
TB Printsolutions har byggt ett eget system som hjälper dem att analysera sin produktion för att jobba mer effektivt och lönsamt. I kombination med nya investeringar i storformat ser företaget med tillförsikt på framtiden.
TB Printsolutions i Västerås levererar över hela Sverige och Europa. Många kunder finns inom detaljhandel, utomhusreklam, mässor och traditionell profilering.
De tre största omsättningsområdena är vinylprint, planprint och tygprint. Vi träffar tryckeriets vd Jonas Bergström och platschef Magnus Eriksson för att höra om hur de fått utväxling på sina nya storformatsinvesteringar och sitt egenbyggda produktionsledningssystem.
TB Printsolutions har byggt ett eget system, Workpile, som genomsyrar nästan allt i verksamheten och är en stor del till de fina siffrorna de visar upp.
– Det är mycket av ryggraden i vad vi gör. I början var det ett system, nu är det mer ett koncept, säger Jonas Bergström.
Workpile hanterar nu allt från produktion och kalkyler till fakturering och certifieringskontroll. De använder data från systemet för att följa trender, till exempel för att se vilka produkter som det trycks mer eller mindre av. De ser även inom vilka områden de växer – och kan anpassa priser och satsningar där.

De gör upp mot fem efterkalkyler varje dag med stickkontroller på olika saker de producerar.
– Det tar massa tid, men det är ett sätt att kolla temperaturen och att vi ligger rätt. Men vi frågar också våra kunder om deras upplevelse. Är det dyrt, är det billigt? Vilket värde är det vi skapar med de grafiska produkterna? säger Jonas Bergström.
Efterkalkylerna visar vad som driver kostnaderna i tillverkningen och vad det faktiskt kostar att tillverka en produkt, snarare än att bara lita på marknadspriser. Datan har gett dem en och annan aha-upplevelse. Tryckeriet såg till exempel att de hade för många olika tygmaterial. Därför gjorde de en insats där de kontaktade kunderna för att försöka minska antalet val.
– Det gör att vi blir både bättre på de materialen, snabbare och billigare. Vi tjänar mer pengar. Sådana ifrågasättanden gör vi hela tiden. Ska vi ha så här många av det här? Ibland när vi jobbar med nya kunder blir de förvånade att vi är inne och petar i saker. Men hellre fråga en gång extra och gör något bättre – än att ta in en rulle extra som blir en lagerartikel som blir gammal efter ett halvår och ska kasseras, säger Jonas Bergström.

Mjukvaruutveckling och AI
Mycket arbete läggs på att utveckla mjukvaran. Det handlar både om det interna systemet för ordrar och att se till att kunderna har enkla vägar in.
– Man får inte ha för mycket handpåläggning på varje order för då tjänar vi inga pengar. Det är inte svårare än så, säger Magnus Eriksson.
De ser över olika sätt att använda AI och har därför anställt fler IT-utvecklare som förbättrar deras digitala lösningar.
– Det är tekniken i kombination med att vi är ett bra gäng som gör att vi har en hyfsad lönsamhet, säger Jonas Bergström.
TB Print har gjort framsteg inom AI för att effektivisera orderflöden hos sina större kunder. Genom att analysera hur varje kund arbetar – till exempel deras beställningssystem och arbetsprocesser – används AI-tekniken för att automatiskt samla in och sammanställa beställningar i stället för att de samlar det manuellt.
AI används inte bara i själva produktionen utan redan i tidigare steg i processen. Systemet kan exempelvis samla beställningar från större kunder, automatiskt hämta priser från prislistor eller system och i vissa fall även hämta kundernas tryckfiler och göra utskjutning automatiskt.

På så sätt automatiseras fler delar av arbetsflödet, vilket gör att tryckeriet har kommit långt i att effektivisera hanteringen för flera av sina största kunder. Workpile kan också koppla upp sig mot andra tryckerier för applikationer som inte TB Print producerar, som till exempel offset eller ballongtryck.
De fångar också upp statistik från de grafiska maskinernas system. De kan se hur många millimeter en viss maskin tryckt, vilka jobb de kört och hur många timmar maskinen varit aktiv.
– Man kan få hur mycket data som helst men det absolut bästa är ändå att gå ut och trycka. Hur mycket material går det åt när du laddar maskinen? Följ med ett jobb hela vägen för att se om du prissatt dig för lågt eller högt. Det försöker vi göra för det ändras hela tiden, säger Jonas Bergström.

Stannar inom företaget
I dagsläget behåller de sitt system för sig själva och planerar inte att försöka sälja det till kollegor i branschen.
– Som vi bedömer det just nu är vi ett tryckeri först och främst. Skulle vi sälja det kommersiellt skulle vi vara ett dataföretag och där är vi inte. Vi kan ta ansvaret för vår produktion men vi vill inte ta ansvar för någon annans produktion, säger Jonas Bergström.
Men på pappret skulle det gå att göra enkelt, säger han.
– Balansgången i att vara effektiv med smarta IT-lösningar med bra maskinpark i kombination med att inte dra ur värdet ur produkten, det är vad vi gör. Vi vill hitta en effektivitet i allting i kombination med bra kvalitet, säger Jonas Bergström.

Magnus Eriksson håller med.
– Det spelar ingen roll hur effektiva vi är och hur mycket vi slår oss för bröstet om vi levererar dålig kvalitet. Så balansgången mellan att försöka vara effektiv på varje orderrad, göra rätt första gången och leverera bra grejer i tid, det är A och O.
De pratar hellre om värde än lägsta pris.
– Pris är jätteviktigt men pressar du det för hårt blir det en ganska dålig produkt som ingen vill köpa. Jag skulle vilja att fokuset på pris bröts lite mer i den grafiska branschen. Det tror jag skulle gynna oss alla, vi vill ju att hela branschen ska må bra. Vi ska vara billiga men vi kan inte vara billiga om vi inte är effektiva. Gör vi mycket fel och är långsamma, då går det inte att vara billig, säger Jonas Bergström.
Förändringar i maskinparken
När Sign&Print besökte verksamheten sist, 2021, var storformat 60 procent på skivor och 40 procent på tyg. Idag är det ungefär tvärtom. De ser också att ordrarna blir mindre och det är en utveckling de tror kommer fortsätta.
Tryckeriet försöker också få kunderna att välja samma skivmaterial och rullmaterial för att kunna samköra jobb.
– Det är jätteviktigt för oss. Vi talar om att den här produkten är bättre för miljön, vi har valt den för hårda skyltar av en anledning. Vi erbjuder inte allt, i alla storlekar, för det blir väldigt dyrt i lagerhantering, säger Jonas Bergström.

Det har också hänt en del i maskinparken senaste året. Under våren investerade de i en ny värmepress från Klieverik, via återförsäljaren Marabu. Den körs i symbios med direktsublimeringsskrivaren Durst P5 TEX ISUB.
– Grafiskt exponerar Klieveriken med värmen så att man slipper exponera 100 procent i skrivaren, säger Magnus Eriksson.
– Skillnaden är att på det här sättet kan du köra på lägre temperatur vid direktsublimeringen. Sedan lyfter du över materialet till Klieveriken och då förgasas färgerna in i tyget på ett annat sätt. Det blir mer torrt, säger Jonas Bergström.
Värmepressen pressar också igenom färgerna i tyget. Den överblivna färgen hamnar på ett bakpapper, vilket gör processen säkrare.
– Den förbättrar oss. Den är köpt för att komma åt vissa andra tyger och göra ännu bättre bilder, säger Jonas Bergström.
Maskinen används till bakbelysta och obelysta dukar med mycket färg men inte till applikationer för utomhusbruk.

I slutet av förra året köpte de också fem begagnade Epsons SC S80600L storformatsskrivare av Color Systems.
– Det har kommit en ny variant av den som är superfin. Men vi gillar den gamla för vi hade redan fyra stycken. Nu har vi åtta-nio stycken som kör vinyl. Vi kände att vi kör så pass mycket att vi väntar till den nya maskinen har etablerat sig på marknaden, säger Jonas Bergström.
På sikt kommer de byta ut alla S80600L mot S9100 om de känner att den är driftsäker.
Color Systems har också levererat två Summa S3 TC160 och en laminator, Flexa Easy Lite 160.
TB Print har också satsat på sömnaden i fabriken.
– Vi har köpt sybord för uppåt 400 000 för att det ska bli bättre arbetsmiljö och att vi ska bli snabbare och smartare i all hantering av sömnad. Det är ett resultat av att vi har tittat på förbättringssaker från personalen, säger Jonas Bergström.

Förbättrad arbetsmiljö
Förra året såg de också över hur de hanterar packning och emballage för att få mindre och säkrare leveranser. De har bandningsmaskiner för lådorna och robotar som plastar in pallar.
De har också lagt runt 1,3 miljoner kronor på att byta till LED-belysning med dagsljus i hela lokalen.

Tillväxt och stabil utveckling
Företaget har vuxit stadigt med 6–10 procent årligen de senaste åren.
– Vi plöjer på ganska stabilt. Vi blir lite större varje år men inte i någon hysterisk hastighet, säger Jonas Bergström.
Företagets omsättning var 107,7 miljoner kronor 2024, vilket gör dem till Sveriges 29:e största tryckeri. Men tittar man på resultat så är Västeråstryckeriet landets 15 mest lönsamma.
– Då och då får vi in någon ny bra kund som vi bygger mycket på. Men vi växer också jättemycket på att utveckla det vi har. I stället för att alltid hålla på och diskutera priser så pratar vi mer hur vi ska hitta bra lösningar för att utveckla och göra mer, säger Magnus Eriksson.
TB Printsolutions har en väldigt spridd kundstock. Den största kunden står för tio procent av omsättningen. Jonas Bergström tycker att företaget har en stabil utveckling.
– Vi har kunder som sjunker i volym men vi tappar dem inte och vi har andra som tillkommer. Det är säsongsbetonat som nu under valåret, då kommer vissa kunder gå upp.

Expansion i Stockholm
TB Print har också ett systerbolag i huvudstaden, TB Print STHLM. De har produktion i Stockholmsmässans lokaler, Älvsjö.
I Västerås finns 48 anställda även om några sitter i Stockholm också. I Stockholmsbolaget är de sex personer. De har också säljare som sitter på kontor i Stockholm och i Uppsala.
Under våren förvärvade TB Printsolutions Tidtryck i Uppsala.









