Mikael von Ekensteen ny vd i Swedma

PUBLICERAD: 13 januari 2011
UPPDATERAD: 13 januari

web_ekensteenMikael von Ekensteen blir ordinarie vd i Swedma efter att varit tillförordnad i positionen sedan hösten 2009. Mikael har ”vikarierat” på vd-stolen under den tid som Sofia Edholm varit föräldraledig. Sofia väljer nu att efter sin föräldraledighet gå vidare till en ny utmaning inom näringslivet.

– Efter Mikaels arton lyckade månader som tillförordnad vd, med ett starkt framåtriktat fokus på en direkt framtid, var det inget svårt beslut att erbjuda honom platsen som ordinarie vd, säger PA Prabert, Swedmas styrelseordförande.

Ett resultat av det framåtriktade arbetet med att utveckla förutsättningarna för direktmarknadsföringen, är det faktum att Swedmas medlemsbas under det gångna året ökat med 15 procent. Stor energi har lagts på att öka synligheten, medlemsengagemanget och nätverkandet för mer framsynta affärer med resultatdrivande kommunikation.

– Det är roligt att mitt arbete är uppskattat. För mig känns det helt naturligt och mycket positivt att få möjligheten att fortsätta, säger Mikael von Ekensteen. I dag finns direktmarknadsföringen på dagordningen hos alla företag som en naturlig del i deras strategiska plan. Det brinner jag för att utveckla ytterligare.

Senaste nytt

Högre kvalitet med ny tolvfärgsskrivare

Konsttryckspecialisterna Bild & Ram på Råå har investerat i storformatsskrivaren Epson SC-P20500 via NI Solutions. Den nya tolvfärgsmaskinen gör att de kan återge fler detaljer och färger i bilderna när de hjälper kunder med reprofotografering och fine art-print.

DSC_1916
Högre kvalitet med ny tolvfärgsskrivare

Distributör stämmer tillverkare efter katastrofala explosioner

En brittisk, tidigare distributör av turkiska Diferros sublimeringskalanderpress, har inlett en rättsprocess mot tillverkaren, avslöjar Printweek. Sedan 2023 har två explosioner inträffat och en person avlidit.

dp2-e1698336327815
Distributör stämmer tillverkare efter katastrofala explosioner

Elanders öppnar nytt tryckeri

Samarbete ska lägga grunden för en framtidssäker modell för bokproduktion.

FotoJet---2025-10-30T141950.430
Elanders öppnar nytt tryckeri

Nystartat bolag ska producera en miljon svenska registreringsskyltar per år

Ett Stockholmföretag har tillverkat svenska registreringsskyltar åt Transportstyrelsen sedan 2002. Från sommaren 2026 blir det värmländsk produktion. Här är bolagen med muskler bakom.

Skärmavbild-2025-11-14-kl.-10.16.38
Nystartat bolag ska producera en miljon svenska registreringsskyltar per år

Läs vidare

MIS-mjukvara speciellt för de mindre tryckerierna

Det molnbaserade MIS-verktyget Nubium är den stora nyheten på årets Drupa hos eProductivity Software (ePS). En produkt som ska göra vardagen enklare för de små och medelstora tryckerierna. 

eProdictivity 1
MIS-mjukvara speciellt för de mindre tryckerierna

Cloudlab vill hjälpa tryckerierna med e-handel

Tyska Cloudlab Solutions är en etablerad leverantör av web-to-print-lösningar inom både tryck och förpackning. Med nya versionen X3 tar företaget hjälp av AI när det gäller bland annat design och prissättning.

Cloudlab
Cloudlab vill hjälpa tryckerierna med e-handel

Rullskrivare med helt ny inkjetteknologi

Mutoh har utvecklat en inkjetskrivare med Fujifilms AQUAFUZE-teknologi med ett nytt vattenbaserat UV-bläck. Denna visas under Drupa tillsammans med bland annat Direct-to-Object-skrivaren XpertJet 1462 som precis vunnit en EDP Award.

Mutoh 1
Rullskrivare med helt ny inkjetteknologi

Heidelberg breddar med inkjet-portfölj

Den stora nyheten i Heidelbergs Drupa-monter var lanseringen av deras två nya inkjetpressar som de marknadsför i samarbete med Canon, men under eget namn och i egen förpackning. Därmed kommer de två maskinerna att heta Jetfire 50 respektive 75, vilket speglar formaten B3 och B2.

heidel_01
Heidelberg breddar med inkjet-portfölj