Efter flera betaversioner har Adobe Lightroom 3.0 landat i skarp version. Bland nyheterna är bättre prestanda och bildkvalitet.
Adobe menar att de byggt om själva kärnan i verktyget och samtidigt fått in en ny arkitektur som ska ge bättre prestanda och bättre hantering när du arbetar med ett stort antal bilder eller stora bilder. På funktionssidan finns det ett nytt verktyg för brusreducering som ska vara bättre på att ta bort brus utan att förstöra detaljerna i dina bilder.
Version 3.0 bjuder också på linskorrigering. Här ingår ett antal förinställningar för objektiv som ska kunna ta bort geometrisk distorsion, vinjettering och kromatisk aberration. Men verktyget ska även klara att räta ut vertikala och horisontella perspektiv.
− Vi har haft över 600 000 nedladdningar av betaversionen av Lightroom 3, vilket resulterat i enorma mängder med värdefulla synpunkter från våra passionerade användare bland yrkesfotografer och avancerade amatörfotografer, säger Andreas Hollström, produktspecialist på Adobe Systems Nordic. Vi är glada över att så många människor har sett fram emot den färdiga versionen, så att de kan börja utnyttja alla de nya funktionerna som de varit delaktiga i att ta fram.
Adobe Photoshop Lightroom 3 kostar runt 3000 kronor. Vill du hellre uppdatera från en tidigare version kostar det runt 1000 kronor. Mer information om programmet finns på Adobes webbplats.