Smarta förpackningar på väg mot tillväxt

PUBLICERAD: 11 april 2013
UPPDATERAD: 11 april

thinfilm

En ny rapport från ID Tech Ex ser närmare på utvecklingen för smarta förpackningar. Trots mycket snack i branschen har de kommersiella tillämpningarna låtit vänta på sig.

Det är underligt, menar rapportförfattarna, eftersom flera faktorer pekar på ett ökande behov av smarta förpackningar. Vi har en åldrande befolkning, tuffare lagstiftning, växande sopberg och mycket mer insatta konsumenter som ställer helt andra krav på förpackningen.

Sett till volym har den mest framgångsrika kommersiella tillämpningen varit kemiska tidstemperaturindikatorer, så kallade TTI:er. Dessa måste till exempel användas på batterier (för att testa batteriet) och poliovaccinbehållare.

Enligt rapporten ”Smart Packaging Comes To Market: Brand Enhancement with Electronics 2013-2023” är marknaden för smarta förpackningar värd runt 75 miljoner dollar i år. Rapportförfattarna menar att det kommer att ta ytterligare fem år innan segmentet når upp till 200 miljoner dollar. Men därefter kommer en kraftig tillväxtperiod. År 2023 förväntar de sig att marknaden är värd 1,45 miljarder dollar.

Mer information finns på www.idtechex.com/smart

Senaste nytt

Broder Tryck investerar i storformatsskrivare från Mutoh

Genom att köpa trasiga grafiska maskiner och reparera dem har Broder Tryck vuxit till ett tryckeri att räkna med. Med sin nya storformatsskrivare från Mutoh har tryckeriet för första gången investerat i en helt ny maskin.

Broder Tryck DSC_8390
Broder Tryck investerar i storformatsskrivare från Mutoh

Det här bjuder vi på i nya Sign&Print!

Sign&Print nummer 580 är här! Den nya tidningen innehåller bland annat din guide till Fespa i Berlin i maj.

IMG_1669
Det här bjuder vi på i nya Sign&Print!

Uppgraderingar av Colorcut-serien

För tre år sedan blev brittiska Intec Printing Solutions en del av Plockmatic. Det innebar ett tillskott av digitala skärmaskiner i Colorcut-serien.

Plockmatic Colorcut
Uppgraderingar av Colorcut-serien

Julkalendrar ny kategori i Packnorth award

Nu har portarna öppnats för bidrag till Nordens största förpackningstävling Packnorth Award.

Screenshot
Julkalendrar ny kategori i Packnorth award

Läs vidare

Kongsberg Ultimate: "Det snabbaste skärbordet på marknaden"

Skärbordstillverkaren Kongsberg Precision Cutting Systems var stolta över att deras Kongsberg Ultimate hade utsetts till ”Best Wide Format Cutting Solution” i EDP Awards i samband med en ceremoni på Drupa.

PXL_20240530_121951472.MP
Kongsberg Ultimate: ”Det snabbaste skärbordet på marknaden”

"Solida lösningar som tål hög belastning"

En helautomatisk linje med linjär motor för skärning av skivor i exempelvis wellpapp, en uppgraderad etikettstans med laser och skärbord i olika storlekar. Det är något av det Jwei visade under Drupa.

Primotek 1
”Solida lösningar som tål hög belastning”

Marabu går grönt med ny certifiering

Nyligen blev bläcktillverkaren Marabu certifierad enligt Greenguard. En märkning som visar att en produkt testats och utvärderats för att uppfylla stränga gränser för kemikalieutsläpp. Ett budskap som Marabu trycker på under Drupa.

Marabu 4
Marabu går grönt med ny certifiering

MIS-mjukvara speciellt för de mindre tryckerierna

Det molnbaserade MIS-verktyget Nubium är den stora nyheten på årets Drupa hos eProductivity Software (ePS). En produkt som ska göra vardagen enklare för de små och medelstora tryckerierna. 

eProdictivity 1
MIS-mjukvara speciellt för de mindre tryckerierna