Koll på din affärsutveckling

PUBLICERAD: 25 maj 2010
UPPDATERAD: 25 maj
Ola Karlsson, Bransckoll.
Ola Karlsson, Bransckoll.

Branschkoll heter en ny omvärldsbevakningstjänst för den grafiska branschen. Med konsulttjänster och en webbplats, ska beslutsfattare i den grafiska branschen kunna få hjälp med att hitta rätt information för att leda sitt företag på ett framgångsrikt sätt.

Det är Ola Karlsson, tidigare omvärldsbevakare på Grafiska Företagens Förbund och senast försäljningsansvarig på Edita Sverige, som har startat och driver tjänsten.

Kunderna har tillgång till allt material på webbplatsen och i projekt tar man fram och analyserar information som kan användas i budget- och affärsutvecklingsarbetet.

Målet är att det också finns en stor mängd basinformation och statistik om branschen, kunderna och utvecklingen inom media.

Anmäl dig till nyhetsbreven och läs mer på Branschkolls webbplats.

Läs vidare

Kongsberg Ultimate: "Det snabbaste skärbordet på marknaden"

Skärbordstillverkaren Kongsberg Precision Cutting Systems var stolta över att deras Kongsberg Ultimate hade utsetts till ”Best Wide Format Cutting Solution” i EDP Awards i samband med en ceremoni på Drupa.

PXL_20240530_121951472.MP

"Solida lösningar som tål hög belastning"

En helautomatisk linje med linjär motor för skärning av skivor i exempelvis wellpapp, en uppgraderad etikettstans med laser och skärbord i olika storlekar. Det är något av det Jwei visade under Drupa.

Primotek 1

Marabu går grönt med ny certifiering

Nyligen blev bläcktillverkaren Marabu certifierad enligt Greenguard. En märkning som visar att en produkt testats och utvärderats för att uppfylla stränga gränser för kemikalieutsläpp. Ett budskap som Marabu trycker på under Drupa.

Marabu 4

MIS-mjukvara speciellt för de mindre tryckerierna

Det molnbaserade MIS-verktyget Nubium är den stora nyheten på årets Drupa hos eProductivity Software (ePS). En produkt som ska göra vardagen enklare för de små och medelstora tryckerierna. 

eProdictivity 1

Senaste nytt

Summa lanserar vinylskärare för DTF

Summa lanserar en vinylskärare för Direct to to film-applikationer. Den är speciellt byggd för att förhindra repor och rullmärken som kan uppstå vid transport av PET-film.

S-Class-3-TC75-DTF.27

”Ett skyltfönster för att få fler att upptäcka Addbrand”

Addbrand har som ambition att vara Nordens bästa grossist på papper, kuvert, lätt emballage och grafiska tillbehör. På Sign, Print & Promotion, 19–20 mars i Oslo, visar de ett urval av sin breda produktportfölj.

Addbrand kollage

Lundbergs grafiska lämnar över Komori till ny återförsäljare

De tar över distributionen för märket.

Kenneth-Nielsen

Agfa lanserar kompakt skrivare i Anapurna Ciervo-serien

Agfa utökar med en kompakt, men ändå mångsidig, maskin.

Anapurna-Ciervo-H2500_PR