SPG förvärvar Screenbolaget och Realtryck

PUBLICERAD: 21 november 2025
UPPDATERAD: 24 november
Patrick Nermark och Esben Mols Kabell

SPG fortsätter sin förvärvsresa. Efter flera uppköp i Danmark och Tyskland under året så blir det nu en svensk affär när Screenbolaget och dess dotterbolag Realtryck i Stockholm får nya ägare.

Screenbolaget och Realtryck omsätter tillsammans över 110 miljoner kronor.

– Det är ett fantastiskt företag som har gått bra i många år. De har både en stark kundbas, en unik produktportfölj och ett bra team i Stockholm. Samtidigt ville vi öka vår närvaro i Stockholm för att få en mer ”komplett” lokal närvaro – vilket vi nu har med både offset, storformat och digitaltryck.
Detta gör det möjligt för oss att hjälpa våra svenska kunder väldigt, väldigt snabbt när det behövs, säger Esben Mols Kabell, vd för Scandinavian Print Group, till Sign&Print.

”Vi kan vara snabba och vi kan vara tålmodiga.”

Han berättar att de pratat från och till i många år med varandra.

– Den här typen av affär handlar mycket om när tidpunkten är rätt för att sälja. Vi kan vara snabba och vi kan vara tålmodiga.

Vad innebär det här för Scandinavian Print Group?

– Vi flyttar vår personal och produktion från vår nuvarande plats och in till Realtryck och Screenbolaget.
Men det är bara 15 minuter emellan och ungefär samma avstånd till centrum – så jag tror att det kommer att bli bra.

Blir det fler förvärv innan året är slut?

– Jag tror att detta blir det sista för i år.

 

Fakta

Scandinavian Print Group: Består av 31 varumärken/producenter inom grafiska branschen i Skandinavien. Huvudkontoret ligger i danska Århus. SPG har sitt svenska säte i Skarpnäck utanför Stockholm.

Screenbolaget i Hägersten utanför Stockholm producerar profilreklam, expoprodukter, trycksaker och storformat. Företaget delar lokaler med Realtryck.

Realtryck är dotterbolag till Screenbolaget och trycker på papper och plast och har både offsetproduktion och digitaltryck.

Realtrycks offsetpress KBA Rapida 106.

Två stora Boråstryckerier blir ett

Senaste nytt

Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Söderbergsföretagen J i Malmö som omsätter 2 miljarder kronor samlar sina nordiska vägskylts- och infrastrukturbolag i den nystartade koncernen Aventi Group. Den tidigare Blinkfyrar-vd:n Elisabeth Nagy blir vd för moderbolaget.

Nagy
Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Biobaserade produkter kan erbjuda samma prestanda som traditionella oljebaserade alternativ, men med ett avsevärt lägre klimatavtryck. Ett exempel på det är Biond, en växtbaserad printvinyl.

Biond
Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Nu kommer ännu en ny specialtoner till Fujifilms femfärgspressar.

Mark-Lawn-Kopie
Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

JCDecaux presenterar i detalj vilka reklamformat de kommer erbjuda när de tar över kontrakt i Storstockholms lokaltrafik. Det handlar om omfattande digitalisering. Men utveckling har kritiserats från vissa kreatörer som menar att "Profitkåt digitalisering riskerar att döda utomhusmediet".

Metrovision-Materialspecifikation-Staende-SV-2025-2-2
Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

Läs vidare

Se Canons tre nya produktnyheter

Med två nya tryckpressar och en storformatsskrivare på väg in på marknaden markerar Canon sin position som marknadens ledande inkjet-leverantör.

Canon_01 (2)
Se Canons tre nya produktnyheter

ZetaDisplay gör svenskt förvärv

ZetaDisplay förvärvar den svenska digital signage-integratören Ubiq. Målet är att stärka den lokala marknadsnärvaron.

zetadisplay-acquires-ubiq
ZetaDisplay gör svenskt förvärv

Punkt Design ny tryckpartner

Punkt Design i Fagersta blir officiell tryck- och sponsorpartner till Sveriges näst största skidtävling, Engelbrektsloppet.

Projektet-Kollageverktyg-(4)
Punkt Design ny tryckpartner

Tryckta medier vinner (oftast) över online i CO2-jämförelser

De som vill agera mer hållbart bör i allt högre grad förlita sig på tryckta medier. Det är slutsatsen i en ny LCA-studie (Life Cycle Assessment) utförd av Öko-Institut Freiburg, som har jämfört växthusgaspotentialen hos tryckta medier och onlineannonsering.

online-print
Tryckta medier vinner (oftast) över online i CO2-jämförelser