nu" säger Christopher Åberg, en av delägarna i Designhuset-Screentext.

bildjpg
De investerar i digitalpress med efterbehandling

Ny DTO-skrivare från Mimaki klarar tyngre objekt

Mimaki lanserar en direct-to-object-skrivare (DTO) för industriella volymer. Nya UJF-7151plus II e är en flatbädds-UV som levererar upp till 1800 dpi i höga hastigheter.

_0644_UJF-7151plus-II-e
Ny DTO-skrivare från Mimaki klarar tyngre objekt

Webbinarium: Därför är toner­teknologi här för att stanna

Torsdagen den 13 november kl. 09.00 (CET) arrangerar Xeikon ett kostnadsfritt webbinarium på engelska med titeln "Why is toner technology here to stay for label and packaging printing". Webbinariet arrangeras i samarbete med vår systertidning Packnews.

Frank-Jacobs-900x600-1
Webbinarium: Därför är toner­teknologi här för att stanna

Kongsberg lanserar lösning för mer automatisk skärning

Kongsberg tillkännager semiautomatisk "Smart Material Handler" som förlänger det befintliga skärbordet.

KongsbergPCS_SmartMaterialHandler-scaled
Kongsberg lanserar lösning för mer automatisk skärning