Webbinarium: Därför är toner­teknologi här för att stanna

PUBLICERAD: 6 november 2025
UPPDATERAD: 6 november
Frank Jacobs, senior product manager på Xeikon.

Torsdagen den 13 november kl. 09.00 (CET) arrangerar Xeikon ett kostnadsfritt webbinarium på engelska med titeln ”Why is toner technology here to stay for label and packaging printing”. Webbinariet arrangeras i samarbete med vår systertidning Packnews.

Under webbinariet får deltagarna en inblick i varför toner­baserad teknologi fortfarande har en stark position inom etikett- och förpacknings­tryck, trots att bläck­stråle­tryck ofta är det som syns mest i branschnyheterna.

Talare är Frank Jacobs, Senior Product Manager hos Xeikon, med nästan 30 års erfarenhet inom digitaltryck. Han kommer att dela sina marknads­insikter och förklara hur företag ska välja rätt teknologi för att lyckas med etiketter och förpackningar.

Webbinariet är särskilt intressant för tryckerier och förpackningsproducenter som vill förstå teknologival och certifieringskrav (t.ex. livsmedels­kompatibilitet) kopplade till toner­utskrift.

Anmälan sker här och deltagandet är gratis och öppet för alla intresserade.

Senaste nytt

Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Söderbergsföretagen J i Malmö som omsätter 2 miljarder kronor samlar sina nordiska vägskylts- och infrastrukturbolag i den nystartade koncernen Aventi Group. Den tidigare Blinkfyrar-vd:n Elisabeth Nagy blir vd för moderbolaget.

Nagy
Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Biobaserade produkter kan erbjuda samma prestanda som traditionella oljebaserade alternativ, men med ett avsevärt lägre klimatavtryck. Ett exempel på det är Biond, en växtbaserad printvinyl.

Biond
Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Nu kommer ännu en ny specialtoner till Fujifilms femfärgspressar.

Mark-Lawn-Kopie
Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

JCDecaux presenterar i detalj vilka reklamformat de kommer erbjuda när de tar över kontrakt i Storstockholms lokaltrafik. Det handlar om omfattande digitalisering. Men utveckling har kritiserats från vissa kreatörer som menar att "Profitkåt digitalisering riskerar att döda utomhusmediet".

Metrovision-Materialspecifikation-Staende-SV-2025-2-2
Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

Läs vidare

Utpressningsattack mot GS-facket

40 000 personuppgifter läckta.

e1b5a9d0-3d02-4bb9-9068-38c698d88c3a
Utpressningsattack mot GS-facket

Se Canons tre nya produktnyheter

Med två nya tryckpressar och en storformatsskrivare på väg in på marknaden markerar Canon sin position som marknadens ledande inkjet-leverantör.

Canon_01 (2)
Se Canons tre nya produktnyheter

ZetaDisplay gör svenskt förvärv

ZetaDisplay förvärvar den svenska digital signage-integratören Ubiq. Målet är att stärka den lokala marknadsnärvaron.

zetadisplay-acquires-ubiq
ZetaDisplay gör svenskt förvärv

Punkt Design ny tryckpartner

Punkt Design i Fagersta blir officiell tryck- och sponsorpartner till Sveriges näst största skidtävling, Engelbrektsloppet.

Projektet-Kollageverktyg-(4)
Punkt Design ny tryckpartner