Exakta förvärvar Sjuhäradsbygdens Tryckeri

PUBLICERAD: 5 december 2014
UPPDATERAD: 14 november

Exaktakoncernen i Malmö förvärvar Sjuhäradsbygdens Tryckeri i Borås och stärker därmed sin närvaro i Västsverige. Med förvärvet flyttar Sjuhäradsbygdens verksamhet inom offset och bokbinderi till Exakta i Malmö medan projektledning, prepress, digitaltryck och försäljning stannar kvar i Borås.

– Det här var en bra möjlighet att växa och utveckla sig. Det hade vi inte klarat på egen hand, säger Anders Persson, vd för Sjuhäradsbygden som stannar kvar som platschef i Borås.

”God personkemi och samsyn på framtiden skapade förutsättningar att genomföra denna affär. Vi ser fram emot att tillsammans utvecklas vidare i en spännande bransch. Genom förändringen tar vi ytterligare ett aktivt agerande för att leda den grafiska branschens utveckling med syfte att möta kundernas nya behov inom grafisk kommunikation”, skriver Håkan Larsson, vd för Exakta och Anders Persson i ett gemensamt pressmeddelande.

I samband med flytten av offset och bokbinderi blir 11 av 24 tjänster kvar i verksamheten i Borås.
Tillsammans kommer Exakta och Sjuhäradsbygden att ha 170 anställda med en omsättning på 350 Mkr. Affären genomförs i januari 2015.

Senaste nytt

3D-print hjälper Need Visuals sticka ut

Järfällaföretaget Need Visuals gör visuell produktion för event, mässor och detaljhandel. För att kunna tillverka unika lösningar har de gjort en särskild satsning på 3D-print.

Need kollage 2
3D-print hjälper Need Visuals sticka ut

Fiery gör det lättare att personalisera storformat

Nu kommer en ny version av Fierys variabeldatapp för personalisering av tryckjobb, FreeForm Create 2.0. 

Skärmavbild-2026-02-03-kl.-10.12.14
Fiery gör det lättare att personalisera storformat

Folier lanserar egen glittervinyl

Lagom till årets Melodifestivalfeber kommer en glittrig nyhet från Folier.

Folier-glitter-textilvinyl-04
Folier lanserar egen glittervinyl

Mimaki + Color Systems = sant

Color Systems blir auktoriserad återförsäljare för Mimaki i Sverige.

Demorummetweb
Mimaki + Color Systems = sant

Läs vidare

Åtta45 och Exakta får nytt gemensamt namn

Så ska miljardkoncernen heta.

FotoJet---2026-02-02T095503.451
Åtta45 och Exakta får nytt gemensamt namn

Indukta lanserar "Extreme Stitching Lab" hos designduo i Stockholm

Satsningen kommer också fungera som showroom för Boråsföretaget Indukta i Stockholm.

Extreme Stitching Lab4
Indukta lanserar ”Extreme Stitching Lab” hos designduo i Stockholm

Stora norska tryckerikoncerner slås ihop

Ny grafisk jätte bildad i grannlandet. Flyttar till nya lokaler.

BK_skovgardv2-1024x683
Stora norska tryckerikoncerner slås ihop

Fujifilm slutar sälja två inkjetpressar

Nu tvingas företaget till omstrukturering. Anledningen är lönsamhetsproblem.

FotoJet---2026-01-30T143709.778
Fujifilm slutar sälja två inkjetpressar