Dalademokraten trycks hos Dalarnas Tidningar

PUBLICERAD: 21 mars 2013
UPPDATERAD: 21 mars

Efter 37 års produktion har  Dala-demokratens tryckeri rullat färdigt och pressen tagits ur bruk. Den 12 mars vars första utgåvan av s-märkta Dala-demokraten som trycktes på Mittmedias tryckeri på Ingarvet i Dalarna. Tidningen har producerats i en Goss suburban och vad som ska hända med pressen är ännu inte avgjort, men intressenter från Sydamerika ska besöka Falun för diskussioner om ett eventuellt köp.

Dala-Demokraten, som ännu ägs av Arbetarrörelsens mediastiftelse i Dalarna, kommer att integreras mer med Mittmediakoncernen, som äger Dalarnas Tidningar. Redaktionerna för de båda tidningarna sitter nu i samma hus i Falun och i förra veckan aviserade ägarna om att en försäljning av Dala-demokraten till Mittmedia diskuteras. Dala-demokratens chefredaktör Göran Greider säger dock till egna tidningens reporter att även om pressen försvinner kommer tidningens själ att finnas kvar.

Läs vidare

Kongsberg Ultimate: "Det snabbaste skärbordet på marknaden"

Skärbordstillverkaren Kongsberg Precision Cutting Systems var stolta över att deras Kongsberg Ultimate hade utsetts till ”Best Wide Format Cutting Solution” i EDP Awards i samband med en ceremoni på Drupa.

PXL_20240530_121951472.MP

"Solida lösningar som tål hög belastning"

En helautomatisk linje med linjär motor för skärning av skivor i exempelvis wellpapp, en uppgraderad etikettstans med laser och skärbord i olika storlekar. Det är något av det Jwei visade under Drupa.

Primotek 1

Marabu går grönt med ny certifiering

Nyligen blev bläcktillverkaren Marabu certifierad enligt Greenguard. En märkning som visar att en produkt testats och utvärderats för att uppfylla stränga gränser för kemikalieutsläpp. Ett budskap som Marabu trycker på under Drupa.

Marabu 4

MIS-mjukvara speciellt för de mindre tryckerierna

Det molnbaserade MIS-verktyget Nubium är den stora nyheten på årets Drupa hos eProductivity Software (ePS). En produkt som ska göra vardagen enklare för de små och medelstora tryckerierna. 

eProdictivity 1

Senaste nytt

Summa lanserar vinylskärare för DTF

Summa lanserar en vinylskärare för Direct to to film-applikationer. Den är speciellt byggd för att förhindra repor och rullmärken som kan uppstå vid transport av PET-film.

S-Class-3-TC75-DTF.27

”Ett skyltfönster för att få fler att upptäcka Addbrand”

Addbrand har som ambition att vara Nordens bästa grossist på papper, kuvert, lätt emballage och grafiska tillbehör. På Sign, Print & Promotion, 19–20 mars i Oslo, visar de ett urval av sin breda produktportfölj.

Addbrand kollage

Lundbergs grafiska lämnar över Komori till ny återförsäljare

De tar över distributionen för märket.

Kenneth-Nielsen

Agfa lanserar kompakt skrivare i Anapurna Ciervo-serien

Agfa utökar med en kompakt, men ändå mångsidig, maskin.

Anapurna-Ciervo-H2500_PR