Den nya boken Tidningstyper i brytningstid är en antologi om typografer och typsnitt. Författarna är namnkunniga branschpersonligheter som Gerard Unger, Matthew Carter och Bo Berndal.
Texterna i boken bygger egentligen på typografiska essäer från A4-medarbetaren Pelle Anderssons tidning Design Typografi Produktion. De publicerades ursprungligen mellan åren 1992-1995.
Flera av artiklarna är i intervjuform, bland annat en öppen och personlig intervju med en av den svenska typografins största, Karl-Erik Forsberg, om hans tidiga år och berättelsen bakom typsnittet Berling.
I en tid av digital snuttifiering och huvudlös slit-och-släng-typografi är detta en njutbar lång(sam)läsning för alla med det minsta intresse av grafisk formgivning och kreativitet.
Boken är på 168 sidor och ges ut av A4. Mer information på A4s webbplats.