Plockmatic i nya lokaler

PUBLICERAD: 22 mars 2012
UPPDATERAD: 22 mars

Salvatore Grimaldi berättar om det Plockmatic han tog över för några år sedan och som var i dåligt skick. Han har dock gjort många turn-around och såg även möjligheter här. Nu är Plockmatic ett lönsamt företag som växer och till invigningen har det kommit återförsäljare ända från Taiwan.

– Vi flyttade till de nya lokalerna – ett beslut som togs för ett år sedan – på en helg. Datorsystemet låg bara nere i tre timmar. Detta ser jag som bevis på att det är ett nytt företag, säger Salvatore Grimaldi i sitt invigningstal, innan han avslutar med att säga:

– Italienare tycker om att sjunga och glädja sig över livet, säger Salvatore Grimaldi och bryter ut i sång till Plockmatics ära. Sången kan du höra på:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UXgeTwrTyrA[/youtube]

Plockmatic har nu flyttat tillverkningen till Riga. Utvecklingsavdelningen och de ansvariga för försäljningen bestämde därför för ett år sedan att de ville flytta till ett område av mer innovativ karaktär. Det har de hittat i Ericssons gamla lokaler vid Telefonplan i Stockholm – ett område som just nu totalt förvandlas.

Vid invigningen sade vd Jan Marstorp:

– Det låter lite tråkigt att säga att vi tar papper, lägger ihop dem, klamrar och viker. Men vänd på det och säg att vi tar en hög papper och förvandlar den till en historia som du brinner för att få berätta.

Läs vidare

Kongsberg Ultimate: "Det snabbaste skärbordet på marknaden"

Skärbordstillverkaren Kongsberg Precision Cutting Systems var stolta över att deras Kongsberg Ultimate hade utsetts till ”Best Wide Format Cutting Solution” i EDP Awards i samband med en ceremoni på Drupa.

PXL_20240530_121951472.MP

"Solida lösningar som tål hög belastning"

En helautomatisk linje med linjär motor för skärning av skivor i exempelvis wellpapp, en uppgraderad etikettstans med laser och skärbord i olika storlekar. Det är något av det Jwei visade under Drupa.

Primotek 1

Marabu går grönt med ny certifiering

Nyligen blev bläcktillverkaren Marabu certifierad enligt Greenguard. En märkning som visar att en produkt testats och utvärderats för att uppfylla stränga gränser för kemikalieutsläpp. Ett budskap som Marabu trycker på under Drupa.

Marabu 4

MIS-mjukvara speciellt för de mindre tryckerierna

Det molnbaserade MIS-verktyget Nubium är den stora nyheten på årets Drupa hos eProductivity Software (ePS). En produkt som ska göra vardagen enklare för de små och medelstora tryckerierna. 

eProdictivity 1

Senaste nytt

Mystery wrap-tävling orsakade nervösa skratt

Under onsdagen hölls Spandex tävling ”The Spandex Mystery Wrap Competition” på Sign Print & Promotion i Oslo. När det mystiska objektet som skulle folieras blev avslöjat så var det många som drog på smilbanden.

Wrap-4

Mimaki lanserar två eco-solventskrivare

Mimaki lanserar två nya skrivare i eco-solventserien CJV-200 för skyltmakare.

Skärmavbild-2025-03-10-kl.-15.54.29

Canon-chefen: ”Inkjet rätt väg att gå”

Canon har under flera mässor ställt ut under mottot ”The power to move”. För Canons Jennifer Kolloczek handlar den rörelsen om ett ökat fokus på arkbaserad inkjet i höga hastigheter.

Canon Jennifer Matteus

Iskall precision när storsäljare får efterträdare

Nya Epson SC-S7100 är en fyrfärgs eco-solventskrivare med bland annat ny teknik för skrivhuvudena och förbättrad produktivitet.

s7100_right-printsample-hires