
HP bjuder in till ett webbinarium 25 januari. Fokus ligger på att demonstrera hur företag kan sticka ut i mängden och skapa lönsamhet med vitt bläck i printjobben. Till hjälp tar de tre befintliga kunder.
Att som företag välja HP-maskiner med vitt bläck kan ge en betydande fördel gentemot konkurrenter och skapa nya lönsamma applikationer. Det menar HP som bjuder in till ett webbseminarium på ämnet, tisdag 25 januari.
Under webbseminariet tar tillverkaren sina befintliga kunder till hjälp. Enligt HP kommer den brittiska tryckleverantören PressOn, det ryska tryckeriet Zeytz och den spanska grafiska design-, marknadsförings- och reklamstudion Print Zone visa upp hur användningen av vitt bläck från HP har hjälpt dem att gå om konkurrenterna på sina respektive marknader.

Planprint och flexibelt
Den virtuella sessionen innefattar även livedemonstrationer av flatbäddsskrivare i HP Latex R-serien och HP Latex 800W-skrivare för flexibla material. Med dessa skrivarsystem kommer de att visa hur vitt bläck, även olika nyanser och lager av sådana, kan användas för att printa bland annat fönstergrafik, skyltar och olika typer av dekor.
Hög opacitet
Vesela Asenova, eventplanerare på HP:
– HP Latex white ink ger fantastiska resultat och gör det möjligt för tryckleverantörer att sticka ut från mängden med vitt med hög opacitet som motstår gulning över tid för applikationer på både transparent och färgad media. Tekniken gör det möjligt för tryckeriföretag att skapa grafik som lämnar ett bestående intryck och ger möjlighet till bättre marginaler.
Svarar på frågor
Efter demonstrationerna står HP:s produktspecialister redo att svara på eventuella följdfrågor från seminariets deltagare.
Webbinariumet sänds över hela Europa och hålls på engelska.







