Jubilerande Hexis bjuder in till invigning

PUBLICERAD: 24 april 2026
UPPDATERAD: 24 april
I Hexis nya lokaler kan de demonstrera hela gången från design och print till wrapping.

Den 8 maj inviger Hexis sina nya lokaler i Stockholm med showrom, lager och ett nytt Training Center.

I samband med att materialåterförsäljaren Hexis firar 15 år i Sverige öppnar de upp portarna till sitt nya Stockholmskontor på Mediavägen 17 i Tyresö.

Omlokaliseringen från Farsta är en storsatsning som tar företaget närmare kunderna och gör att de kan erbjuda ett större utbud, snabbare hantering och ännu bättre service.

Lagerkapaciteten har utökats vilket gör att de kan stärka sitt utbud i huvudstadsområdet och snabbare förse kunder både i området och norra Sverige.

I lokalerna finns ett Training center för utbildning.

Men det är mer än ett lager Hexis planerar för i Tyresö. Nu bygger de upp ett nytt Training Center där de utbildar tekniker inom samtliga sina områden som till exempel wrap, Bodyfence (stenskottsfilm), solfilm och interiört.

Här har de även möjlighet att sätta ihop utbildningar som skräddarsydda för enskilda företag.

Joans Sjöström, Hexis.

– Vi har i stort sett tredubblat vår lagerkapacitet. Med det egna Training centret får vi helt andra förutsättningar än vi hade tidigare. Tanken är också att kunna ha event tillsammans med kunder och samarbetspartners. Så det är en stor satsning vi gör, säger Jonas Sjöström, som arbetar med Affärs- & Marknadsutveckling inom Automotive, på Hexis.

Bygger showroom

I entrén har de byggt upp ett nytt show room med produkter som print-, wrap- och skärvinyler, verktyg, vätskor. Tillsammans med NI Solutions har de även satt i ordning en maskinpark där de kan visa produktion på Hexis material i en naturlig miljö med hela kedjan från design, print, laminering och montage.

NI Solutions har utrustat maskinparken med bland annat Epson SC S-9100.

På plats finns storformatsskrivaren Epson SC S-9100, en Graphtec-skärmaskin och ett monteringsbord från Kala. Under dagen kommer även NI Solutions vara på plats och göra maskindemos.

– Samarbetet med NI Solutions i Stockholm och Marabu i Landskrona skapar för oss fantastiska möjligheter att tillsammans med deras och våra kunder visa hela produktionskedjan från råvarumaterial till produktion och applikation, säger Jonas Sjöström

Under invigningen bjuder Hexis på lunch. De kommer också finnas chans att titta på de senaste materialnyheterna och testa materialen i företagets Training Center. Det finns möjlighet att nätverka med branschkollegor.

Monteringsbordet från Kala.
PPF World Series

Under dagen kan man även beskåda branschens ledande installatörer inom PPF göra upp i ”PPF World Series”. Det blir upp mot 30 tävlande, fem delmoment och fem vinnare.

PPF World series är en internationell tävling där deltävlingar sker arrangeras av samtliga Hexis dotterbolag världen över.

Fem vinnare koras i varje tävling som vinner en betald resa till slutfinalen i Frankrike i september där även ett stort Bodyfence convention äger rum i samband med finalen.

Anmälan till invigningen görs här.

Hexis nya faciliteter i Tyresö.

Senaste nytt

Läs vidare