Ofullständigt underlag för beslut

PUBLICERAD: 7 juli 2014
UPPDATERAD: 14 november

Män fattar oftare beslut utan tillräckligt underlag än vad kvinnor gör. Det visar en undersökning om svenska tjänstemäns förhållande till sitt arbete, utförd av YouGov på uppdrag av Canon. Var tionde man fattar dagligen beslut utan att ha tillräckligt beslutsunderlag, vilket är dubbelt så ofta som kvinnor.

Män fattar oftare beslut utan tillräckligt underlag än vad kvinnor gör. Detta enligt Canonbarometern, en undersökning om svenska tjänstemäns förhållande till sitt arbete, utförd av YouGov på uppdrag av Canon.

På frågan om hur ofta man fattar beslut utan att ha tillgång till all information man skulle kunna ha, det vill säga, informationen som finns men har varit för svår eller tidsödande att hitta, svarade var tionde man att de dagligen fattar beslut utan att ha tillräckligt beslutsunderlag. Det är dubbelt så ofta mot vad kvinnor svarade. På veckobasis svarade en fjärdedel av de tillfrågade männen att de gör det, jämfört mot enbart 14 procent av kvinnorna.

Samtidigt visar resultat i undersökningen att både män och kvinnor ägnar allt mindre tid åt att leta efter informationsunderlag på arbetsplatsens nätverk. 2012 ägnade 47 procent av de svarande i undersökningen mer än 30 minuter om dagen åt att leta efter dokument. I årets undersökning har den siffran sjunkit till 33 procent, vilket är en signifikant minskning jämfört med två år sedan.

– Att det ägnas mindre tid till att leta efter informationsunderlag är förstås positivt. Samtidigt kan det vara en indikation på att tidspressen på arbetsplatsen blir allt större och att man helt enkelt prioriterar bort att leta fram korrekt beslutsunderlag. Det är därför det är viktigt att ha en infrastruktur på plats som stödjer affärsprocesserna så att man alltid har snabb tillgång till de beslutsunderlag man behöver, säger Linn Kryss, marknadschef B2B på Canon.

Vad det gäller de rent organisatoriska förutsättningarna finns det däremot skillnader. Där visar undersökningen att kvinnor lägger större vikt vid ett välfungerande samarbete än vad män gör.  På frågan hur viktigt ett välfungerande samarbete med närmsta chefen är, anger 62 procent av kvinnorna i undersökningen detta som en av de tre viktigaste faktorerna, medan endast drygt hälften av männen gör det.

Mer om Canonbarometern 2014
Canonbarometern är en årlig rikstäckande undersökning om attityder och vanor kring dokumenthantering.  Årets undersökning genomfördes under mars månad av YouGov på uppdrag av Canon Svenska AB. Totalt intervjuades ett riksrepresentativt urval om 1028 personer i målgruppen tjänstemän.

Senaste nytt

De investerar i digitalpress med efterbehandling

"Vi har ett uppsving för tryckta medier nu" säger Christopher Åberg, en av delägarna i Designhuset-Screentext.

bildjpg
De investerar i digitalpress med efterbehandling

Ny DTO-skrivare från Mimaki klarar tyngre objekt

Mimaki lanserar en direct-to-object-skrivare (DTO) för industriella volymer. Nya UJF-7151plus II e är en flatbädds-UV som levererar upp till 1800 dpi i höga hastigheter.

_0644_UJF-7151plus-II-e
Ny DTO-skrivare från Mimaki klarar tyngre objekt

HP lanserar ny print- and cut

HP DesignJet T870 är en kompakt, lätt och mångsidig 24-tumskrivare. Den skriver ut från A4- till A1-format.

HP-Designjet-T870_Retail_KSP_00_Hero_JPN_015_v2
HP lanserar ny print- and cut

Girls Who Print arrangerar "Fempire"

Den 13 november återvänder Girls Who Print Day Conference med "Fempire". En uppmaning att bygga, styra och äga sin framtid inom print.

FotoJet---2025-11-07T123222.859
Girls Who Print arrangerar ”Fempire”

Läs vidare

Här är vinnarna i Publishingpriset – och tryckerierna bakom

Under tisdagen hölls Publishinggalan på Berns Salonger i Stockholm. Bland annat vinner Elanders pris för sin egentryckta årsredovisning. Här är alla vinnare där det framstår vem som tryckt bidragen.

Berns_skymnNY2000
Här är vinnarna i Publishingpriset – och tryckerierna bakom

Nu är nya Sign&Print här!

Nu kommer nya Sign&Print varm från tryckeriet! Årets sista nummer innehåller en 28 sidor stor mässrapport från Sign&Print Scandinavia.

583
Nu är nya Sign&Print här!

Klassiskt skånskt bokbinderi i konkurs

Företaget har hamnat på obestånd.

FotoJet---2025-09-22T110803.590
Klassiskt skånskt bokbinderi i konkurs

Marabu visar kraftfull flatbädd på Öppet hus

Den grafiska återförsäljaren bjuder in till Öppet hus i Malmö den 12 november för att visa upp det senaste inom digitaltryck och produktionslösningar. 

DSC_2249
Marabu visar kraftfull flatbädd på Öppet hus