Basysprint gör om gränssnittet

PUBLICERAD: 9 september 2011
UPPDATERAD: 9 september

Basysprint har uppgraderat den programvara som sitter i deras UV-sättare med ett helt nytt gränssnitt som de flesta av oss som använder smartphones känner igen.

Det handlar faktiskt om en helt ny controllerprogramvara för att hantera exponeringsenheterna och göra inställningar, se underhåll och service med mera. Grundprincipen bygger på ett pekskärmsbaserat gränssnitt.

Basysprint har även förenklat kalibreringsprocessen i och med den nya programvara. Nu ingår en testexponeringsfil i gränssnittet. Funktioner som prioritetskontroll kan användas för att hantera interna förfrågningar i produktionen, något som ska garantera att alla plåtar oavsett orderbatch exponeras i rätt följd.

Senaste nytt

Ricoh börjar sälja Kyocerapress

Maskinen beskrivs som en högproducerande och prisvärd arkmatad inkjettpress.

Ricoh-Kyocera_tcm100-112400
Ricoh börjar sälja Kyocerapress

Satsning på skylt och storformat ett lyft för offsettryckeriet

Hur möter man en trend med minskande tryckvolymer? Det är en fråga som Geir Hagen, vd för norska Skipnes, har funderat mycket över. Svaret visade sig vara skylt och storformat, och nu lanseras en egen serie standardiserade skyltar.

Geir-1024x683
Satsning på skylt och storformat ett lyft för offsettryckeriet

Första draken har landat

Scandinavian Print Group är först ut i Skandinavien med att investera i "draken" Ricoh Pro Z75. "Det handlar hela tiden om att sänka kostnaden per tryck" säger produktionschefen på tryckeriet.

LaserTryk_01
Första draken har landat

Durst tar notan – förvärvar Hasler

Durst blir majoritetsägare i skärbordstillverkaren Hasler Solutions.

1770223580433
Durst tar notan – förvärvar Hasler

Läs vidare

Bobst vill se sig som ett mjukvaruföretag

Bobst CEO, Jean-Pascal Bobst, hade ett budskap till journalisterna på företagets presskonferens på Drupa. ”Vi vill se oss som ett mjukvaruföretag, vi är inte längre ett stål- och maskinföretag” sa han och det är klart att det höjdes på ögonbrynen i journalistkåren.

Jeanx
Bobst vill se sig som ett mjukvaruföretag

Mjukvarusamarbete för bättre flyt

ECO3 och eProductivity Software (ePS) har ingått ett strategiskt partnerskap med målet att ta automationen hos tryckerierna till nästa nivå.

ECO3 ePS
Mjukvarusamarbete för bättre flyt

ECO3 visar prepresslösningar

ECO3 vill vara en partner för kundernas resa mot högre produktivitet, lägre kostnader och grönare resultat.

Arkitex
ECO3 visar prepresslösningar

Summa släpper ny version av mjukvara för flatbäddsskärare

Nu kommer en ny version av programmet Go Produce Flatbed Edition 3.0 som är skräddarsytt för skärmaskiner av flatbäddsmodell i F-serien.

_DSC0105
Summa släpper ny version av mjukvara för flatbäddsskärare