
Effection blir en del av Stibo Complete Group och stärker koncernens position inom visuell branding. Det danska företaget blir koncernkollegor med bland annat Stibo Complete i Katrineholm och Gigantprint i Norrköping.
Stibo Complete Group har från och med den 1 oktober 2026 köpt 100 procent av aktierna i Effection. Effection fortsätter under eget namn, med egen ledning och med René Rafn Hansen som vd. Företaget blir ett självständigt bolag i koncernen, sida vid sida med koncernens övriga bolag Stibo Complete, Gigantprint, EversFrank och Distribution Plus.
Ägarbytet bygger på en gemensam syn på marknadens utveckling, där kunder i allt högre grad efterfrågar ett sammanhang mellan rådgivning, kreativa lösningar, digitala plattformar och stark genomförandekapacitet. Tillsammans skapar företagen en bredare plattform med fler kompetenser och större kapacitet att hantera både nationella och internationella uppdrag, skriver de i ett pressmeddelande.
– Det är ett viktigt steg i den utveckling vi ser på marknaden och som vi vill investera i på lång sikt, säger Søren Henriksen, vd för Stibo Complete Group.
En investering i marknadens utveckling
För Stibo Complete Group är förvärvet en del av ambitionen att fortsätta utveckla koncernens position på marknaden. Medan tidigare investeringar främst har stärkt den produktionsmässiga plattformen tillför Effection kompetens inom rådgivning, utveckling och genomförande av visuella varumärkeslösningar samt digitala plattformar som BrandEasy. Samtidigt bidrar Effection med kompetens och kapacitet inom produktion av storformatslösningar, vilket kompletterar och utökar koncernens befintliga verksamhet.
– Vi är starka inom hela bredden av den grafiska och visuella branschen, och det ska vi fortsätta att vara. Med Effection får vi kompetens som stärker vår position inom rådgivning, branding och visuella lösningar. Det är ett viktigt steg i den utveckling vi ser på marknaden och som vi vill investera i på lång sikt, säger Søren Henriksen, vd för Stibo Complete Group.
Bakom Stibo Complete Group står Stibo-Fonden, vars historia går tillbaka till 1794. Fonden har i generationer investerat i den grafiska och visuella branschen med ett långsiktigt perspektiv på utveckling och värdeskapande.
Ett starkare samlat erbjudande

Effection ger råd, utvecklar och implementerar visuella varumärkeslösningar för danska och internationella företag. Företaget arbetar med strategisk rådgivning, kreativ utveckling, retail- och varumärkesmiljöer, evenemang och varumärkesaktivering, skyltning och wayfinding, huvudkontor, fordonsflottor, digitala skärmlösningar och tryckta medier.
Under de senaste åren har Effection utvecklats från att vara känt för stark produktionskompetens till att i allt högre grad vara en rådgivande samarbetspartner som hjälper företag att skapa starka och sammanhängande varumärkesupplevelser över olika fysiska kontaktytor.
Tillsammans med Stibo Complete Group skapas nu en starkare kompetensmiljö med kunskap som sträcker sig från strategisk rådgivning och branding till produktion, logistik och genomförande på flera marknader och inom flera kundsegment.
– Vi har valts av en ägare som både ser den starka position som Effection har skapat och tror på vår fortsatta inriktning och strategi. Med Stibo Complete Group får vi en stark kompetensmässig och finansiell grund som ger oss möjlighet att accelerera utvecklingen av Effection utan att ge avkall på vårt varumärke, vår strategiska inriktning eller den nära relationen till kunderna. Samtidigt får kunderna tillgång till ännu mer kompetens och större internationell kapacitet när deras behov växer eller blir mer komplexa, säger René Rafn Hansen, vd för Effection A/S.
Fler möjligheter för kunderna
Stibo Complete Group har verksamhet i Danmark, Sverige, Norge och Tyskland. Tillsammans skapar företagen en bredare plattform med fler kompetenser, större kapacitet och tillgång till en starkare kompetensmiljö.
För kunderna innebär ägarbytet ingen förändring i samarbetet med Effection. Företaget fortsätter med samma fokus på kvalitet, rådgivning och långsiktiga relationer, samtidigt som kunderna får tillgång till fler kompetenser och större kapacitet.







