Canon dokumentledare enligt undersökning

PUBLICERAD: 15 maj 2013
UPPDATERAD: 15 maj

Canon omnämns som ett ledande företag i den senaste IDC Marketscape MPS-rapporten. IDC uppmärksammar Canons betydande investeringar i tjänster och lösningar på både taktisk och strategisk nivå.

– IDC-rapporten understryker Canons pågående investering inom MPS (Managed Print Services) och är ett bevis på vårt ständiga arbete med att förse våra kunder med den allra bästa lösningen för dokumenthantering. Vi fortsätter utveckla den senaste tekniken så att vi möter kundernas behov av allt snabbare och mer effektiva arbetsflöden för dokument, bättre kostnadskontroll och ökad dokumentsäkerhet, säger Anders Oldmar, Service Marketing Manager för Canon Sverige.

I IDC-rapporten lyfts också Canons fortsatta fokus på utskriftstjänster och lösningar vid produktutveckling av nya skrivare och multifunktionsenheter. Där nämns särskilt Canons tekniker uniFLOW och imageWare och Oce’s breda IP-portfölj som nyckelfaktorer för att särskilja Canons erbjudanden inom MPS.

Läs vidare

Kongsberg Ultimate: "Det snabbaste skärbordet på marknaden"

Skärbordstillverkaren Kongsberg Precision Cutting Systems var stolta över att deras Kongsberg Ultimate hade utsetts till ”Best Wide Format Cutting Solution” i EDP Awards i samband med en ceremoni på Drupa.

PXL_20240530_121951472.MP

"Solida lösningar som tål hög belastning"

En helautomatisk linje med linjär motor för skärning av skivor i exempelvis wellpapp, en uppgraderad etikettstans med laser och skärbord i olika storlekar. Det är något av det Jwei visade under Drupa.

Primotek 1

Marabu går grönt med ny certifiering

Nyligen blev bläcktillverkaren Marabu certifierad enligt Greenguard. En märkning som visar att en produkt testats och utvärderats för att uppfylla stränga gränser för kemikalieutsläpp. Ett budskap som Marabu trycker på under Drupa.

Marabu 4

MIS-mjukvara speciellt för de mindre tryckerierna

Det molnbaserade MIS-verktyget Nubium är den stora nyheten på årets Drupa hos eProductivity Software (ePS). En produkt som ska göra vardagen enklare för de små och medelstora tryckerierna. 

eProdictivity 1

Senaste nytt

HP lanserar två nya industriella rullpressar

HP lanserar två nya inkjetrullpressar som ska öka tryckeriernas möjligheter till tillväxt inom högvolymsproduktion.

HP-PageWide-T4250-HDR-front-no-background-b

Ny uppdatering på PackIndx: Generellt låg efterfrågan i januari

Nu finns uppdaterade siffror för januari för wellpapp, kartong och polyeten på PackIndx. Generellt handlar det om låg efterfrågan.

Index

Realtrycks rekordstarka start på året

Realtryck i Stockholm går in i 2025 med en historiskt stor orderstock. Tryckeriet ser stor potential i mellanstora volymer och har investerat i en ny laminator från GMB.

Realtryck1

Årets första Sign&Print är här!

2025 års första tidning har tema Storformat.

FotoJet---2025-02-07T145556.344