Woodwing bygger verktyg för Apples Ipad

PUBLICERAD: 1 februari 2010
UPPDATERAD: 1 februari

ipad_handsWoodwing Software har redan aviserat att de arbetar på två applikationer till Apples Ipad. Dels ett arbetsflöde för att skapa interaktiva publikationer, dels ett klientprogram som installeras på Ipad.

– Det här erbjuder en rad möjligheter för publicister att skapa nya intäkter, säger Hans Janssen, Woodwings vd. Det är vår uppgift som programvaruleverantör att förse våra kunder med rätt verktyg.

Woodwing Content Station utökas med nya funktioner för att skapa Ipad-anpassade publikationer. Samtidigt utvecklar företaget också en Ipad Reader som kan visa publikationer med text, ljud och video.

Senaste nytt

Ny inredningsfilm ger exklusiv läderkänsla

Coala Interior Film släpper en ny serie med namnet Leather Prestige.

coala-leather
Ny inredningsfilm ger exklusiv läderkänsla

Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Söderbergsföretagen J i Malmö som omsätter 2 miljarder kronor samlar sina nordiska vägskylts- och infrastrukturbolag i den nystartade koncernen Aventi Group. Den tidigare Blinkfyrar-vd:n Elisabeth Nagy blir vd för moderbolaget.

Nagy
Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Biobaserade produkter kan erbjuda samma prestanda som traditionella oljebaserade alternativ, men med ett avsevärt lägre klimatavtryck. Ett exempel på det är Biond, en växtbaserad printvinyl.

Biond
Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Nu kommer ännu en ny specialtoner till Fujifilms femfärgspressar.

Mark-Lawn-Kopie
Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Läs vidare

Bobst vill se sig som ett mjukvaruföretag

Bobst CEO, Jean-Pascal Bobst, hade ett budskap till journalisterna på företagets presskonferens på Drupa. ”Vi vill se oss som ett mjukvaruföretag, vi är inte längre ett stål- och maskinföretag” sa han och det är klart att det höjdes på ögonbrynen i journalistkåren.

Jeanx
Bobst vill se sig som ett mjukvaruföretag

Mjukvarusamarbete för bättre flyt

ECO3 och eProductivity Software (ePS) har ingått ett strategiskt partnerskap med målet att ta automationen hos tryckerierna till nästa nivå.

ECO3 ePS
Mjukvarusamarbete för bättre flyt

ECO3 visar prepresslösningar

ECO3 vill vara en partner för kundernas resa mot högre produktivitet, lägre kostnader och grönare resultat.

Arkitex
ECO3 visar prepresslösningar

Summa släpper ny version av mjukvara för flatbäddsskärare

Nu kommer en ny version av programmet Go Produce Flatbed Edition 3.0 som är skräddarsytt för skärmaskiner av flatbäddsmodell i F-serien.

_DSC0105
Summa släpper ny version av mjukvara för flatbäddsskärare