Lång väntan på Lightroom 3.0

PUBLICERAD: 11 juni 2010
UPPDATERAD: 11 juni

lightroom3_webEfter flera betaversioner har Adobe Lightroom 3.0 landat i skarp version. Bland nyheterna är bättre prestanda och bildkvalitet.

Adobe menar att de byggt om själva kärnan i verktyget och samtidigt fått in en ny arkitektur som ska ge bättre prestanda och bättre hantering när du arbetar med ett stort antal bilder eller stora bilder. På funktionssidan finns det ett nytt verktyg för brusreducering som ska vara bättre på att ta bort brus utan att förstöra detaljerna i dina bilder.

Version 3.0 bjuder också på linskorrigering. Här ingår ett antal förinställningar för objektiv som ska kunna ta bort geometrisk distorsion, vinjettering och kromatisk aberration. Men verktyget ska även klara att räta ut vertikala och horisontella perspektiv.

− Vi har haft över 600 000 nedladdningar av betaversionen av Lightroom 3, vilket resulterat i enorma mängder med värdefulla synpunkter från våra passionerade användare bland yrkesfotografer och avancerade amatörfotografer, säger Andreas Hollström, produktspecialist på Adobe Systems Nordic. Vi är glada över att så många människor har sett fram emot den färdiga versionen, så att de kan börja utnyttja alla de nya funktionerna som de varit delaktiga i att ta fram.

Adobe Photoshop Lightroom 3 kostar runt 3000 kronor. Vill du hellre uppdatera från en tidigare version kostar det runt 1000 kronor. Mer information om programmet finns på Adobes webbplats.

Senaste nytt

Ny produktionsskrivare med förbättrad prestanda från Ricoh

Ricoh lanserar en uppgradering av Ricoh Pro C5400 som kombinerar högre kapacitet och förbättrad driftseffektivitet med ökad användarvänlighet.

RICOH_ProC5400-e1749633214252
Ny produktionsskrivare med förbättrad prestanda från Ricoh

Lasergravyren plockade upp stafettpinnen

Nystartade Lasergravyren i Borås såg en öppning på marknaden när ett annat företag gick i konkurs. Idag hjälper de både lokala kunder och industriföretag runt om i Sverige med lasermärkning, gravyr, digitaltryck och transfer.

LasergravyrenDSC_0064
Lasergravyren plockade upp stafettpinnen

Kriget i Israel tvingar Landa till stålbad

Landa Digital Printing (LDP) står inför en smärtsam effektiviseringsprocess då företaget planerar att säga upp över 100 anställda av sin arbetsstyrka på 500, rapporterar den israeliska affärstidningen Globes.

FotoJet---2025-06-17T090318.695
Kriget i Israel tvingar Landa till stålbad

Kodak firar 30 år med termiska plåtar

I år firar Kodak 30-årsjubileet för introduktionen av sina termiska CTP-plåtar. Deras betydelse är fortfarande stor för offsetmarknaden, som fortsatt är den dominerande tryckmetoden.

MAGNUS-Q800_MPL_closed
Kodak firar 30 år med termiska plåtar

Läs vidare

Bobst vill se sig som ett mjukvaruföretag

Bobst CEO, Jean-Pascal Bobst, hade ett budskap till journalisterna på företagets presskonferens på Drupa. ”Vi vill se oss som ett mjukvaruföretag, vi är inte längre ett stål- och maskinföretag” sa han och det är klart att det höjdes på ögonbrynen i journalistkåren.

Jeanx
Bobst vill se sig som ett mjukvaruföretag

Mjukvarusamarbete för bättre flyt

ECO3 och eProductivity Software (ePS) har ingått ett strategiskt partnerskap med målet att ta automationen hos tryckerierna till nästa nivå.

ECO3 ePS
Mjukvarusamarbete för bättre flyt

ECO3 visar prepresslösningar

ECO3 vill vara en partner för kundernas resa mot högre produktivitet, lägre kostnader och grönare resultat.

Arkitex
ECO3 visar prepresslösningar

Summa släpper ny version av mjukvara för flatbäddsskärare

Nu kommer en ny version av programmet Go Produce Flatbed Edition 3.0 som är skräddarsytt för skärmaskiner av flatbäddsmodell i F-serien.

_DSC0105
Summa släpper ny version av mjukvara för flatbäddsskärare