Det här bjuder vi på i nya numret!

PUBLICERAD: 11 maj 2026
UPPDATERAD: 11 maj
Det nya numret har stort fokus på mikrotryckerier och Fespamässan i Barcelona som börjar nästa vecka.

Nu kommer nya Sign&Print! Det här kan du läsa om i nya numret.

Tidningen har tema mikrotryckerier. Vi gör nedslag hos:

Json Reklam i Kinna. De har uppgraderat maskinparken med tre Mimakiskrivare.

Lindbloms Kopiering i Sollentuna som var först i landet med Ricoh Pro C7500. Så har de två första åren varit.

Sköndalskopia som har stark lokal förankring i Stockholmsförorten.

 

Dessutom har vi besökt:

Sture Exhibition i Järfälla som fått en kreativ boost med sin nya hybridskrivare från HP.

Bantorget Grafiska i Stockholm. LO-ägda tryckeriet är redo för valåret med tre Konica Minoltapressar. Därför satsar de på nya Accuriopress C1410S med efterbehandling från Plockmatic.

Aluscreen i Västerås som kunnat bredda sig inom industriell märkning tack vare en planskrivare från GZ.

Reklamia i Nässjö som är först i landet med en planskrivare från Flora.

FingerPrints i Falkenberg som satsat på en hybridskrivare från Liyu.

 

Mässdags i Spanien

Det nya numret har också en stor guide till Fespamässan i Barcelona. Det här visar Epson, Canon, HP, Mutoh, swissQprint, Plockmatic med fler.

Dessutom berättar vi om de hetaste branschnyheterna, förvärven och produktlanseringarna samt det senaste från förpackningsvärlden.

Här kan du köpa tidningen eller börja prenumerera.

Senaste nytt

Läs vidare