Vill att tryckerierna ska erbjuda fler tjänster

PUBLICERAD: 11 april 2013
UPPDATERAD: 11 april

__
–>Ricoh släpper en molnbaserad tjänst som ska ge tryckerier och grafiska tjänsteleverantörer större möjligheter att arbeta med fler delar av sina kunders marknadsföring.

Tjänsten heter Marcom Central och är egentligen en hel portfölj med verktyg. Den ger tryckerierna möjligheten att lagra stora mängder marknadsmaterial åt sina kunder i molnet. Detta görs sedan tillgängligt för kunderna via webben. Marcom Central innehåller bland annat verktyg för marknadsföring, webt-till-tryck, variabeldatautskrift och interaktiv marknadskommunikation i flera kanaler.

– Tryckerier vill ofta erbjuda mer än en trycktjänst och Marcom Central gör att de kan vara mer delaktiga i kunders marknadsföringsprocess, säger Tommy Segelberg Director PPBG, Ricoh Nordic Operations. Det blir till exempel möjligt att kundanpassa mailutskick för att öka svarsfrekvensen i kampanjer. Olika delar i kampanjen kan anpassas från kontor till kontor och medarbetare kan redigera dokumenten i molnet och göra önskade lokala ändringar och beställa de trycksaker som behövs.

Tjänsten ska också kunna integreras i andra programvaror och arbetsflöden från tredjepartsleverantörer. Den kan länkas till system hos kundernas infrastruktur, som MIS, ERP eller automatiserade marknadsföringssystem. Lösningen inkluderar också strategiska Ricoh-tjänster som Precision Marketing, Data Analytics och verktyg för anpassad interaktiv marknadskommunikation och direktförsäljning inklusive de från Objectif Lune och Directsmile.

Marcom Central använder också programsviten Fusion Pro VDP. Sviten består av FusionPro VDP Creator – en lösning för att trycka variabeldata, FusionPro Producer composition engine – för molnbaserad VDP-bearbetning inom Marcom Central, Fusion Pro Expression – för avancerad bildanpassning, Fusion Pro Links – för kundanpassade URL:er, mikrosajter och kampanjspårningar. Fusion Pro VDP Creator har även insticksprogram för att integrera till exempel Adobe Acrobat och Indesign för att enkelt och intuitivt kunna skapa VDP-mallar som kan laddas upp i molnet så att behöriga personer kan få åtkomst inom Marcom Central.

Senaste nytt

Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Söderbergsföretagen J i Malmö som omsätter 2 miljarder kronor samlar sina nordiska vägskylts- och infrastrukturbolag i den nystartade koncernen Aventi Group. Den tidigare Blinkfyrar-vd:n Elisabeth Nagy blir vd för moderbolaget.

Nagy
Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Biobaserade produkter kan erbjuda samma prestanda som traditionella oljebaserade alternativ, men med ett avsevärt lägre klimatavtryck. Ett exempel på det är Biond, en växtbaserad printvinyl.

Biond
Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Nu kommer ännu en ny specialtoner till Fujifilms femfärgspressar.

Mark-Lawn-Kopie
Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

JCDecaux presenterar i detalj vilka reklamformat de kommer erbjuda när de tar över kontrakt i Storstockholms lokaltrafik. Det handlar om omfattande digitalisering. Men utveckling har kritiserats från vissa kreatörer som menar att "Profitkåt digitalisering riskerar att döda utomhusmediet".

Metrovision-Materialspecifikation-Staende-SV-2025-2-2
Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

Läs vidare

Bobst vill se sig som ett mjukvaruföretag

Bobst CEO, Jean-Pascal Bobst, hade ett budskap till journalisterna på företagets presskonferens på Drupa. ”Vi vill se oss som ett mjukvaruföretag, vi är inte längre ett stål- och maskinföretag” sa han och det är klart att det höjdes på ögonbrynen i journalistkåren.

Jeanx
Bobst vill se sig som ett mjukvaruföretag

Mjukvarusamarbete för bättre flyt

ECO3 och eProductivity Software (ePS) har ingått ett strategiskt partnerskap med målet att ta automationen hos tryckerierna till nästa nivå.

ECO3 ePS
Mjukvarusamarbete för bättre flyt

ECO3 visar prepresslösningar

ECO3 vill vara en partner för kundernas resa mot högre produktivitet, lägre kostnader och grönare resultat.

Arkitex
ECO3 visar prepresslösningar

Summa släpper ny version av mjukvara för flatbäddsskärare

Nu kommer en ny version av programmet Go Produce Flatbed Edition 3.0 som är skräddarsytt för skärmaskiner av flatbäddsmodell i F-serien.

_DSC0105
Summa släpper ny version av mjukvara för flatbäddsskärare