Grafisk Lackering har skrivit kontrakt med Esko och i mars månad kommer ett Kongsberg XL 22 CAD-bord att installeras i Göteborgs-lokalerna. I maskinen kan man bland annat skära ut helfigurer, förpackningslösningar, displayer, fräsa i diverse plastmateriel, skära lackdukar till offsettmaskiner med mera.
– Det känns viktigt att följa med utvecklingen in i den digitala världen då branschen ändrat sig snabbt, säger Michael Brickler.
Grafisk Lackering startades 1955 och var då ett renodlat boktryckeri som med tiden blev ett offsettryckeri. Idag drivs företaget av syskonparet av Michael Brickler och Madeleine Johansson. Sedan många år tillbaks har företaget varit breda inom ytbehandlingar (UV-lack-laminat), kaschering, uppfodring som huvudproduktion.