Inprint går över till swissQprint

PUBLICERAD: 19 februari 2026
UPPDATERAD: 19 februari
Rafael Myntti är produktionsansvarig på Inprint i Uppsala. Arkivfoto: Felix Alnemark

Storformatstryckeriet Inprint investerar i swissQprints nya planskrivare Topi 5.

Uppsalatryckeriet producerar mycket skyltar i sin planskrivare. Det handlar till exempel om reklamskyltar i kanalplast, wayfinding, butiksdisplayer och invändiga skyltprogram.

Valet av planskrivare

De har länge varit stora kunder hos Canon och väntat på en ny planskrivare som skulle kunna ersätta deras Canon Arizona 6170.

– Men det har inte kommit någon ny. De släppte en hybrid men de var inte det vi var ute efter, säger Rafael Myntti, produktionsansvarig på tryckeriet i Uppsala.

Han har sneglat på swissQprint under flera år.

– Det blev ett självklart val för oss. Vi vet att det är bra maskiner som håller länge. Restvärdet är bra. Så det är egentligen kvaliteten och hållbarheten det föll på. Vi såg andra bra maskiner på Sign&Print-mässan men vi vet inte hur de ser ut om ett år eller om fem år. Vi tar det säkra för det osäkra.

Tryckeriet har investerat i swissQprint Topi5 via Nize Equipment. Foto: Nize Equipment

”Vet vad vi får”

Topi5 har samma kvalitet som Nyala 5 men är inte riktigt lika snabb även om den har väldigt bra hastighet den med. Foto: Nize Equipment

Topi 5 har samma kvalitet som Nyala 5 som Inprint också tittat på men är inte lika snabb. Den kan dock producera 126 kvadratmeter i timmen.

– Vi behöver inte den printhastigheten som Nyala 5 har och därmed blev det Topi 5. Vi kände att vi vet vad vi får, vi vet kostnaden och vi vet hur länge de håller.

Topi 5 är den första instegsmodellen från swissQprint på flera år och har samma mått som Nyala 5, det vill säga 3,20 x 2,0 meter.

Den är utrustad med tio färgkanaler (CMYK, ljus magenta, ljus cyan, ljus svart, vitt, effektlack, primer, orange, neongul, neonrosa). Den har en rad med printhuvuden. Rullfunktion finns som tillval.

Inprint har valt till light cyan, light magenta och vitt, men inte rullfunktionen.

Rafael Myntti och Inprints vd Efongo Imbia. Arkivfoto: Felix Alnemark

Intensiv produktion

Vad händer annars hos er?

– Det är full rulle nu. Det är mycket att göra. Vi har gjort 300 bilar och 100 lastbilar. Det fortsätter 2026. Vi har en kund vi kommer göra 100 bilar för, säger Rafael Myntti.

Är det en typ av jobb ni vill ha? Det är inte alla som vill foliera bilar?

– Vi vill göra bilar men fokuserar mer på dekor än helfoliering, säger Rafael Myntti.

Senaste nytt

Läs vidare