fredag 22. januari – vecka 3
Brages Tryckcenter AB är ett familjeföretag med inriktning på textiltryck (screen, digitalt, DTG mm), brodyr samt klädförsäljning. Bolaget har en stor kundbas i mellansverige och då framförallt idrottsföreningar men såklart även företag och privatpersoner.
Omsättning: 5-6 Mkr
Resultat: Vinst
Kontakt: Claes Knudsen 076 320 52 31
Nya maskiner, mjukvaror och efterbehandlingslösningar. Det blir den röda tråden när Konica Minolta laddar inför Sign&Print Connect:
– Vi kommer fortsätta med det vi gjorde på förra Sign&Print Scandinavia där vi slog på stora trumman – att vi är så mycket mer, säger affärsområdeschef Roy Spennare.
Tryckeribranschen kan göra mer än kommersiella jobb, förpackningar eller affischer i storformat. Tryckt elektronik är en miljardindustri och blir alltmer i fokus, särskilt tryckta och flexibla sensorer. Sign&Print frågar Matthew Dyson, teknikanalytiker på ID Tech Ex, om vilka tryckeriföretag som skulle kunna dra nytta av denna utveckling, och vilken kunskap som krävs.
Publicerat av: