Variabelt för Müller Martini på Drupa

PUBLICERAD: 24 februari 2016
UPPDATERAD: 14 november

En av möjligheterna som Müller Martini kommer att demonstrera på Drupa 2016 i Düsseldorf är VDP, variable data printing. De menar att man i dag kan göra mycket mer med variabeldata än att trycka varierande namn på kunder eller produkter.

”Om du har exakt kunskap om dina kunder och deras behov, kan du producera skräddarsydda trycksaker som är riktade mer specifikt mot dem”, skriver Müller Martinis nordiska team.

Företaget kommer visa besökare hur de kan använda VDP i både Sigmaline och sadelhäftaren Presto II Digital. I den senare handlar det främst om streckkodskontroll, där felaktiga produkter sorteras ut automatiskt.

Läs vidare

Ny uppdatering på PackIndx: Generellt låg efterfrågan i januari

Nu finns uppdaterade siffror för januari för wellpapp, kartong och polyeten på PackIndx. Generellt handlar det om låg efterfrågan.

Index

Årets första Sign&Print är här!

2025 års första tidning har tema Storformat.

FotoJet---2025-02-07T145556.344

Etiketto Groups ägare förvärvar etikettjätte

Nu tar Etiketto Group steget in på ny marknad.

FotoJet---2025-02-04T161312.200

Tryckeri för sedelförfalskning hittat

Det pågår just nu en större polisinsats för att finna och beslagta förfalskade pengar efter att ett tryckeri för förfalskning av euro och dollar hittats.

money-3481699_1920

Senaste nytt

HP lanserar två nya industriella rullpressar

HP lanserar två nya inkjetrullpressar som ska öka tryckeriernas möjligheter till tillväxt inom högvolymsproduktion.

HP-PageWide-T4250-HDR-front-no-background-b

Ny uppdatering på PackIndx: Generellt låg efterfrågan i januari

Nu finns uppdaterade siffror för januari för wellpapp, kartong och polyeten på PackIndx. Generellt handlar det om låg efterfrågan.

Index

Realtrycks rekordstarka start på året

Realtryck i Stockholm går in i 2025 med en historiskt stor orderstock. Tryckeriet ser stor potential i mellanstora volymer och har investerat i en ny laminator från GMB.

Realtryck1

Årets första Sign&Print är här!

2025 års första tidning har tema Storformat.

FotoJet---2025-02-07T145556.344