Supermodern utbildning till Stockholm

PUBLICERAD: 17 september 2010
UPPDATERAD: 17 september

web_claes_390Sedan tre veckor tillbaka är Malmö Yrkeshögskola i gång med sin utbildning för grafisk produktion av apps, alltså småprogram för iPhone och androidtelefoner. Nu har ansökan lämnats in om att starta Stockholms Yrkeshögskola, där grafiska företag, tidningar, medieföretag och marknads- och informationsavdelningar ska få hjälp med att publicera till alla olika medier, även den nyaste nya.

– HTML5, CSS3 och Javascript. Där har ni de tre byggstenar som öppnar upp för att publicera på alla olika plattformar, säger Claes Magnusson, som är rektor för de nya yrkeshögskolorna.

– Det är med dessa tre byggstenar som våra 40 studenter i Malmö börjar. Redan efter två veckor hade de producerat ett tiotal apps, godkända av Apple och ute på App Store för nedladdning. Det visar hur snabbt vi kommer igång med hjälp av bra verktyg. De ska hålla på att utbilda sig ett helt år, så de kommer nu att fortsätta att fördjupa sin kunskap.

– När vi nu startar Stockholms Yrkeshögskola, så slår vi fast att det är en grafisk utbildning, fast med ny teknik. Det vi konstaterar är att det behövs en utbildning som tar hänsyn till nya saker som koppling till betalsystem, produktionspublicering till iPad etc.

Totalt nedringda
Utbildningen i Malmö har varit igång i tre veckor. Redan har de blivit nedringda av företag som vill ha apps framställda och av reklambyråer och marknads- och informationsavdelningar som vill ha specialutbildning för sina formgivare.

– Det finns de som hävdar att den här typen av programmering tar fyra år på högskolan att lära sig, säger Claes Magnusson. Jag tror att det viktiga istället är att vara rörlig och snabbt kunna haka på något nytt, precis som när Pagemaker kom för snart 25 år sedan.

– HTML5, CSS3 och JavaScript tillsammans med den gratis plattformen Webkit (som används av Sony Ericsson, Apple, Nokia, Google, alla läsplattor, Android etc.) gör att du kan producera en nyhet och sedan i princip styra den till vilken plattform som helst – och den justeras i typografi och utformning för varje plattform.

Grafisk Medieproducent med spetskompetens inom mobil publicering blir första utbildningen i Stockholm, med 40 elever, om ansökan går igenom.

– Vi har gått igenom vad vi tror att behovet kommer att vara. Här handlar det i alla fall inte om att inte utbilda till arbetslöshet.

– Vi har gjort oss av med gammal kunskap och gamla utbildningar. Vi tar inte hänsyn till hur det fungerade på 90-taet. Annars är ju många kurser en utveckling av något som funnits i många år. Men här har vi börjat med något helt nytt, avslutar Claes Magnusson.

Senaste nytt

De vinner order värd 30 miljoner kronor

Alfa Neon: "Så klart en trygghet med en order av den här storleken så här tidigt på året."

Collage-maker-project-(5)
De vinner order värd 30 miljoner kronor

Ricoh börjar sälja Kyocerapress

Maskinen beskrivs som en högproducerande och prisvärd arkmatad inkjettpress.

Ricoh-Kyocera_tcm100-112400
Ricoh börjar sälja Kyocerapress

Skylt och storformat ett lyft för offsettryckeriet

Hur möter man en trend med minskande tryckvolymer? Det är en fråga som Geir Hagen, vd för norska Skipnes, har funderat mycket över.

Geir-1024x683
Skylt och storformat ett lyft för offsettryckeriet

Första draken har landat

Scandinavian Print Group är först ut i Skandinavien med att investera i "draken" Ricoh Pro Z75. "Det handlar hela tiden om att sänka kostnaden per tryck" säger produktionschefen på tryckeriet.

LaserTryk_01
Första draken har landat

Läs vidare

MIS-mjukvara speciellt för de mindre tryckerierna

Det molnbaserade MIS-verktyget Nubium är den stora nyheten på årets Drupa hos eProductivity Software (ePS). En produkt som ska göra vardagen enklare för de små och medelstora tryckerierna. 

eProdictivity 1
MIS-mjukvara speciellt för de mindre tryckerierna

Cloudlab vill hjälpa tryckerierna med e-handel

Tyska Cloudlab Solutions är en etablerad leverantör av web-to-print-lösningar inom både tryck och förpackning. Med nya versionen X3 tar företaget hjälp av AI när det gäller bland annat design och prissättning.

Cloudlab
Cloudlab vill hjälpa tryckerierna med e-handel

Rullskrivare med helt ny inkjetteknologi

Mutoh har utvecklat en inkjetskrivare med Fujifilms AQUAFUZE-teknologi med ett nytt vattenbaserat UV-bläck. Denna visas under Drupa tillsammans med bland annat Direct-to-Object-skrivaren XpertJet 1462 som precis vunnit en EDP Award.

Mutoh 1
Rullskrivare med helt ny inkjetteknologi

Heidelberg breddar med inkjet-portfölj

Den stora nyheten i Heidelbergs Drupa-monter var lanseringen av deras två nya inkjetpressar som de marknadsför i samarbete med Canon, men under eget namn och i egen förpackning. Därmed kommer de två maskinerna att heta Jetfire 50 respektive 75, vilket speglar formaten B3 och B2.

heidel_01
Heidelberg breddar med inkjet-portfölj