Varannan svensk väljer grön förpackning

PUBLICERAD: 16 juni 2011
UPPDATERAD: 16 juni
Maria Wikström, Power of Print.

En undersökning utförd av Grafiska Företagens Förbund och Power of Print visar att hälften av den svenska konsumenterna väljer förpackningar med liten miljöpåverkan.

Nästan varannan svensk säger sig ha avstått från att köpa en viss produkt bara för att förpackningen inte har varit tillräckligt miljövänlig. Två av tre tycker att kartong är miljövänligast.

Drygt hälften, 55 procent, av svenskarna säger att de ofta väljer miljövänliga produkter framför andra och nästan hälften, 48 procent, har till och med gått så långt att de avstått att köpa en produkt för att förpackningen inte varit tillräckligt miljövänlig. Framför allt är det kvinnor och äldre som väljer miljövänliga produkter.

– Fler kvinnor, 60 procent, än män, 40 procent, säger att de oftare gör miljövänliga produktval, säger Maria Wikström på Power of Print. Och i åldersgruppen över 56 år är det hela 62 procent som oftare väljer produkter som uppfattas som mer miljövänliga. Här ligger de yngre efter.

Ur miljösynpunkt har pappersförpackningen en väldigt bra situation. Inte bara är den återvinningsbar, men framför allt kommer den från en förnybar källa, skogen, vilket särskiljer det från andra förpackningsmaterial som glas, plast och metall.

Hela 83 procent av svenskarna instämmer i att fler borde använda pappersförpackningar istället för andra förpackningar för miljöns skull. De äldsta (56+) är de som i störst utsträckning håller med om att fler borde använda pappersförpackningar – där är siffran 91 procent.

_______________________________________________________________
OM UNDERSÖKNINGEN
Undersökningen genomfördes av United Minds på uppdrag av Grafiska Företagens Förbund och Power of Print. Den baseras på svaren från ett kvoterat slumpmässigt urval av 1042 svenskar i åldrarna 18 år och äldre. Datainsamlingen gjordes i form av en digital enkät. De svarande utgör ett riksrepresentativt urval av svenska folket vad avser kön, ålder och regional spridning.

Senaste nytt

Original Tryckeri växer med förvärv

Norrländsk tryckeriaffär får Originalkoncernen att expandera med skyltbolag.

Orginal-b

Color Systems har Roland XP-640 på frukostmenyn

Återförsäljaren Color Systems ordnar ett frukostseminarium med visning av nya storformatsskrivaren Roland TrueVIS XP-640.

DSC_9193

Kodak lanserar högkvalitativt posterpapper

Kodak production satin poster paper, 200gsm är ett bestruket semimatt papper med silkeskänsla som ger skarpa fotografiska bilder.

KODAK-Production-Satin-Poster-Paper-head-beskuren

Grafiska Företagen uppmanar regeringen att sälja Strålfors

Grafiska Företagen menar att ägarförhållandet snedvrider konkurrensen och att Postnords ägande av tryckeriet Strålfors bör avvecklas utan dröjsmål.

Eva-Gluckman-beskuren

Läs vidare

Kongsberg Ultimate: "Det snabbaste skärbordet på marknaden"

Skärbordstillverkaren Kongsberg Precision Cutting Systems var stolta över att deras Kongsberg Ultimate hade utsetts till ”Best Wide Format Cutting Solution” i EDP Awards i samband med en ceremoni på Drupa.

PXL_20240530_121951472.MP

"Solida lösningar som tål hög belastning"

En helautomatisk linje med linjär motor för skärning av skivor i exempelvis wellpapp, en uppgraderad etikettstans med laser och skärbord i olika storlekar. Det är något av det Jwei visade under Drupa.

Primotek 1

Marabu går grönt med ny certifiering

Nyligen blev bläcktillverkaren Marabu certifierad enligt Greenguard. En märkning som visar att en produkt testats och utvärderats för att uppfylla stränga gränser för kemikalieutsläpp. Ett budskap som Marabu trycker på under Drupa.

Marabu 4

MIS-mjukvara speciellt för de mindre tryckerierna

Det molnbaserade MIS-verktyget Nubium är den stora nyheten på årets Drupa hos eProductivity Software (ePS). En produkt som ska göra vardagen enklare för de små och medelstora tryckerierna. 

eProdictivity 1