Ny teknik för att simulera dekorfärger

PUBLICERAD: 21 mars 2012
UPPDATERAD: 14 november

GMG har utvecklat en teknik för att simulera dekorfärger i förpackningsproduktion. Resultatet kommer de att visa upp på Drupa i maj.

– Vi vet att förpackningsbranschen har efterfrågat denna typ av teknik och vi har fått resultat som ger färgkonsekvens på en nivå som vi hittills inte trodde var möjligt, säger Dr Hanno Hoffstadt, som lett utvecklingsarbetet inom GMG. Vi arbetar hårt på att få klart slutprodukten och hoppas att ha mer detaljerad information på mässan.

GMG avslöjar också att de tagit fram en molnbaserad lösning där grafiska företag får tillgång till verktyg för korrektur och validering av trycksaker, allt i molnet. Det är den första molnetlösningen av flera som GMG har för avsikt att lansera inom den närmaste framtiden. Serien omfattar även verktyg för färgkonvertering, profilhantering och godkännande via nätet.

Senaste nytt

Här sitter kvinnohistorien i väggarna

Det talas mycket om automatisering och effektiva arbetsflöden i den grafiska branschen i dag. Hos anrika Webergs Printshop är det i stället den personliga servicen som står i fokus, något som ofta innebär mycket manuellt arbete.

Webergs-trio (1)
Här sitter kvinnohistorien i väggarna

Mjukvara bakom ökad diversifiering i tryck

Efterfrågan rör sig bort från högvolymsproduktion av identiska produkter till mindre, mer riktade serier.

Marcin_Majda_Antigro
Mjukvara bakom ökad diversifiering i tryck

Nya Munken Agenda designad av studenter – "Tillför ny energi"

Arctic Paper nya version av den ikoniska kalendern Munken Agenda är tryckt av Åtta45. 

Skärmavbild-2026-01-16-kl.-14.18.47
Nya Munken Agenda designad av studenter – ”Tillför ny energi”

Heidelberg får ny finansiering för att växa

Heidelberg har stärkt sin finansieringsstruktur genom att ha avtalat om ett nytt låneavtal på 436 miljoner euro med ett konsortium av banker. Det kommer stödja företagets tillväxtplaner och strategier.

DSC_7833
Heidelberg får ny finansiering för att växa

Läs vidare

Bobst vill se sig som ett mjukvaruföretag

Bobst CEO, Jean-Pascal Bobst, hade ett budskap till journalisterna på företagets presskonferens på Drupa. ”Vi vill se oss som ett mjukvaruföretag, vi är inte längre ett stål- och maskinföretag” sa han och det är klart att det höjdes på ögonbrynen i journalistkåren.

Jeanx
Bobst vill se sig som ett mjukvaruföretag

Mjukvarusamarbete för bättre flyt

ECO3 och eProductivity Software (ePS) har ingått ett strategiskt partnerskap med målet att ta automationen hos tryckerierna till nästa nivå.

ECO3 ePS
Mjukvarusamarbete för bättre flyt

ECO3 visar prepresslösningar

ECO3 vill vara en partner för kundernas resa mot högre produktivitet, lägre kostnader och grönare resultat.

Arkitex
ECO3 visar prepresslösningar

Summa släpper ny version av mjukvara för flatbäddsskärare

Nu kommer en ny version av programmet Go Produce Flatbed Edition 3.0 som är skräddarsytt för skärmaskiner av flatbäddsmodell i F-serien.

_DSC0105
Summa släpper ny version av mjukvara för flatbäddsskärare